פאפוס – עיר נופש קפריסאית בדרום מערב קפריסין

פאפוס היא עיר חוף נחמדה בצד הדרום-מערבי של קפריסין. היא נחשבת ע"פ המסורת המקומית כמקום היוולדה של אלת האהבה והיופי אפרודיטה, כך שלאורך הדורות היא הייתה עיר מרכזית ואף שימשה לתקופה כבירת קפריסין.

מנהלת המרינה - פאפוס

בפאפוס יש שרידים ארכיאולוגיים רבים שהופכים אותה למוקד משיכה תיירותי, למשל ארמון המושל הרומאי עם הפסיפסים שנחשבים ליפים מסוגם בעולם ועוד.

עם זאת, למרות שפאפוס כוללת אתרים ארכיאולוגיים יקרי ערך יש בה הרבה יותר מהיסטוריה. ב-1980 היא הוכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו וב-2017 שימשה כבירת התרבות של אירופה.

בנוסף, פאפוס היא ביתם של כמה מהאזורים הטבעיים היפים ביותר בקפריסין, חופים מקסימים וכפרים ציוריים. זהו יעד רב שנתי שמשלב רומנטיקה, תרבות של אלפי שנים והיסטוריה עשירה.

השכרת רכב בפאפוס

גאוגרפיה

פאפוס נמצאת לחוף הים התיכון בחלקה הדרום-מערבי של האי קפריסין והיא מחולקת לשניים. אנו פאפוס וקאטו פאפוס.

airalo ad

ההיסטוריה של פאפוס

פאפוס הייתה מאוכלסת כנראה מתקופת האבן החדשה, למרות שהעיר עצמה (שבה נמצא היום הכפר קוקליה) הוקמה כנראה באלף ה-2 לפנה"ס מסביב למרכז פולחן לאפרודיטה ולאלוהויות אחרות – מה שהפך את המקום לאחד מאתרי העלייה לרגל החשובים בעולם היווני.

במאה ה-12 לפנה"ס הקימו המיקנים מקדש במקום. למרות שהוא חרב ברעידת אדמה, עד היום ניתן להבחין במקום בשרידים מתקופות שונות (קלאסית, רומית והלניסטית) של וילות, ארמונות, תאטראות, מבצרים וקברים שיש להם לא רק חשיבות היסטורית אלא גם אדריכלית.

כנראה היה מדובר באתר פולחן גדול ומשמעותי וההוכחה – באודיסיאה של הומרוס שנכתבה בסביבות שנת 700 לפנה"ס מוזכר המזבח המקומי לאפרודיטה. פולחן זה הופסק בשנת 391 לספירה ע"י הקיסר הרומי תאודוסיוס שאסר כליל פולחנים פגאניים.

המקדש הוקם מחדש ע"י אספסיאנוס ובתקופת שלטונו של אלכסנדר הגדול (המאה ה-4 לספירה)  הוקם במקום מבצר פאפוס, מה שהפך את פאפוס לבירת האי הודות לקרבתה היחסית לאלכסנדריה ששימשה כבירת הממלכה.

פאפוס המודרנית

העיר פאפוס המודרנית הוקמה 12 ק"מ צפון-מערבית לעיר העתיקה. לפי האגדה היא הוקמה ע"י אגאפנור, המנהיג של הארקדיאנים במלחמת טרויה שהגיע למקום עקב סופה שהתחוללה בים. הרודוטוס מזכיר מושבה ארקדיאנית באי קפריסין, כך שהחוקרים משערים שהוא התייחס לפאפוס.

העיר מופיעה גם בספר מעשי השליחים שבברית החדשה. כאן שאול התרסי עיוור זמנית את המכשף אלימאס שהתנגד לשמוע את הבשורה של ישו, מה שגרם לשאול התרסי להחליף את שמו לפאולוס ולמושל הרומי של האי להמיר את דתו לנצרות.

עם זאת, במהלך השנים מעמדה של העיר ירד בעיקר הודות לעלייתן של ערים אחרות באי (ניקוסיה, לרנקה ולימסול). השינוי הגיע בשנת 1974 עם הקמת שדה התעופה הבינלאומי של העיר (כיום השני בגודלו בקפריסין), השקעות בתיירות (למשל הקמת בתי מלון) ובניית חוף דייגים.

אתרי חובה בפאפוס

אנו פאפוס – פאפוס עילית

אנו פאפוס בנויה על גבעה וכוללת את מרכז העיר, העיר העתיקה ורוב שכונות המגורים.

מבט על העיר העתיקה של פאפוס לכיוון הים וקאטו פאפוס
מבט על העיר העתיקה של פאפוס לכיוון הים וקאטו פאפוס

קאטו פאפוס – פאפוס תחתית

קאטו פאפוס נמצאת בקרבת הים והנמל וכוללת את רוב המלונות, האטרקציות התיירותיות והאתרים הארכיאולוגיים.

שני חלקי העיר מחוברים ביניהם באמצעות רחוב בשם שדרת פאולוס הקדוש שאורכו כ-2 ק"מ. תחילתו בנמל העתיק וסופו בכיכר קנדי, כך שאפשר להבין למה הוא נחשב לרחוב העמוס בעיר. בנוסף, בקרבת העיר יש מוקדי ענין גאוגרפיים רבים. למשל:

הפארק הלאומי אקאמס – Akamas National Park

פארק זה נמצא כ-40  ק"מ מפאפוס ושוכן בחצי האי אקמאס. הפארק מאופיין ביער שנמצא בין שתי פסגות הרים – מה שהופך אותו למקום מבודד בו התפתח מגוון רב של חי וצומח.

שביל בפארק הלאומי אקמאס
שביל בפארק הלאומי אקמאס

סוכנות הסביבה האירופית טוענת שמדובר באחד מ-22 האזורים האנדמיים האחרונים שנותרו באירופה. למשל, במקום נמצאים 39 מתוך 128 מיני הצמחים האנדמיים לקפריסין וכן מיני בע"ח פגיעים:  עטלפים, כלבי ים נזירים וצבי ים.

עם הצטרפותה של קפריסין לאיחוד האירופי ב-2004 קיבל המקום מעמד של אזור מוגן. אזור זה מתחלק ל-2: שני חופים שבהם מקננים צבי ים שמשתייכים לרשת Natura 2000 ואזור מוגן לציפורים. ורק כדי לסבר את האוזן, יותר מ-160 מינים שונים של ציפורים נמצאות כאן.

בחצי האי אין דרכים סלולות. מטיילים פה ברגל, בג'יפ (בטיול מאורגן או ברכב שכור) או באופני הרים.

אם אתם כבר פה, קחו חצי יום הפלגה אל הלגונה הכחולה של פאפוס. מעבר לשייט החוויתי לכשעצמו, תוכלו לשנרקל שם ולבהות בגווני הכחול המרהיבים של הלגונה.

מבצר טירת פאפוס

טירת פאפוס
טירת פאפוס

מבצר פאפוס הוקם ע"י הביזנטים כדי להגן על הנמל המקומי, שוקם במאה ה-13 ע"י הלוסיגנאניים ופורק ע"י הוונציאנים ב-1570 כדי למנוע כיבוש עותומאני של העיר. העותומאנים כבשו את פאפוס והקימו מחדש את המבצר. למרות הביצורים המשופרים המבצר חרב ברעידת אדמה בשנת 1222. אונסק"ו העניק לפאפוס כולה מעמד של אתר מורשת עולמית בזכות המבצר והממצאים שבו.

המפורסמים שבהם הם פסיפסים של דיוניסוס, תזאוס, אורפאוס ואיון שמתוארכים למאות 3-5 לפנה"ס ובהן מתוארות סצנות מהמיתולוגיה היוונית.

כיום המבצר כולל גם מוזיאון ארכיאולוגי שמציג שרידים מתקופות היסטוריות שונות: החל מתקופת האבן החדשה ועד המאה ה-18. המוזיאון מתמקד בכלים עתיקים וכולל פסל נדיר של אפרודיטה הלוחמת. לעיתים המוזיאון סגור לרגל שיפוצים ולכן כדאי לעקוב אחר שעות הפתיחה שלו לפני הביקור.

הטיילת ממבצר פאפוס לכיוון צפון מערב על שפת הים
הטיילת ממבצר פאפוס לכיוון צפון מערב על שפת הים

מממבצר פאפוס יש טיילת יפהפיה מרוצפת אבן או דק עץ כשמידי פעם ממנה יש ירידה/מדרגות לים. הטיילת נמשכת לכיוון צפון מערב לאורך כמה קילומטרים על שפת הים. זה מסלול טיול יפהפה ומהנה.

סלע אפרודיטה – Petra tou Romiou

לפי המיתולוגיה היוונית זהו המקום שבו נולדה אפרודיטה מקצף גלי הים. עם זאת, השם היווני של המקום שמשמעו "סלע רומיאו" מקושר לדיגניס אקריטאס – האיש שנחשב למגן הגבולות של התקופה הביזנטית. לפי האגדה הוא הרים סלע גדול מהים וזרק אותו על אויביו, מה שמנע את פלישתם לחוף ואת כיבוש המקום מהים.

החוף עצמו מלא בחלוקי נחל ונשקף ממנו נוף יפה של הים. על סלע אפרודיטה והסלעים הקרובים יש מגוון נקודות אחיזה כך שמי שיש לו רקע ולו בסיסי בטיפוס יכול לטפס לגובה של 1-2 מטרים (מעבר לזה יש סכנה בטיחותית!).

מטפס הרים מטפס על סלע אפרודיטה
טיפוס על סלע אפרודיטה

קרוב לחוף אפרודיטה בקוקליה נמצא אתר הנופש היוקרתי "גבעות אפרודיטה". הריזורט המטורף הזה כולל וילות פרטיות ענקיות, מסלול גולף, מגרשי טניס ופינוקים נוספים שהביאו לדירוגו כ-5 המקומות הנופש הטובים בעולם ע"י המגזין פורבס.

כפר הנופש אפרודיטה הילס
כפר הנופש אפרודיטה הילס

אטרקציות ופעילויות בפאפוס והסביבה

חוף Vrysoudia A

זהו החוף המוסדר העיקרי בפאפוס והודות לחול המוזהב, למים הנקיים והרדודים ולגישה הנוחה אליו הוא נחשב לפופולרי בקרב משפחות עם ילדים שמטיילות בפאפוס.

בחוף יש אפשרויות רבות לספורט ימי והוא כולל מגוון של מסעדות, טברנות דגים, בתי קפה, ברים, קיוסקים וחנויות נוחות.

מפרץ חוף האלמוגים

מפרץ חוף האלמוגים (Coral Bay) נמצא ב-Peia שבמחוז פאפוס. המפרץ ממוקם דרומית-מערבית ל-Peia, כ -1.5 ק"מ מ-Kissonerga וכ-12 ק"מ ממרכז העיר פאפוס. מפרץ האלמוגים הוא חוף מושלם למשפחות בגלל שהים בו מאוד שקט ורגוע. סביבו יש בתי מלון מעולים למשפחות עם ילדים, שפע של מסעדות, טברנות, ברים, בתי קפה, בתי מרקחת וחנויות. הנה כתבה שכנראה תעניין אתכם: נופש בפאפוס למשפחות – המלצות על אטרקציות, טיסות ומלונות.

Booking.com

מקדש אפרודיטה – The Sanctuary of Aphrodite Paphia

בכפר קוקליה ( 14 ק"מ מזרחית לפאפוס) נמצא מקדש אפרודיטה – אחד האתרים העתיקים ביותר בקפריסין שקשורים לאלה זו. המקום שימש כאתר עלייה לרגל פופולרי עבור אנשי הכת שסגדה לאפרודיטה, סגידה שהחלה עם התרבות הפיניקית לעשתורת ואומצה מאוחר יותר ע"י היוונים – מה שגרם לחשיבות המקום בעולם האגאי כולו.

מרחצאות אדוניס

בריכות טבעיות ומפלים יפהפיים שנמצאים רק כמה קילומטרים מפאפוס סמוך לכפר קילי. הנסיעה לשם כרוכה בלרדת מעט לשטח אבל לפי האגדה בכוח המים של המרחצאות לחזק את כוח הגברא ולעורר פיריון. בלי קשר לילדים שבדרך, המקום נראה כאילו נלקח מהאגדות, אפשר לקפוץ אל מי האיזמרגד מהסלעים מסביב ולבלות בשקט בטבע (בגלל הקושי היחסי להגיע למקום, הוא פחות מתוייר ועמוס.

מרחצאות אפרודיטה – Bath of Aphrodite

מרחצאות אפרודיטה נמצאים במערה טבעית, מעיין וגן בוטני שנמצאים במרחק 45 ק"מ מפאפוס באזור חצי האי אקמאס. במעיין זה ע"פ האגדה רחצה האלה אפרודיטה וכאן פגשה את אהוב ליבה אדוניס. הוא כמובן התאהב בה ממבט ראשון, מה שהקנה למקום תכונות לשימור הנעורים.

חצי האי אקמאס - מרחצאות אפרודיטה
חצי האי אקמאס – מרחצאות אפרודיטה

הגן הבוטני כולל את הצמחים המקומיים האופייניים לאזור ומומלץ לבקר בו בסיור מאורגן.

האתר הארכיאולוגי למפה – Lempa

אחד האתרים המוקדמים שבהם התגוררו אנשים באזור פאפוס. במקום שנמצא 6 ק"מ מפאפוס יש לא רק שרידים אדריכליים של בתים מהתקופה הכלכוליתית (2500-3900 לפנה"ס), אלא גם בתים משוחזרים שנבנו ע"י ארכיאולוגים באמצעות אותם החומרים כמו בעבר.

אחת התגליות המרגשות באתר זה היא צלמית אבן הדומה לאישה בעלת ראש בצורת פאלית. המומחים סבורים שמדובר בסמל של אלת פריון, מה שהיווה את הבסיס ליצירת פולחן אפרודיטה מאות שנים מאוחר יותר.

הכניסה לאתר הארכיאולוגי של למפה היא בחינם ויש שלטי מידע שמספקים רקע על היישוב והממצאים שנתגלו בו.

מלונות מומלצים בפאפוס

Booking.com

אטרקציות ופעילויות בפאפוס וסביבתה

הכפר Pano Arodes

בכפר הקטן הזה שנמצא כ-25 ק"מ מפאפוס כולל בין היתר כנסייה מהמאה ה-18 עם שני סרקופגים: אחד מיוחס ל- St Agapiticos (פירוש שמו בעברית הוא "הקדוש האהוב") והשני ל- St Misiticos (שפירוש שמו הוא "הקדוש השנוא").

המיתוס המקומי טוען שניתן לגרום לאדם אחר להתאהב בכם בקלות: הגעה בלילה למקום, חיתוך אבן מהסרקופג של הקדוש האהוב, טחינתה לאבקה והכנסתה למשקה של אותו אדם. ביצוע אותה הפעולה בסרקופג של הקדוש השנוא גורמת דווקא להיפך, כלומר לאדם אחר שלא להתאהב בכם.

התוצאה היא כמובן ששני הסרקופגים חתוכים בקצותיהם. למרבה ההפתעה, הסרקופג הפגוע יותר הוא של הקדוש השנוא. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבעבר אנשים ניסו בכל מחיר להשתחרר מנישואים בכפייה, פרקטיקה שהייתה נפוצה בעבר.

אם גם אתם רוצים לשלוט בכוחה של האהבה כדאי שתדעו דבר אחד– היום המקום מוגדר כאתר מורשת ואסור לחבל בסרקופגים.

פעילויות בטבע באיזור פאפוס

טבע בפאפוס - האיזור שליד קברי המלכים
טבע בפאפוס – האיזור שליד קברי המלכים

אתרי צלילה בפאפוס והסביבה

אתר הצלילה האמפיתיאטרון – Amphitheatre Diving Site

אתר צלילה זה נמצא בחוף קורל ביץ בעומק 4-12 מטר. האתר נקרא כך הודות לתצורת הסלע הטבעית שמזכירה אמפיתאטרון. במקום יש תצורות סלע מעניינות, קשתות ושפע של בעלי חיים ימיים כמו צלופחים, דיונונים ועוד.

הגישה למקום קלה כי הוא נמצא במרחק קצר מהחוף, הראות מצוינת (20 מטר), אבל נדרשת לו הסמכה של כוכב אחד או צלילה במים פתוחים (Open Water).

מערות Amphorae 

אתר זה כולל מספר מערות שנמצאות בעומק 5-12 מטר והוא ביתם של תמנונים ואלמוגים. הגישה לאתר נעשית בסירה בלבד, אבל הראות בו מצוינת (20 מטר). לשם צלילה במקום נדרשת הסמכה של כוכב אחד או הסמכה לצלילה במים פתוחים (Open Water).

אתר הצלילה ראש השטן – Devils Head

האתר נמצא בחצי האי אקמאס ובו מערות ומנהרות מחוברות זו לזו בעומק 11 מטר. במקום יש מגוון של בעלי חיים ימיים (לעיתים אפילו צבי ים ירוקים וצבי ים חומים שנחשבים למינים מוגנים).

הראות באתר מעולה (20 מטר) אבל שימו לב – הגישה לאתר נעשית בסירה בלבד וצלילה בו מצריכה הסמכת כוכב אחד או  Open Water.

הספינה הטרופה Laboe

הספינה טובעה במקום ב-2006 בעומק 27 מטר ומאז מושכת אליה בעלי חיים ימיים, למשל דגי ברקודה ודניס. הגישה לאתר נעשית בסירה בלבד ולמרות הראות המצוינת (20 מטר) נדרשת הסמכה של שני כוכבים או צולל מים פתוחים מתקדם Advanced Open Water.

הספינה הטבועה Vera K

היא אוניית מטען לבנונית שעלתה על שרטון ב-1972 בעומק 11 מטר בלבד. הספינה שימשה כאתר אימונים של הצבא הקפריסאי, אבל ב-1974 היא הוכרזה כמפגע סביבתי ופוצצה בפיצוץ מבוקר. הפיצוץ לא רק פירק את הספינה ל-4 חלקים (גשר הפיקוד עדיין שלם), אלא גם יצר מכתש ובו קשתות ומנהרות צרות.

המקום מושך אליו המון בעלי חיים ימיים והראות בו מעולה (25 מטר). עם זאת, הגישה למקום נעשית בסירה בלבד ונדרשת הסמכת כוכב אחד או Open Water.

הספינה הטבועה The White Star

הווייט סטאר היא ספינת דיג רוסית שטבעה ב-2006 בדרכה לנמל לימסול. הספינה מושכת אליה שפע של בעלי חיים ימיים, אך למרות הראות המצוינת (20 מטר) הצלילה בה שמורה למקצוענים בלבד.

גולף בפאפוס

צילום אווירי של אתר גולף

מועדון הגולף Eléa Estate

מועדון זה נמצא 8 ק"מ משדה התעופה הבינלאומי של פאפוס כחלק מאחוזת Eléa – מקום שכולל גם וילות, דירות, מתקני ספא, מסעדות יוקרתיות ומלון בוטיק.

מסלול הגולף שתוכנן ע"י Nick Faldo כולל 18 גומות שמשקיפות לים התיכון, נופים, עצי חרוב וזית והרבה אווירה מקומית.

מסלול הגולף בעמק הנסתר – Secret Valley

אתה גולף הזה נמצא ליד סלע אפרודיטה ומאפשר לשחק גולף בתפאורה הכי יפה שיש. המסלול שתוכנן ע"י Hans-Georg Erhardt, Snorri Vilhjalmsson ו- Tony Jacklin נקבע תוך התחשבות בנוף המקומי תוך ניצול הצוק התלול.

במקום מועדון גולף עם פינות ישיבה ואח, מסעדה עם שתי מסעדות שמגישה אוכל בינלאומי ומלון Venus Rock Resort היפהפה.

מלונות מומלצים בפאפוס

Booking.com

מסלולים בטבע בפאפוס והסביבה

מסלול אפרודיטה – מסלול מעגלי ממרחצאות אפרודיטה בפוליס ליער אקמאס ובחזרה

אורכו של המסלול הוא 7.5 ק"מ ונדרשות לעבור אותו 3-4 שעות בגלל שהוא מסלול למיטיבי לכת. מסלול זה מתחבר למסלול אדוניס, כך שאפשר לכלול בטיול (בתחילתו או בסופו) גם ביקור בגנים הבוטניים של אקמאס.

במהלך הטיול תעברו בהריסות מגדל המלכה (Pyrgos tis Rigainas) שלפי ההערכה הן שרידים של מנזר מימי הביניים, עץ אלון בן 500 שנה שנמצא בסמוך למגדל ובעיקר תהנו מנופים מרהיבים על כף ארנאוטיס (Cape Arnaoutis), העיירה פוליס ויער פאפוס.

כף ארנאוטיס (Cape Arnaoutis)
כף ארנאוטיס (Cape Arnaoutis)

שימו לב – במהלך המסלול יש שני מקורות מים (אחד ליד חורבת Pyrgos tis Rigainas והשני בין מרחצאות אפרודיטה ל-Kakoskali), אך המים בשניהם לא ראויים לשתייה.

מסלול בקניון אבקאס (Avakas Gorge)

אורכו של המסלול הוא 1.2 ק"מ, רמת הקושי שם נמוכה ומספיק שלושת רבעי השעה כדי לעשות אותו. המסלול כולל הליכה בקניון נהר אווקס שהוא חלק מיער פג'יה ונחשב לאזור Natura 2000.

המסלול מתחיל בדרך עפר ומסתיים בנחל שבו לרוב זורמים מים כל השנה, כך שמובטח לכם צל לכל אורך הדרך. המסלול מתאים במיוחד לחובבי צפרות כי היער משמש נקודת מנוחה עבור עופות נודדים רבים.

מסלול אדוניס – מסלול מעגלי ממרחצאות אפרודיטה בפוליס ליער אקמאס ובחזרה

אורך המסלול הוא 7.5 ק"מ וכדאי שתשריינו 4 שעות לטייל בו כי המסלול ברמת קושי גבוהה יחסית. המסלול מתחיל 400 מטר לפני מרחצאות אפרודיטה וכולל תצפיות נוף על Poli Crysochous, על חצי האי אקמאס ועל יער פאפוס.

ילדים משחקים בגשר Tzielefos  ביער פאפוס
ילדים משחקים בגשר Tzielefos ביער פאפוס

מסלול זה מתחבר עם שני מסלולים: מסלול אפרודיטה לעבר Pyrgos tis Rigainas ומסלול Smigies. אפשר לכלול בטיול (בתחילתו או בסופו) גם ביקור בגנים הבוטניים של אקמאס. המסלול מתאים במיוחד לחובבי טבע וצפרות כי היער משמש נקודת מנוחה עבור עופות נודדים רבים.

חגיגות ופסטיבלים

פסטיבל אפרודיטה – Aphrodite Festival

הפסטיבל נערך בחודש ספטמבר החל מ-1998 בכיכר הטירה כדי לקדם את התרבות בפאפוס. במסגרת הפסטיבל מועלת במקום אופרה ע"י בית אופרה ידוע, כך שלא פלא שהוא הפך להיות אחד האירועים הפופולריים בקפריסין כולה. בין האופרות שהועלו במסגרת הפסטיבל "לה טראוויטה" ו"אאידה" של ורדי, "כרמן" של ביזה, "טורנדוט" של פוצי'יני ועוד.

מרתון קפריסין

מרתון קפריסין מתקיים כל שנה בחודש מרץ באזור פאפוס והוא מחולק ל-3 מקצים: מרתון, חצי מרתון ומרוצי שדה למרחק של 5 ו- 10 ק"מ. נקודת המוצא של המרתון היא סלע אפרודיטה או טירת ימי הביניים, תלוי באופי המסלול.

המרתון אינו רק ספורט אלא אירוע שמשלב בתוכו פעילויות נוספות כמו ריקודים קפריסאיים מסורתיים ופעילויות מהנות לכל המשפחה.

פסטיבל פארוס למוזיקה קאמרית – International Pharos Chamber Music Festival

אירוע זה מתקיים כל שנה החל משנת 2001 בחודש מאי ונמשך כשבוע שכולו קונצרטים קאמריים, רסיטלים וסדרת הרצאות הניתנות על ידי מיטב המוסיקאים העולמיים שמבוססים על מצוינות וחדשנות אמנותית.

הפסטיבל בוחן את הצורות הרבות של ז'אנר המוזיקה הקאמרית באמצעות שילובים מפתיעים ורפרטואר מגוון (החל מבארוק מוקדם ועד מוזיקה עכשווית).

הפסטיבל זוכה לשבחים מצד אוהבי מוזיקה בכל העולם ונחשב לאחד מפסטיבלי המוזיקה הבולטים באירופה. אירועי הפסטיבל מתקיימים באולם Pasydy בניקוסיה ובבית האחוזה המלכותי בקוקוליה.

פסטיבל המוזיקה הקאמרית אפולון – Apollon International Chamber Music Festival

פסטיבל זה נערך כל שנה בחודש נובמבר ומטרתו אחת – לטפח הערכה למוזיקה קלאסית באזור הים התיכון ע"י מופעים של מוזיקאים ברמה עולמית.

פסטיבל הג'ז פרדייז – Paradise Jazz Festival

ג'אז

פסטיבל זה נערך כל שנה בחודש ספטמבר החל משנת 1999 בפוליס. מטרת הפסטיבל הייתה להביא את מיטב נגני הג'אז הצעירים של לונדון לקפריסין, אך עם השנים ובעקבות ההצלחה פסטיבל זה הפך לבינלאומי .

הבחירה בקפריסין נבעה משתי סיבות: מצד אחד האי נחשב למקום רגוע ומצד שני למעורר השראה, כך שמוזיקאים יכולים רק להרוויח משהות בו.

 כיום הפסטיבל משמש כבמה להצגת המוזיקה הקפריסאית האיכותית בתחום הג'ז אבל לא רק, כך שהוא תומך בהתפתחות המוזיקלית של האמנים המקומיים ומעודד שיתופי פעולה בינלאומיים.

פסטיבל דיוניסוס – Dionysia Festival

פסטיבל זה נערך כל שנה (עוד מ-1967) בסוף הקיץ בכפר סטרומפי שנמצא 17 ק"מ מפאפוס. הפסטיבל מוקדש לאל היין דיוניסוס, כך שהוא הלכה למעשה חגיגה של היינות הגדולים של האי כולו. זה אחד האירועים הגדולים והחשובים בקפריסין.

הפסטיבל כולל תערוכות יין רבות, ריקודים ושירים מסורתיים של קפריסין ושל מדינות אחרות, משחקים, תצוגות פרחים וכן דוכנים של אמנות מקומית (בעיקר מוצרים שעשויים מגפנים), בעלי מלאכה ופירות.

במסגרת הפסטיבל מוצעים חינם טעימות של יינות ובסופו נבחרים באופן דמוקרטי הרקדנים המצטיינים – "כוכב דיוניסוס" ו"מלכת הגפן". הכניסה למתחם הפסטיבל כרוכה בתשלום.

עוד מידע מפורט יותר על הפסטיבל ניתן למצוא בעמוד על הכפר סטרומפי.

פסטיבל המקהלות – Pancyprian Choral Festival

פסטיבל המקהלות נערך בפאפוס בכל שנה בחודש יוני. במסגרת הפסטיבל נערכים מופעים של מקהלות מכל רחבי קפריסין ומהעולם. הפסטיבל מתקיים באודאון העתיק בקאטו פאפוס, מה שמהווה את התפאורה המושלמת להופעות.

היריד המסורתי Agia Paraskevi

למרות שהיום בחודש יולי המוקדש ל-Agia Paraskevi נחגג בכל רחבי קפריסין כחג דתי, בפאפוס הלכו צעד אחד קדימה ושילבו באירועים הדתיים גם יריד מסורתי שכולל מופעים, בידור ודוכנים של אוכל, שתייה ועבודות יד.

פסטיבל ארקדיה – Arkadia Festival

כל שנה הכפר Kallepeia שנמצא 17 ק"מ מפאפוס מתעורר לחיים עם פסטיבל ארקדיה – אירוע שחוגג את יופיו של האזור ומהווה הזדמנות פז לבילוי של כל המשפחה.

הפסטיבל משקף את האירוח הקפריסאי המסורתי וכולל מוזיקה חיה, ריקודים מסורתיים ואוכל נהדר שהאזור התפרסם בזכותו.

יום שני הנקי (הירוק) – Green Monday

יום שני הראשון של צום הלנט נחוג בפאפוס עם תחרות עפיפונים שנערכת במגדלור העירוני. כל המשתתפים לובשים בגדים מסורתיים ונהנים ממוזיקה, ריקודים ואוכל צמחוני (במהלך צום הלנט הקתולים נמנעים מאכילת בשר ומוצרי חלב).

בין המאכלים הנפוצים ביום זה: Tahinopitta (פאי מתרד לרוב עם תוספת של גבינת פטה), עוגת Spanokopitta (עוגת שומשום) ו-Kolokopitta (פשטידת דלעת).

פסטיבל הפרחים Anthestiria Flower Festival – Anthestiria

כל שנה בחודש מאי האי קפריסין חוגג את בוא האביב בפסטיבל הפרחים Anthestiria. שם הפסטיבל נובע מהמילה מהמילה 'anthos' שמשמעותה פרח, כך שהפסטיבל הוא חגיגה של לידה מחדש, הן  של האדם והן של הטבע.

הפסטיבל נערך בהשראת פסטיבל אתני קדום שהתקיים כל ארבע שנים בכבוד לאל דיוניסוס, אל התיאטרון והמסיבות. בדומה לפסטיבל הקדום, גם פסטיבל זה מאופיין בנושא שנתי שמוצג במצעד פרחים מהנמל הישן לקאטו פאפוס.

פסטיבל הדרמה היוונית – The International Festival of Ancient Greek Drama

כל שנה בחודשים יולי ואוגוסט נערך פסטיבל הדרמה היוונית ב-3 מיקומים בקפריסין: התיאטרון העתיק של קוריון בלימסול, האודאון העתיק בפאפוס והאמפיתיאטרון ע"ש מקריוס השלישי בניקוסיה.

מטרת הפסטיבל היא להעלות את הרגישות התיאטרלית של אנשי קפריסין באמצעות דרמה יוונית עתיקה – הבסיס לדרמה האירופית העכשווית ומרכיב חשוב במורשת התרבותית העולמית, כך שיש לה רלוונטיות ישירה לעולם של ימינו. על הפסטיבל אפשר לקרוא בהרחבה בעמוד פסטיבלים בקפריסין.

פסטיבל היין של פאפוס – Paphos wine festival

פאפוס ידועה בעולם בזכות היינות המצוינים שמיוצרים בה, כך שאנשים מכל העולם באים אליה כדי ליהנות מסוגים שונים של יינות בסביבתם הטבעית.

פסיפס של דיוניסוס אל היין היווני בפאפוס
פסיפס של דיוניסוס אל היין היווני בפאפוס

פסטיבל היין נערך כל שנה בקאטו פאפוס בחודש ספטמבר ומציע הרבה יותר מיינות איכותיים: מופעי קסמים, תיאטרון בובות, ציורי פנים ועוד. הכניסה כרוכה בתשלום של כמה אירו בודדים לאדם וכוללת כוס יין בחינם.

פסטיבל הבירה של פאפוס – Paphos beer festival

פסטיבל הבירה בפאפוס
פסטיבל הבירה בפאפוס

פסטיבל זה שמתקיים כל שנה בחודש אוגוסט בטירת פאפוס נחשב לגדול מסוגו באי. בפסטיבל מוצגים יותר מ-100 סוגים של בירות מרחבי העולם ומותגי בירה ידועים.

הפסטיבל כולל גם פעילויות נוספות מלבד שתיית בירה כמים כמו למשל, דוכני מזון, משחקים לילדים, זיקוקים, מוזיקה חיה ותחרויות ייחודיות. הכניסה למתחם הפסטיבל חופשית.

השכרת רכב בפאפוס

אטרקציות ופעילויות מומלצות לילדים בפאפוס והסביבה

תרבות קפריסאית בפאפוס

מוזיאונים

המוזיאון הביזנטי בכפר ירוסקיפו

במוזיאון שבכפר ירוסקיפו (4 ק"מ מפאפוס) נמצאים אוספים ייחודיים מהתקופה הביזנטית ובראשם האייקון העתיק היותר בקפריסין שמתוארך למאות 7-8. בנוסף, יש במוזיאון אייקונים מהמאות ה-12 וה-19.

כמו כן, במוזיאון יש גם ציורי קיר מהמאות ה-11-12, חפצים כנסייתיים (פמוטים, מבערי קטורת, נרות, מנורות וכו') מהמאה ה-6, רקמות כנסייתיות (כולל רקמות מזהב) מהמאה ה-19 ואוסף כתבי יד וספרים עתיקים מהמאה ה-15 ואילך, ספרי מוזיקה כנסייתית, ספרי חוקים ועוד.

מוזיאון Maa Paleokastro

מוזיאון זה נבנה ע"י אנדריאה ברונו ומציג את הכיבוש היווני באי. המוזיאון נבנה על חורבות כפר באותו שם מהמאה ה-12 לפנה"ס שמאמינים שהיה ההתיישבות המיקנית בקפריסין.

התפיסה העיקרית של העיצוב הייתה לשמור על סביבת המוזיאון כמה שיותר במצבה הטבעי, כך שהמוזיאון הוא מבנה תת קרקעי שרק כיפת הברונזה שלו נראית מבחוץ. המקום אינו נגיש לנכים.

אדריכלות

איזור Ktima

באיזור Ktima שבמרכז פאפוס נמצאות כיכרות שמסביבן מבנים בני המאה ה-19 בסגנון ניאו-קלאסי, למשל בית העירייה, הספרייה העירונית, בית ספר יסודי, אולם ספורט ועוד.

למרות שמבנים אלו נבנו במהלך השלטון הבריטי באי, החזית שלהם והסגנון האדריכלי הכללי הוא ניאו-קלאסי בהשראת מקדשים יווניים עתיקים. השילוב שלהם עם הבניינים מתקופת ימי הביניים והשלטון העותומאני יוצר חזית מעניינת של ישן וחדש.

בשנת 2017 הושלם בשכונת Mouttalos פרויקט שזכה בפרס BigSEE Architecture Award 2019 – Grand Prix בתחום התכנון העירוני ותכנון הנוף. שכונה זו שימשה עד 1974 כמקום מגוריהם של קפריסאיים מוסלמים, אך עקב המלחמה הם נטשו אותה והיא הפכה לשכונת רפאים.

הפרויקט נועד להחזיר את הקשר בין הסביבה הגאוגרפית לשכונה, לספק לתושביה אפשרויות תעסוקה, בילוי וחיי חברה, אבל גם למשוך אליה מבקרים ושתשמש שיעור היסטוריה חי. הפרויקט כלל 3 חלקים:

  • הקמת גן בוטני, כיכר ובימת תזמורת באזור המסגד.
  • עיצוב מחדש של כיכר איסמט איניני והפיכתה למדרחוב שיאפשר לקיים בה אירועי פנאי ובילוי.
  • שדרוג פארק המערות (Caves Park) באמצעות שבילים ובניית כיכר.

אמנות בפאפוס

הכפר Lempa שנמצא 6 ק"מ מפאפוס משמש משנת 1981 כביתה של המכללה הקפריסאית לאמנות. תחת הנהגתו של האמן הקפריסאי Stass Paraskos, המכללה שיפצה את בניין בית הספר לשעבר והפכה אותה לסטודיו של אמנים.

האמן הראשון שהשתמש בבניין היה הצייר הבריטי Euan Uglow, אבל הוא לא היחיד. אמנים רבים באו בעקבותיו ועם השנים הכפר הפך למושבת אמנים ידועה בינלאומית.

אוכל ושתייה

רחת לוקום מפאפוס

הכפר ירוסקיפו (3 ק"מ מזרחית לפאפוס) ידוע בתור מקום הייצור של רחת לוקום. המתכון המקומי שעושה שימוש בשקדים ובדבש מפאפוס הופק לראשונה בשנת 1895 ומאז לא השתנה.

למרות שהממתק המקומי נחשב למתוק פחות מאחרים ולבעל מרקם ג'לטיני (מה שמאפשר לו לשמור על צורתו מחד ולהינמס בפה מאידך), לא משתמשים בגלוקוז או בג'לטין בתהליך הייצור.

רחת לוקום קפריסאית
רחת לוקום קפריסאית

החל משנת 2007 הממתק קיבל מעמד גאוגרפי מוגן של האיחוד האירופי. תו זה קובע לא רק את שיטות הייצור (לרבות טמפרטורת הרתיחה) ואת המרכיבים, אלא גם את הכמויות המדויקות של כל מרכיב, את אופן חיתוך ואריזת המוצר ואפילו את סוגי האגוזים שמוסיפים לו.

בשנת 2009 הממתק זכה בפרס "המוצר הקפריסאי הטוב ביותר" בטקס Time Out Eating Awards. כיום ניתן למצוא את הממתק בכל רחבי קפריסין תחת המותג Aphrodite Delights.

תחבורה

  • טיסות זולות לפאפוס
  • תחבורה עירונית – התחבורה המקומית בפאפוס מבוססת על אוטובוסים שמופעלים ע"י חברת האוטובוסים העירונית.
  • תחבורה בין עירונית מבוססת על כביש A6 שמחבר את פאפוס עם לימסול.
  • תחבורה ימית – לפאפוס יש נמל שיכול להכיל 300 סירות.

שאלות ותשובות

האם פאפוס בטוחה למטיילים מישראל?

פאפוס בפרט וקפריסין בכלל הם יעדים בטוחים לתייר הישראלי. בכל מקרה, אין לוותר על ביטוח נסיעות.

האם פאפוס היא יעד טוב לחופשה?

פאפוס נמצאת בצד הדרום-מערבי של קפריסין על חוף הים התיכון והיא עשירה באתרי היסטוריה, ארכיאולוגיה, אדריכלות, טבע ויש בה שפע של אטרקציות, פסטיבלים ומוזיאונים כך שהיא מהווה יעד מצוין לא רק לחופשה של זוגות ויחידים שאוהבים בטן-גב, אלא גם למשפחות. שעה מפאפוס נמצא רכס הרי הטרודוס ובו אתר סקי שפעיל בחורף כך שחופשה בחורף בפאפוס היא גם זולה יותר, גם מהנה יותר וגם חוסכת את הצורך בעמידה בפקקים בדרך לחרמון.

האם פאפוס יקרה?

לא. פאפוס זולה מאוד כל השנה. בטח ובטח אם אתם לא טסים אליה בשיא עונת התיירות (יולי אוגוסט).

האם יש חופים חוליים בפאפוס?

כן. בפאפוס יש 50 ק"מ של חופים ו-27 חופים שונים. החוף הפופולרי מכולם הוא חוף Vrysoudia A – החוף המוסדר העיקרי בעיר עם חול מוזהב, מים נקיים ורדודים שמתאימים לכל המשפחה, ספורט ימי, טברנות ומסעדות. ואם כבר הגעתם עד לפה, אל תשכחו לבדוק את חוף האלמוגים שנמצא בתוך מפרץ שקט שקט.