ניקוסיה – בירת קפריסין. לפקוסיה היוונית ולפקושה הטורקית.

ניקוסיה היא עיר הבירה של קפריסין היוונית והתורכית ואפשר לומר שהיא העיר האחרונה המחולקת בעולם. מתגוררים בה כ-300,00 איש: כ-240,000 בניקוסיה היוונית שנקראת לפקוסיה וכ-70,000 איש בניקוסיה התורכית שנקראת לפקושה.

בית מגורים - ניקוסיה
בית מגורים טיפוסי בניקוסיה

עם זאת, ניקוסיה היא לא רק עיר הבירה המחולקת היחידה בעולם, אלא גם המרכז הכלכלי והתרבותי של קפריסין. מכיוון שניקוסיה נמצאת במרכז קפריסין היא נחשבת לנקודת מוצא מצוינת לטיולים ברחבי האי (כולל טיולי כוכב ברכב שכור).

ניקוסיה גם משמשת כמרכז לייצור של מוצרי אמנות אותנטיים שונים, למשל בדים, עורות, כלי קרמיקה ונחושת ועוד. יש לה עבר היסטורי מפואר והווה של עיר מודרנית וקוסמופוליטית.

השכרת רכב בניקוסיה

היסטוריה

ההיסטוריה של ניקוסיה מתחילה בתקופת הברזל ובימי הביניים המוקדמים היא נודעה בשם "לדרה" (Ledra). עם זאת, עד שנת 1192 לניקוסיה הייתה חשיבות משנית יחסית לערי החוף של קפריסין: לרנקה, פאפוס ולימסול.

בשנה זו קבע את משכנו בעיר אמרליך השני, מה שהפך את ניקוסיה הלכה למעשה לבירת האי. בתקופה זו נבנו בניקוסיה ארמונות מלכותיים ולא פחות מ-50 כנסיות.

airalo ad

בשנת 1489 היא הפכה להיות מושבה של הרפובליקה של וונציה, מה שהביא להקמת הביצורים העירוניים ולעיר העתיקה ההיסטורית (Hora) שמוקפת בחומה באורך 4.5 ק"מ.

ב-1570 העותומאנים הטילו מצור על העיר שנמשך כשנה, מה שהביא למותם של כ-20,000 מתושבי העיר.

ב-1878 כבשו הבריטים את קפריסין והפכו את ניקוסיה לבירת הקולוניה, מה שהביא לפיתוח העיר אל מחוץ לחומות.

בשנת 1960 קיבלה קפריסין עצמאות, אך בשנת 1974 החלה מלחמת אזרחים שבמהלכה פלש הצבא התורכי לצפון ניקוסיה. התוצאה הייתה חלוקת העיר לחלק יווני (שני שליש משטח העיר) ולחלק תורכי (שליש משטח העיר) שביניהם אזור חיץ (הקו הירוק) שמוחזק ע"י האו"ם ושעובר ממזרח למערב. ב-2008 נפתחה נקודת מעבר בין שני חלקי העיר ברחוב לדרה.

הגאוגרפיה של ניקוסיה

ניקוסיה נמצאת במרכז קפריסין ושוכנת על גדת נהר הפדיאוס, הנהר הארוך בקפריסין (98 ק"מ) שמתחיל בהרי הטרודוס ומסתיים באזור פמגוסטה ומקיף את העיר ממערב ומצפון.

למרות שמדובר בנחל אכזב שזורם בחורף בלבד הוקמו עליו ועל יובליו 5 סכרים. כ-20 ק"מ מניקוסיה נמצא סכר טמאסוס שאליו מגיעים כמה שבילי הליכה ואופניים מהעיר.

לאורך הקו הירוק (קו אטילה) שמפריד בין חלקי העיר הקפריסאית והטורקית נוצר אזור חיץ שרוחבו נע בין כמה מטרים למספר קילומטרים, מה שיצר פארק טבעי לא-מתוכנן שהתפתחה בו מערכת אקולוגית ייחודית הודות לאי קיומה של פעילות אנושית.

Booking.com

אטרקציות ופעילויות בניקוסיה וסביבתה

אתרי חובה בניקוסיה

העיר העתיקה של ניקוסיה

זהו מתחם מבוצר עגול בקוטר של כקילומטר וחצי שכולל 11 מגדלי שמירה. כיום המתחם מחולק כמעט באופן שווה בין שני חלקי העיר, כך ש- 5 מגדלי שמירה נמצאים בצד היווני, 5 בצד התורכי ו-1 באזור החיץ.

במרכז העיר העתיקה נמצאת כיכר אטאטורק (Sarayönü) שמכונה גם "הלב של ניקוסיה", בעיקר בשל היותה מרכז התרבות של הקהילה התורכית המקומית.

כיכר Sarayönü - הלב של ניקוסיה
כיכר Sarayönü – הלב של ניקוסיה

באמצע הכיכר ניצב עמוד שהובא למקום מהעיר העתיקה סלמיס ב-1550 ע"י הוונציאנים שזכה לכינוי "האובליסק" ("Dikiltaş"), כך שהוא שימש כסמל לשלטון הקפריסאי העצמאי. בנוסף, בחומות המקיפות את העיר קבועים 3 שערים.

שער פמגוסטה במזרח שהוביל לערים פמגוסטה, לרנקה ולימסול

השער כולל חומת מגן, כניסה מקורה ו-2 חדרים וכיום לאחר ששופץ מאכלס את מרכז התרבות העירוני של ניקוסיה. שער זה הוא נקודת המוצא והסיום של מרתון ניקוסיה.

שער פאפוס שהוביל לכיוון מערב ולעיר פאפוס

ממול לשער נמצא אולם Kasteliotissa ששימש כארמון במאות ה-13 וה-14 וכולל אלמנטים אדריכליים גותיים. אולם זה אמנם שופץ ומשמש כמרכז תרבותי, אך הוא פתוח לקהל רק כאשר נערכות בו תערוכות.

שער קירניה שממנה יצאה התנועה לצפון האי ובעיקר לעיר קירניה

השער מחובר לכיכר Sarayönü באמצעות שדרת קירניה שמלאה בחנויות ובמסעדות ונחשבת לסמלה של ניקוסיה.

רחוב לדרה Ledra Street

רחוב לדרה שנמשך לאורך כקילומטר נמצא במרכז העיר העתיקה. הרחוב הוא רחוב הקניות העירוני המרכזי וכלל סמטאות, בוטיקים, ברים, בתי קפה וגלריות לאמנות.

במהלך מאבק ארגון אאוקה (בשנים 1955-9) הרחוב זכה לשם הבלתי-פורמלי "מייל הרצח" בשל פעולות האיבה הרבות שאירעו בו ובמהלך מלחמת האזרחים ב-1974הוא (כמו רחובות נוספים בעיר) נחסם. כיום הרחוב פתוח והוא משמש כאנדרטה היסטורית ואיזור חיץ, כלומר מחבר בין החלקים הדרומיים והצפוניים של העיר (לפקוסיה היוונית ולפקושה התורכית).

בצידה היווני של השדרה, בקומה ה-11 של מגדל שאקולה יש תצפית פנורמית נפלאה של 360 מעלות על הרחוב והעיר.

אזור מדרחוב Arasta

בסמוך לנקודת הביקורת בחלק התורכי של רחוב לדרה נמצא אזור Arasta. מדרחוב זה הוקם ב-2013 ובסמטאותיו ההיסטוריות יש חנויות מזכרות, אוכל טורקי טעים, פריטי לבוש מעור זולים כמו מעילים – בקיצור גן עדן לחובבי שופינג וקניות במחירים זולים.

ניקוסיה היוונית – לפקוסיה

כיכר Kyprianos

כיכר זו מובילה לרחוב אונסאגורו – רחוב קניות נוסף במרכז העיר ההיסטורית. בכיכר זו נמצאים שני מבנים בולטים:

ארמון הארכיבישוף

ארמון זה נבנה בשנת 1956 בסגנון וונציאני טיפוסי, מה שמקנה לו מראה עתיק למרות שמדובר בבניין מודרני. כיום הוא שמאכלס את אוסף האייקונים הדתיים הגדול באי.

קתדרלת סנט ג'ון

קתדרלה זו נבנתה בסגנון אדריכלי גותי מאוחר בשנת 1665 וכוללת ציורי קיר רבים (פרסקאות), מה שהופך אותה לכנסייה היחידה בקפריסין שבה נשתמרו ציורי קיר בשלמותם.

כיכר החופש (Eleftheria Square)

כיכר זו היא הכיכר המרכזי של העיר המודרנית שמחברת בין העיר העתיקה לחדשה. בכיכר זו נמצאים בניין העירייה, סניף הדואר והספרייה והיא מובילה לרחובות הקניות המרכזיים של העיר: רחוב Stasikratou,שדרות Themistokli Dervi ושדרות Makarios.

כיכר Faneromeni

כיכר זו נמצאת מזרחית לרחוב לדרה והיא שימשה כמרכז ניקוסיה עד 1974. בכיכר נמצאים מספר מבנים ו-3 מונומנטים היסטוריים.

כנסיית Faneromeni

כנסיית זו היא אחת הכנסיות הגדולות בעיר. הכנסייה הוקמה ב-1872 על חורבותיהם של מצודת La Cava ושל מנזר ששכנו במקום.

בית הספר Faneromeni

אחד מהמוסדות האקדמיים ההיסטוריים של קפריסין.

מאוזוליאום השיש

המאוזוליאום שנמצא ממזרח לכנסייה כולל את  קבריהם של הארכיבישוף ושל בישופים שהוצאו להורג בכיכר אטאטורק במרד 1812.

כיכר Faneromeni בניקוסיה היוונית
כיכר Faneromeni בניקוסיה היוונית

ניקוסיה הטורקית – לפקושה

מרכז ניקוסיה התורכית הוא כיכר אטאטורק, כאשר שדרות קירניה (Girne Caddesi) מובילות לשער קירניה – השער המרכזי בחומה מימי הוונציאנים שנמצא בחלק הצפוני של העיר העתיקה. באזור זה מרכז הבילוי הוא שדרת Dereboyu שנחשבות ללב המודרני של ניקוסיה התורכית.

מסגד סלימיה Selimiye Camii

מבנה זה שנמצא בלב העיר העתיקה נחשב לבולט ביותר בנוף של ניקוסיה התורכית. המבנה הוקם ב-1209 בכלל בתור קתדרלה בסגנון גותי (מה שהופך אותו למבנה הדתי הראשון בצפון קפריסין) והסתיימה ב-1326, אך זו הייתה ההתחלה של דרך ארוכה.

במשך השנים המבנה סבל מהזנחה, נפגע ברעידות אדמה (ב-1491 וב-1547) ובסוף הוסב למסגד באמצעות בניית 2 צריחים בחזית שבצד המערבי והכוונתו למכה. המקום פתוח למבקרים שאינם מוסלמים בשעות שבהן לא מתקיימות תפילות.

חמאם Buyuk

בתרבות התורכית לחמאם יש תפקיד מכריע במבנה התרבותי והוא משמש לטיהור הגוף והנפש. חמאמים גם מהווים מקום מפגש חברתי חשוב, לכן בכל עיר הבניינים הראשונים שבנו העותומאניים היו חמאמים וניקוסיה אינה יוצאת דופן.

Buyuk Hamam שנמצא באיפליק בזאר הוא לא רק החמאם העתיק ביותר בעיר, אלא החמאם התורכי המקורי שעדיין פעיל בקפריסין התורכית. חמאם זה כמו כל חמאם תורכי מחולק ל-3 חלקים:

  • Soyunmalik – חדר הלבשה.
  • Iliklik – חדר שבו המבקרים מכינים את עצמם לרחצה, למשל מקרצפים את הגוף.
  • Sicaklik – המרחצאות עצמם שכוללים איזור עיסוי מרכזי מוגבה מתחת לכיפת זכוכית גדולה.
הכניסה ל-Buyuk Hamam
הכניסה ל-Buyuk Hamam

החמאם הוקם על חורבותיה של כנסיית St. George de Poulains מהמאה ה-14, כך שיש בו מאפיינים מקוריים כמו אדני חלונות גבוהים, כניסה ראשית שמזכירה מרפסת מקורה ועוד.

עם זאת, מכיוון שהעיר ניקוסיה נבנתה על חורבותיה של עיר ישנה יותר – פני השטח של העיר עלו לאורך זמן ולכן הכניסה לחמאם נמצאת 2 מטר מתחת לפני הקרקע.

החאן הגדול Büyük han

מבנה זו הוקם ב-1572 סביב חצר מרכזית וכלל 67 חדרים ב-2 קומות. הייחוד של המקום הוא Mescit (חדר תפילה איסלמי) נדיר במרכז החאן שעומד על 6 עמודים מעל מזרקה. סגנון זה קיים רק כאן ובשני חאנים נוספים בטורקיה.

המקום ששופץ ב-1990 נחשב לדוגמה הטובה ביותר לאדריכלות עותומאנית והוא משמש כיום כמוזיאון וכמרכז תרבותי. לצד סדנאות מסורתיות לאמנות וחנויות מזכרות יש כאן גם בית קפה ופעילויות מדי פעם.

חאן המהמרים (Kumarcilar Han)

המבנה הוקם בסוף המאה ה-17 ומשמש עד היום כבית הארחה פעיל. מאמינים שהמקום נבנה על חורבותיו של מנזר כי יש בו קשת גותית. החל מ-2008 המקום מוגדר כאתר לשיקום.

מבנה הבדסטן (Bedesten)

מבנה הבדסטן נמצא מול השוק העירוני של לפקוסיה ומגלם בתוכו את תהפוכותיה של העיר: הוא הוקם במאה ה-6 בתור קפלה ביזנטית, הוגדל במאה ה-14 והפך לכנסייה קתולית, שימש ככנסייה אורתודוקסית במאה ה-15 והפך בתקופה העותומאנית למחסן תבואה ולשוק.

השם הנוכחי של המקום ממשיך את המסורת העותומאנית שלו כי Bedestan משמעותו שוק מקורה.

לא מזמן המקום עבר שיפוץ (מה שהקנה לו את פרס Europa Nostra לשנת 2009). הוא משמש כמרכז תרבות ומתקיימות בו פעילויות שונות כמו קונצרטים ופסטיבלים, אבל בעיקר הופעות של דרווישים מחוללים. המקום פתוח לקהל רק בזמן אירועים.

הרחבה שבין מבנה הבדסטן למסגד סלימיה נקראת Bandabulya. האיזור שימש ככיכר המסחרית העיקרית של העיר בתקופה הוונציאנית בין 1489-1570 אבל גם בתקופת הכיבוש הבריטי (1930-1932).

הכיכר נסגרה ב-2010 ונפתחה מחדש ב-2012 וכיום יש בה דוכני מסחר, בתי קפה, חנויות ספרים ואפילו תיאטרון קטן.

אטרקציות ופעילויות בניקוסיה והסביבה

הקברים המלכותיים של טמאסוס

טמאסוס שנמצאת 20 ק"מ דרום-מערב לניקוסיה שימשה עיר מדינה חשובה בזמן העתיק, בעיקר הודות למרבצי הנחושת שנמצאים בה. חפירות ארכיאולוגיות שנערכו בה גילו קברים, סדנאות לריקוע נחושת ומקדש לאפרודיטה.

הממצאים הבולטים ביותר כאן הם 6 פסלי ענק מאבן גיר מהמאה ה-6 לפנה"ס. פסלים אלו מוצגים במוזיאון קפריסין בניקוסיה.

הפארק הלאומי יער אתלאסה

הפארק הלאומי יער אתלאסה

פארק זה שנמצא כ-10 ק"מ מניקוסיה כולל מרכז מבקרים שמספק מידע על האקולוגיה של קפריסין, בעיקר מבחינה זואולוגית ובוטנית.

במקום מודל מוקטן של הפארק שמאפשר להכיר את מאפייניו הטבעיים כמו צמחים ובע"ח, מודל תלת-ממדי שמציג את החיים בקפריסין כולה ומוצגות בו תערוכות גאולוגיות שונות (למשל מאובנים.

אזור דאלי

איזור דאלי נמצא 20 ק"מ דרומית לניקוסיה וההיסטוריה שלו שזורה בהיסטוריה של קפריסין. למשל:

הכנסייה הביזנטית Agioi apostoloi בכפר Pera chorio

הכנסייה מהמאה ה-12 כוללת את אחד הפרסקאות המרהיבים בקפריסין שנחשבים לאחת הדוגמאות היפות של אמנות ביזנטית.

מוזיאון קפריסין להיסטוריה של הטבע

זהו המוזיאון הגדול מסוגו בקפריסין שמציג כ-2500 פריטים: פוחלצים של חיות מקומיות לרבות יונקים, ציפורים, דגים, זוחלים וחרקים וכן סלעים, מאובנים, אבני חן, צדפים ומינרלים.

האתר הארכיאולוגי אידליון

פסל מאבן גיר שנמצא בחפירות ב-Idalion
פסל מאבן גיר שנמצא בחפירות באידליון

אחת מערי המדינה שהיו בקפריסין ששגשגה במאות ה-8 לפנה"ס-5 לספירה. לפי האגדה, כאן נהרג אדוניס ע"י ארס, אל המלחמה שהיה אחד ממאהביה הקנאיים של אפרודיטה.

מסלולים בטבע

מסלול מהפארק הלאומי אתלאסה אל לימסול

זהו מסלול אופניים בן 16 ק"מ על שביל עפר נוח. זהו מסלול קל שמתאים לכל סוגי הרוכבים – מה שמסביר למה הוא אחד המסלולים האהובים על הרוכבים המקומיים.

4-זוגות-אופניים

השכרת רכב בניקוסיה

חגיגות ופסטיבלים בניקוסיה והסביבה

ניקוסיה היוונית – חגיגות ופסטיבלים בלפקוסיה

היריד הבינלאומי של קפריסין – Cyprus International Fair

זוהי תערוכת הסחר הגדולה בקפריסין שנערכת החל מ-1975 כל שנה בניקוסיה בסוף מאי. היריד מושך אליו כ-100,000 איש ובו מציגות יותר מ-1000 חברות מקומיות ובינ"ל את מוצריהן, בעיקר בתחום הריהוט, מוצרי חשמל, כלי בית ועוד.

יום העצמאות

יום העצמאות הקפריסאי נחגג כל שנה ב-1.10 ברחבי המדינה, אך החגיגות בניקוסיה הן הגדולות ביותר מעצם היותה עיר הבירה של המדינה. במרכז העיר נערך מצעד צבאי ובסוף היום מתקיימת קבלת פנים בארמון הנשיאות.

פסטיבל ימי הסרטים – Cyprus Film Days

זהו פסטיבל קולנוע שנתי שכל חובב קולנוע חייב להשתתף בו. מטרת הפסטיבל היא תיאור מלא של סצנת הקולנוע העכשווית הבינלאומי, כך שהוא מציג סרטים מרחבי העולם עם התמקדות בסרטים אירופאיים ואסיאתיים.

הסרטים מוקרנים בשלושה אולמות: Pantheon Art Cinema ו-Cine Studio (שניהם בניקוסיה) ובתיאטרון Rialto בלימסול.

פסטיבל אגלנציה

פסטיבל זה כולל מופעי מחול, תיאטרון ומוזיקה ונערך כל שנה בקיץ (אמצע יוני-תחילת יולי) בכפר אגלנציה. בתחילה הפסטיבל נמשך 3 ימים בלבד, אך מ-2007 הוא הורחב לשבועיים וכולל גם תערוכת צילומים.

כל אירועי הפסטיבל נערכים במרכז התרבות To Skali בניקוסיה והכניסה לכולם חופשית.

פסטיבל הקשת – Rainbow Festival

מטרתו של פסטיבל רב-תרבותי זה הוא להפגיש אנשים מכל הגזעים ולהילחם בגזענות. הפסטיבל מאורגן על ידי ארגון KISA ומתקיים בפארק כיכר החופש (כיכר Eleftheria) בניקוסיה וב- Molos Waterfront בלימסול.

Eleftheria Square -מוקד החגיגות של פסטיבל הקשת
Eleftheria Square -מוקד החגיגות של פסטיבל הקשת

הפסטיבל מתקיים כל שנה בחודש נובמבר וכולל אירועי מוסיקה, מחול ושירה לצד תערוכות, דוכני מידע, הפעלות לילדים ודוכני מזון ממדינות שונות. הכניסה לכל אירועי הפסטיבל חופשית.

פסטיבל פארוס למוזיקה קאמרית

אירוע זה מתקיים כל שנה החל משנת 2001 בחודש מאי ונמשך כשבוע שכולו קונצרטים קאמריים, רסיטלים וסדרת הרצאות הניתנות על ידי מיטב המוסיקאים העולמיים שמבוססים על מצוינות וחדשנות אמנותית.

הפסטיבל בוחן את הצורות הרבות של ז'אנר המוזיקה הקאמרית באמצעות שילובים מפתיעים ורפרטואר מגוון (החל מבארוק מוקדם ועד מוזיקה עכשווית).

הפסטיבל זוכה לשבחים מצד אוהבי מוזיקה בכל העולם ונחשב לאחד מפסטיבלי המוזיקה הבולטים באירופה. אירועי הפסטיבל מתקיימים באולם Pasydy בניקוסיה ובבית האחוזה המלכותי בקוקוליה.

פסטיבל המוזיקה הקאמרית לדרה – Ledra Music Soloists International Festival

פסטיבל זה נערך במשך שבועיים בחודש אפריל ומוקדש לעולם המוזיקה הקאמרית. במסגרת הפסטיבל מועלים קונצרטים של יצירות סולו של נגני Ledra Music ונערך קונצרט לילדים. הפסטיבל נערך באולם Pasydy בניקוסיה.

מרתון ניקוסיה

מרתון זה מתקיים כל שנה וכולל מקצים למרתון, חצי מרתון, 10 ק"מ, 5 ק"מ וריצת צדקה לגיוס כספים ליוניצ"ף.

Booking.com

ניקוסיה התורכית – חגיגות ופסטיבלים בלפקושה

פסטיבל התיאטרון

פסטיבל שנתי שנערך במרכז הכנסים אטאטורק באוניברסיטת המזרח הקרוב שמארח קבוצות תיאטרון זרות (לרוב טורקיות) וגם מקומיות.

פסטיבל הג'אז חומות ניקוסיה – Nicosia Walled City Jazz Festival

פסטיבל זה מארח מוזיקאי ג'אז מקפריסין ומתורכיה.

יום הילדים

פסטיבל זה נערך כל שנה ב-23.4 וכולל מופעי ריקודי עם של ילדים ממדינות שונות.

פסטיבל ריקודי העם הבינלאומי

דרוויש רוקד ריקוד טורקי
דרוויש רוקד ריקוד טורקי

הפסטיבל כולל מופעי מחול פולקלוריסטיים ממדינות שונות שנערכים בפארקים ובכיכרות ברחבי העיר

ימי תרבות ואמנות של לפקושה – Lefkoşa Folklor Derneği’nin

פסטיבל זה נמשך שלושה ימים שכולל מופעים של מוזיקה, תיאטרון ומחול (מחול מודרני וריקודי עם), דוכנים של אוכל מקומי, מצגות של שקופיות עם תצלומים ישנים ועוד.

משתתפים במופע תיאטרון במסגרת ימי תרבות ואמנות בניקוסיה
משתתפים במופע תיאטרון במסגרת ימי תרבות ואמנות בלפקושה

תרבות בניקוסיה

ניקוסיה היוונית – תרבות בלפקוסיה

גלריית האמנות לבנטיס (Leventis Gallery)

בגלריית לבנטיס מוצגים יותר מ-800 ציורים של אמנים קפריסאיים, יוניים ואירופאיים כמו רנואר, מונה ושאגאל. זה מה שהופך את האוסף שלה לאחד החשובים מבחינה אמנותית בקפריסין כולה. האוסף מכסה 400 שנה של אמנות: ציורים, הדפסים, ריהוט עתיק, כלי חרסינה ועוד.

מוזיאונים בלפקוסיה

המוזיאון העירוני לבנטיס (Leventis Municipal Museum)

זהו המוזיאון ההיסטורי היחידי בעיר שמחייה את אורחות החיים בניקוסיה מהתקופה הכלקוליתית ועד ימינו, כך שהוא מציג את ההתפתחות של העיר, הן מבחינה חברתית והן מבחינה היסטורית. במוזיאון שנמצא במתחם של מבנים מסורתיים מוצגות תערוכות קבועות ומתחלפות של ממצאים ארכיאולוגיים, תלבושות מסורתיות, צילומים, כלי חרס מימי הביניים, מפות עתיקות, הדפסים, תכשיטים וריהוט.

מוזיאון George and Nefeli Giabra

מוזיאון זה כולל את אחד האוספים החשובים בקפריסין של כלי חרס יווניים-מיקניים, רובם יוצרו בקפריסין בתקופת הברונזה המאוחרת בשני סגנונות, כלי חרס לבנים וכלי חרס שיוצרו באמצעות טבעות.

החלק הארי של המוזיאון כולל פסלים מאבן גיר מהמאות ה-6 לפנה"ס ועד התקופה ההלניסטית, למשל כלי חרס בדמויות של בני אדם.

מוזיאון קפריסין

זהו המוזיאון הארכיאולוגי הגדול והוותיק ביותר בקפריסין. בניית המוזיאון החלה ב-1908 והושלמה ב-1924, אבל במהלך השנים נוספו לו אגפים חדשים.

חזית הכניסה למוזיאון קפריסין בניקוסיה
חזית הכניסה למוזיאון קפריסין בניקוסיה

כאן תוכלו להכיר מקרוב את התרבות הקפריסאית מהתקופה הניאוליתית ועד התקופה הביזנטית המוקדמת (המאה ה-7). המוזיאון כולל ממצאים מחפירות ארכיאולוגיות שנערכו ברחבי האי וביניהם תכשיטים, כלי חרס, פסלים, מטבעות, פריטים מנחושת ועוד.

במוזיאון מוצגים בעלי חשיבות וערך כמו כלי חרס ותכשיטים מתקופת הברונזה המוקדמת שנמצאו ב-Vouni וב-Egkomi, פסל של אפרודיטה מהמאה ה-1 לספירה שנמצא ב-Soloi ועוד.

מוזיאון קפריסין בניקוסיה
מוזיאון קפריסין בניקוסיה
מוזיאון הפיות

המוזיאון נמצא באחוזה עתיקה בלב ניקוסיה ומוקדש לתרבות ולמורשת של הפיות בקפריסין ובעולם. במקום מוצגות תערוכות מתחלפות, נערכים שעות סיפור ואירועים, מתבצעות תוכניות חינוכיות ומועלות הופעות בנושא הפיות.

במקום המבקרים יכולים ללמוד על ההתפתחות של הפיות, ליצור בעצמם סיפורים, לגלות חדרים נסתרים, לפתוח מגירות סודיות ולהרגיש איך סיפורי הפיות הופכים מדמיון למציאות.

המוזיאון הביזנטי

מוזיאון זה כולל את האוסף העשיר והמקיף ביותר בקפריסין בכל הקשור לאמנות ביזנטית. במקום יותר מ-200 איקונות מהמאות ה-9-19 וכן כלי פולחן, ספרי קודש וגלימות כמורה.

המוצגים המרשימים ביותר במוזיאון הן רצפות פסיפס מהמאה השישית שהתגלו בכנסיות הרי הטרודוס.

כמו כן המוזיאון כולל 4 גלריות לאמנות שמציגות יצירות מערב-אירופאיות מתקופת הרנסנס ועד ימינו:

  • גלריה שמציגה עבודות של אמנים אירופאיים .
  • גלריה שמציגה ציורים, הדפסים ומפות מהמאות ה-18 וה-19.
  • גלריה שמציגה עבודות של אמנים יוונים מהמאות ה-19 וה-20.
  • גלריה שמציגה עבודות של אמנים קפריסאיים בני המאה ה-20.
מוזיאון האופנועים הקלאסיים

המוזיאון כולל 150 אופנועים מהשנים 1914-1983 וביניהם: 3 אופנועים משטרתיים שהיו חלק מפמליית הנשיא מקריוס השלישי, אופנוע שהיה שייך לגיבור ארגון אאוקה ועוד. כמו כן יש במקום תצלומים ופריטים נוספים שקשורים לתרבות האופנועים המקומית.

ניקוסיה התורכית – תרבות בלפקושה

מוזיאונים בלפקושה

מוזיאון הברבריות

מוזיאון שמנציח את ההתנכלויות של הרוב היווני כלפי המיעוט התורכי בעיר, בעיקר אלו שנעשו ע"י ארגון אאוקה.

ספריית מהמוט ה-2

הספרייה הזו נבנתה ב-1829 ע"י הסולטן מחמוט השני ובה יש חדר קריאה ומרפסת שמעליהם כיפות. שיחזור של האדריכלות של מסגד עותומאני קלאסי ושל המדרסה האיסלאמית.

הספרייה שנמצאת בכיכר סלימיה (בסמוך לכניסה המזרחית למסגד סלימיה) כוללת כ-2000 ספרים וכתבי יד בערבית, תורכית ופרסית (חלקם מהמאה ה-13) ביניהם עותק של הקוראן בכתב יד.

ספריית מהמוט ה-2 בניקוסיה
ספריית מהמוט ה-2 בניקוסיה

אדריכלות

ניקוסיה היוונית – אדריכלות לפקוסית

המוזיאון האתנולוגי

המוזיאון הזה שוכן במבנה אחוזת Hadjigeorgakis Kornesios ומשמש כדוגמא הטובה ביותר לאדריכלות העירונית של המאה הקודמת. במוזיאון מוצגים חפצים מהתקופות הביזנטית, ימי הביניים והעותומאנית והוא זכה ב-1988 בפרס Europa Nostra הודות לשיפוץ שנערך בו.

התוכנית האדריכלית של הבניין בצורת האות היוונית Pi (צורת האות ח' בעברית) כוללת גן מרכזי עם מזרקה וחמאם. הבית עצמו התנשא לגובה 2 קומות: מגורי המשרתים והמטבח היו ממוקמים בקומת הקרקע, כאשר מדרגות עץ מקורות עם בסיס מאבן מובילות מהחצר אל אולם הכניסה בקומה הראשונה.

בקצה האגף המזרחי, נמצא חדר הקבלה הרשמי. הוא שונה משאר החדרים בשל קישוטי העץ המגולפים והמוזהבים המדמים אותו לחדרי קבלה רשמיים אחרים באחוזות רבות של האימפריה העות'מאנית.

שכונת לאיקי איטוניה Laiki Geitonia

שכונה עממית זו שנמצאת בתוך החומות של העיר העתיקה מאכלסת חנויות, בתי קפה ומרכזים לעבודות יד שנמצאים בבתים משוחזרים שמהווים דוגמא לאדריכלות הקפריסאית המסורתית.

המרכז העירוני לאמנות של ניקוסיה

המקום נמצא בתחנת כוח משופצת שמהווה דוגמה לאדריכלות תעשייתית מקומית – מה שזיכה אותו בפרס Europa Nostra לשנת 1994. המרכז משמש מקום לאמנות ומטרתו היא לקדם את האמנות בקפריסין באמצעות תערוכות מתחלפות שונות.

הכנסייה האנגליקנית סנט פול

כנסייה זו נבנתה ב-1893 כאשר קפריסין הייתה תחת שלטון בריטי. היא כוללת אלמנטים של כנסיות אנגליות ומשמשת סמל נוסף לאדריכלות הבריטית בקפריסין.

ניקוסיה התורכית – אדריכלות לפקושית

שכונת סמאנבהה

שכונת סמאנבהה נמצאת מערבית לשדרות קירניה והיא נחשבת לדוגמא הראשונה של דיור סוציאלי בקפריסין כולה. השכונה שנבנתה במאה ה-19 עדיין משמשת למגורים והיא נחשבת למייצגת נאמנה את התרבות האדריכלית הקפריסאית של העת האחרונה.

רובע ארבמט

רובע זה שימש למגורי המיעוט הארמני בעיר עד 1963. הרובע כולל בתים עתיקים (חלקם משוחזרים) שמהווים דוגמאות לבתים עירוניים ארמניים מהתקופה העותומאנית. למשל, חלונות מפרץ (Cumbas), מרפסות דקות, צלבים שמגולפים על דלתות הכניסה, תריסים צבועים ועוד.

בניין ניאו קלאסי בלפקוסיה
בניין ניאו קלאסי בלפקוסיה

רובע ארבמט כולו משרה אווירה של ימים עברו, כך שלא פלא שהוא נחשב לאחד המקומות המעניינים בעיר מבחינה אדריכלית.

אחוזת Dervish Pasha

מעבר לזה שבאחוזה נמצא המוזיאון האתנולוגי של קפריסין, המבנה משמש דוגמה מעולה לאדריכלות עירונית קפריסאית (בעיקר טורקית) מהמאה שעברה.

מבנה בית המשפט בניקוסיה

בניין בית המשפט שנבנה ב-1901 ברחוב Sarayönü Caddesi מהווה דוגמא מעולה לאדריכלות הקולוניאלית הבריטית בקפריסין. המקום שופץ ומשמש עד היום כבית המשפט המרכזי של קפריסין התורכית.

מוזיאון Mevlevi Tekke

המוזיאון נמצא בשער קיריניה ברובע  Ibrahimpasa והוא נחשב לאחד המבנים ההיסטוריים והדתיים החשובים ביותר בקפריסין התורכית.

במוזיאון מוצגות תערוכות על חיי הדרוויש, כלי נגינה, תלבושות, ציורים, כתבי יד, תצלומים וחפצים אחרים ששימשו במקום. כל שנה ב-17.12 נערך כאן מופע של הדרווישים המחוללים.

בית Eaved

בית Eaved בניקוסיה
בית Eaved בניקוסיה

בית זה מפורסם הודות לגג הרחב שלו שמשלב בהצלחה אדריכלות עותומאנית ולוסיגנאנית ולמרפסת העליונה – המקום הטוב בעיקר להשקיף על מסגד סלימיה. כיום המקום משמש כמרכז תרבות ואמנות ומארח תערוכות מתחלפות.

השכרת רכב בניקוסיה

אטרקציות ופעילויות מומלצות לילדים בניקוסיה והסביבה

עבודות יד

ניקוסיה היוונית – לפקוסיה

המרכז לעבודות יד קפריסאיות

במקום נערכות סדנאות וחנויות קטנות שמייצרות ומוכרות אמנות עממית מסורתית ועבודות יד כמו פסיפסים, עבודות עור ורקמה, כלי חרס ונחושת, סלים, תלבושות מסורתיות, בובות ועוד.  

המרכז לעבודות יד מסורתיות Chrysaliniotissa

המקום שנמצא ליד כנסיית Chrysaliniotissa בעיר העתיקה הוא קומפלקס של 8 סדנאות לאמנות מסורתית: עבודות עץ ובד, ציור אייקונות ביזנטיות, קרמיקה, ניפוח זכוכית, פיסול, ציור ועוד.

הסדנאות שנמצאות מסביב לחצר פנימית נותנות תחושה של אירוח מסורתי. במקום בית קפה וחנות שבה ניתן לרכוש מוצרי אמנות שמיוצרים במקום.

ניקוסיה התורכית – עבודות יד בלפקושה

החנות Koza לדברי משי טבעי

צפון קפריסין בכלל וצפון ניקוסיה בפרט נודעות בייצור משי מתולעי משי שחיים על עצי תות. בחנות Koza ב-Büyük Han, Asmaaltı Sokak ניתן לרכוש מוצרי משי שמיוצרים תוך שימוש בדוגמאות מסורתיות.

אוכל ושתייה

ניקוסיה היוונית – אוכל בלפקוסיה

האוכל בחלק היווני של ניקוסיה די דומה לאוכל בשאר חלקי קפריסין היוונית. כאן תוכלו לקרוא עוד על המטבח והאוכל הקפריסאי.

ניקוסיה התורכית – אוכל בלפקושה

האוכל המקומי בלפקושיה מאפיין את טורקיה. יש מספר מקומות לחוות אותו בצפון ניקוסיה, לפקושה:

מסעדת Saraba ברחוב Selimiye Meydanı 35

המסעדה מגישה מלוח'יה (תבשיל בשר), Karnıyarık (חצילים ממולאים עם בשר) וחומוס עם הרבה לימון.

מסעדת Asmaaltı Bereket Fırını ברחוב Asmaaltı Sokak

המסעדה מתמחה בלחמע'גון (לאפה עם קבב טלה ופטרוזיליה) שנאפית בתנור אבן מסורתי.

מסעדת Rüstem Kitabevi ברחוב Girne Caddesi 22

המקום המושלם ליהנות מעלי גפן ממולאים וקופטה (קציצות בשר בגריל).

תחבורה בניקוסיה

התחבורה הציבורית בניקוסיה מתנהלת עם מוניות ואוטובוסים עירוניים כאשר לכל חלק של העיר שירות אוטובוסים משלו. בחלק היווני (לפקוסיה) פועלת חברת האוטובוסים OSEL ובחלק התורכי (לפקושה) חברת האוטובוסים LETTAŞ.

ניקוסיה היוונית – תחבורה בלפקוסיה

מתוקף היותה של ניקוסיה עיר הבירה היא מקושרת לשאר חלקי קפריסין באמצעות כבישים מודרניים.

כמו כן, ניתן להגיע לעיר באמצעות שני שדות תעופה בינלאומיים: הראשון שדה התעופה של לרנקה ( כ-50 ק"מ מניקוסיה) והשני הוא שדה התעופה של פאפוס (כ-150 ק"מ מניקוסיה).

כמו כן, ניתן להתנייד בלפקוסיה באמצעות אופניים שיתופיים ויש תוכנית להקמת רכבת בעיר.

אוטובוס עירוני בשדרות מקריוס בניקוסיה
אוטובוס עירוני בשדרות מקריוס בניקוסיה

ניקוסיה התורכית – תחבורה בלפקושה

צפון ניקוסיה מקושרת באמצעות כבישים דו-מסלוליים ל-3 הערים המרכזיות של קפריסין התורכית : גזימאוסה (Gazimağusa), קירניה (Girne) וגוזליורט (Güzelyurt). בנוסף, הכביש המרכזי שמחבר את חלקיה המזרחיים והמערביים של קפריסין התורכית חוצה את ניקוסיה.

יש שירותי אוטובוסים בינעירוניים יומיים קבועים מניקוסיה לערים קירניה, גוזליורט ופמגוסטה. התחנה המרכזית נמצאת ברחוב Küçük Kaymaklı. לרוב האוטובוסים פועלים כל 10-20 דקות בשעות 06:30-18:00 וכל שעה מ-18:00-00:00

בחלק התורכי של ניקוסיה ניתן לעשות שימוש בשירותיהן של מוניות שירות שנקראות כאן גמט בטורקיה דולמוש. התחנה המרכזית של מוניות אלו נמצאת כקילומטר צפונית לשער קירניה.

לניקוסיה התורכית ניתן להגיע גם בטיסה דרך שדה התעופה הבינלאומי ארג'ן (Ercan Uluslararası Havalimanı) שנמצא כ-13 ק"מ ממזרח לעיר.

שאלות ותשובות על ניקוסיה

האם ניקוסיה היא יוונית או תורכית?

ניקוסיה היא גם טורקית וגם יוונית. זה מה שהופך אותה לעיר הבירה המחולקת היחידה בעולם. צפון ניקוסיה (לפקושה) היא עיר הבירה של קפריסין התורכית (כשליש מגודל ומאוכלוסיית העיר) ודרום ניקוסיה (לפקוסיה) היא עיר הבירה של קפריסין (כשני שליש מבחינת גודל ואוכלוסיית העיר).

האם כדאי לבקר בניקוסיה?

מלבד שפע האטרקציות שיש בניקוסיה, העיר שווה ביקור גם מבחינה נוספת – זהו המקום היחידי בקפריסין בו ניתן לחוות זו לצד זו את התרבות היוונית והתורכית כולל האוכל, האדריכלות וכדומה.

איזה שפה דוברים בניקוסיה?

מכיוון שניקוסיה היא עיר מחולקת דוברים בה שתי שפות: בדרום ניקוסיה דוברים יוונית ובצפון ניקוסיה דוברים תורכית. וכמובן שבכל מקום ניתן להסתדר מצוין עם אנגלית.

באיזה מטבע משתמשים בניקוסיה?

בדרום ניקוסיה עושים שימוש במטבע האירו, אך בצפון ניקוסיה המטבע העובר לסוחר הוא הלירה הטורקית!