הרי הטרודוס – הגליל של קפריסין

הרי הטרודוס מאכלסים את רוב החלק המרכזי של מערב קפריסין. הטרודוס הוא לא רק רכס ההרים הגבוה במדינה אלא גם הגדול שבהם. רכס זה מאכלס כפרים, כנסיות ומנזרים שחלקם קיבלו הכרה בינלאומית כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

סכר kalopanayiotis - הרי הטרודוס
סכר Kalopanayiotis – הרי הטרודוס

הודות למזג האוויר הנפלא ששורר בהרי הטרודוס הם מהווים יעד תיירות רב-שנתי: בקיץ טיולי הליכה ואופניים בין עצי האורן ובחורף סקי בפסגות המושלגות של הר האולימפוס.

ההיסטוריה והגיאולוגיה של הטרודוס

הרי הטרודוס נוצרו כתוצאה מהתנגשות בין שני לוחות טקטוניים: הלוח האנטולי והלוח האפריקאי שנע צפונה. התנגשות זה גרמה להתרוממות האי קפריסין מעל לפני המים.

עם זאת, מכיוון שההתרוממות נעשתה באופן איטי היא לא רק חשפה את תצורות הסלע הימיות, אלא גם השאירה אותן במצבן הטבעי וכמעט בשלמותן – מה שגורם לכך שבהרי הטרודוס נמצאים העצים העתיקים בעולם.

שחיקה טבעית חשפה את תאי המאגמה שמתחת לפני השטח, כך שבמקום יש מרבצים חשופים גדולים של אופיוליט ייחודי בשם "אופליוט טרודוס" ושל בזלת. תצפיות שנעשו במקום ע"י Ian Graham Gass הביאו לפיתוח התיאוריה של התפשטות קרקעית הים.

airalo ad

אין פלא לכן שהאזור היה ידוע עוד מימי קדם הודות למכרות שלו – מכרות שסיפקו נחושת לכל אזור הים התיכון והקנו לאי כולו את שמו. (Cuprum משמעו נחושת).

אגב, השם טרודוס נובע כנראה מאחד משני המקורות הבאים:

 • שילוב של המילים tría ו-hodós שמשמען בהתאמה "שלוש" ו"דרכים" לציון שלוש הדרכים העתיקות המובילות לרכס.
 • שילוב המילים to, oro ו-Ados שמשמען "ההרים של אדוניס".

החל מהמאה ה-11 הרי הטרודוס אוכלסו ע"י נזירים מתבודדים שהקימו בהם כנסיות ומנזרים, מה שהפך אותם בין היתר למוקד של אמנות ציורי קיר (פרסקאות) עתיקות ייחודית.

הגאוגרפיה של רכס הרי הטרודוס

הרי הטרודוס מאופיינים במזג אוויר ים תיכוני מתון ומבחינה בוטנית הם מאוכלסים בעיקר בעצים מחטניים כמו אורן ירושלים. בנוסף, ההרים אלו הם ביתם של 127 מינים אנדמיים של צמחים. הם מחולקים ל-5 חלקים מבחינה גאוגרפית.

אזור הטרודוס המרכזי

עיגול בקוטר של כ-10 קמ"ר שבמרכזו הר אולימפוס (ההר הגבוה בקפריסין שמתנשא לגובה 1952 מטר מעל פני הים). שימו לב – למרות שחלק זה מוכרז כפארק לאומי, הגישה לפסגתו של הר האולימפוס אינה אפשרית כי הוא מוגדר כשטח צבאי.

אזור עמק סולואה – Solea Valley

באזור זה נמצאים מלונות רבים ו-3 מ-10 הכנסיות שהוכרו כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו, כך שמומלץ להכיר אותן באמצעות מסלול שאורכו 138 ק"מ שמתחיל בכנסיית Panagia tis Forviotissa, עובר בכנסיית Panagia Podithou ומסתיים בכנסיית Agios Nikolaos tis Stefis.

כנסיית Panagia Podithou בהרי הטרודוס
כנסיית Panagia Podithou בהרי הטרודוס

אזור עמק מארתאסה – Marathassa Valley

אזור זה נמצא צפון-מערבית לאזור הטרודוס המרכזי והוא פונה צפונה לכיוון מפרץ מורפו. אזור זה ידוע הודות לדובדבנים שגדלים בו שטעמם נחשב למשובח במיוחד.

בחלקו הדרומי של אזור זה נמצא מנזר קיקוס, המנזר המפורסם והעשיר במדינה שסמוך לקברו של מקריוס ה-3.

באזור זה גם נמצאות 3 מ-10 הכנסיות שהוכרו כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו, כך שמומלץ לבקר בהן במסלול שאורכו 148 ק"מ שמתחיל בכנסיית Agios Ioannis, ממשיך ב-Panagia in Moutoula ומסתיים בכנסיית Archangelos Michael.

אזור פיטסיליה – Pitsillia

אזור פיטסליה נמצא ממזרח לאזור הטרודוס המרכזי וכולל 40 כפרים ציוריים, כך שהוא מהווה את רוב שטחו של החלק המזרחי של הרכס. אזור זה נחשב לאיזור נופש מעולה והוא משופע בבתי מלון רבים (בעיקר בכפר אגרוס שנמצא 45 ק"מ צפונית ללימסול).

כאן גם נמצאות 4 מ-10 הכנסיות המצויירות שהוכרו כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. יש מסלול באורך 97 ק"מ שמתחיל בכנסיית Panagia tou Araka ממשיך בכנסיות Stavros tou Agiasmati ו-Archangelos Michael ומסתיים בכנסיית ההשתנות (Agia Sotira).

אזור כפרי היין Krasochoria

אזור זה נמצא מדרום לאזור הטרודוס המרכזי, צפון-מערבית לאזור לימסול. אזור זה ידוע ביקבים הרבים שפזורים בכפריו בהם מיוצרים בעיקר יינות אדומים יבשים.

אתרי חובה ברכס הרי הטרודוס

הכנסיות המצויירות – אתר מורשת עולמית

ציור קיר בכנסיית כנסיית פנגיה פורוויטיסה אסינו
ציור קיר בכנסיית כנסיית פנגיה פורוויטיסה אסינו

בשנת 1985 9 כנסיות ומנזר אחד הוכרו כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו הודות לחשיבותם ההיסטורית המשולשת.

 1. היותם מקום שמציג שינוי חשוב שהתרחש בערכים אנושיים.
 2. היותם עדות ייחודית ויוצאת דופן להתפתחות של מסורת תרבותית וחברתית-כלכלית.
 3. היותם דוגמה יוצאת דופן לבנייה שמתחשבת בנוף המדגימה שלב משמעותי בהיסטוריה האנושית.

אטרקציות ופעילויות

סקי בטרודוס

מועדון הסקי Cyprus Ski Club שנמצא בהר אולימפוס שבהרי הטרודוס מפעיל 4 מדרונות לגלישת סקי, כאשר לכל אחד מהם מעלית משלו.

 • מדרון אפרודיטה (Sun Valley I) – באורך 150 מטר, מיועד למתחילים ויש בו מעלית פתוחה.
 • מדרון הרה (North Face II) – באורך 350 מטר, מיועד למתחילים ויש בו מעלית פתוחה.
 • מדרון הרמס (Sun Valley II) – באורך 150 מטר, מיועד למתקדמים ויש בו מעלית פתוחה.
 • מדרון זאוס (North Face l)  – אורכו של מדרון זה שמתחיל מאוד קרוב לפסגת האולימפוס הוא 500 מטר. מיועד רק לגולשים מנוסים ובו נערכות גם תחרויות הסקי של הפדרציה הבינ"ל לסקי.

לינה באיזור אתר הסקי

עונת הסקי במקום מתחילה כל שנה בינואר ומסתיימת בסוף מרץ. במקום חנות לציוד סקי, בית ספר לסקי, מסעדות ובתי קפה. כאן מפורט עוד מידע על סקי בקפריסין.

פארקים לכל המשפחה בטרודוס

פארק ההרפתקאות מרינה – Marina’s Adventure Park

פארק זה נמצא בכפר Kakopetria וכולל מכשולים ומתקנים בגובה בשלוש רמות: רמת ג'וניור שכוללת מתקנים בגובה 1 מטר (מתאימים לילדים בגיל 2-7), רמה 1 שכוללת מתקנים בגובה 3 מטר ורמה 2 שכוללת מתקנים בגובה 7 מטר.

השימוש במתקנים במקום מחייב לבישה וחבישה של ציוד טיפוס בטיחותי, מוגבל למשקל מקסימלי של 120 ק"ג ומצריך גובה מינימלי של 1.3 מטר (למתקנים ברמה 1 ו-2).

פארק החבלים Sparti בכפר Platres

פארק זה כולל יותר מ-170 מתקנים ו-2 קווי אקסטרים: Speed Zip-Line ו-Free Fall Quick Jump. כל מתקני הפארק כוללים מערכת בטיחות מגנטית שמבטיחה חיבור לכבלי בטיחות לאורך כל המסלול.

הפארק הוקם באופן אקולוגי ששומר על הסביבה הטבעית ועל היער ומתאים להרפתקנים בגילאים 2-80. יש להגיע למקום בלבוש ספורטיבי כולל מכנסיים ארוכים, חולצות עם שרוולים ארוכים, סניקרס וכפפות. מומלץ להביא חליפת בגדים נוספת להחלפה במקרה של גשם.

נהנים בפארק החבלים Sparti
נהנים בפארק החבלים Sparti

פארק ההרפתקאות Mountain Park

הפארק שנמצא בכפר Kyperounta מאפשר לכל המשפחה לאתגר את עצמה מול נופים עוצרי נשימה. הפארק כולל פעילויות שונות כמו פיינטבול, קיר טיפוס, חץ וקשת, משטח החלקה על הקרח ועוד.

מלונות ואכסניות מומלצות בהרי הטרודוס

Booking.com

דייג בטרודוס

דייג פורלים בסכר קאלופאנאיוטיס (Kalopayiotis)

סכר זה שהוקם מחוץ לכפר קאלופאנאיוטיס ב-1969 משמש כאתר פופולרי לדיג פורלים, מין הדגים היחיד שמשגשג במים העמוקים של הנהר. הסכר מוקף בטבע מרהיב ביופיו, במסעדות שבהן ניתן ליהנות ממיטב המטעמים של המטבח הקפריסאי ובשפע של מלונות כפריים מקסימים.

סכר kalopanayiotis - הרי הטרודוס
סכר kalopanayiotis – הרי הטרודוס

אטרקציות ופעילויות בהרי הטרודוס

החלקה על הקרח בסכר Prodromos

הסכר שהוקם בשנת 1962 יצר אגם מלאכותי בנפח של 122,000 מ"ק. המקום שנמצא בגובה 1600 מטר מעל פני הים משמש כמתחם החלקה על הקרח בחורף ובו ניתן לעשות ספורט תוך כדי הנאה מיער האורנים הצפוף שמסביב, מהסביבה השלווה ומהטבע במיטבו.

מפלים בטרודוס

כשעולים או יורדים מרכס הרי הטרודוס, כמעט תמיד אנחנו נתקלים במפלים יפהפיים לצד הדרך. אלה נוצרים לרוב מהפשרת מי השלגים על פסגת האולימפוס וראשי ההרים הגבוהים. לא לכל מפל יש שם ולפעמים מה שבעיניים ישראליות נראה כמו מפל מרשים, לקפריסאים הוא לא מזיז עפעף.

מפלים "רגילים" לצד הדרך בטרודוס
מפלים "רגילים" לצד הדרך בטרודוס

אבל, יש מפליפ מרשימים ויפים גם בקנה מידה קפריסאי. הנה המוכרים והמפורסמים שבהם.

מפלי קלדוניה – Caledonia Waterfall

מפלים אלו לאורך נהר Kryos נחשבים לאטרקטיביים ולמפורסמים ביותר בקפריסין . מפלים אלו נמצאים בגובה 1330 מטר מעל פני הים צפונית לאיזור הכפר Pano Platres. המפלים מוקפים בעצי אורן ואלון והעובדה שהם זורמים לאורך חודשי הקיץ החמים יוצרת חוויה, אבל בעיקר מקום לצנן את הגוף והנפש.

על פי המסורת, שם המפלים ניתן להם על ידי מבקר סקוטי שהוקסם מיופיים, כך שהחליט לקרוא להם על שם ארצו שלו. (קלדוניה הוא השם הלטיני של סקוטלנד).

ההגעה למקום נעשית דרך שביל הטבע קלדוניה שיש לו שתי נקודות מוצא: הראשונה בנהר Kryos Potamos סמוך לבית הנשיאות בטרודוס והשנייה ב-Psilon Dentron ליד הכפר פלאטרס.

מפלי Chantara Waterfall

מפלים אלו נמצאים בתוך יער צפוף של אורנים, אלונים ושיחים בגובה של 1035 מעל פני הים. המפלים שגובהם 8 מטר יוצרים אגם קטן שמוקף בעצי אלמון. כשמוסיפים לזה את ריח הלבנדר, את צליל המים הנופלים ואת ציוץ הציפורים מתקבל מקום עם קסם גדול.

ניתן להגיע למקום ברכב שכור בשלוש דרכים: נסיעה של 1.5 ק"מ מהכפר Foini, נסיעה של 3.5 ק"מ ממנזר Trooditissa או נסיעה של 5.5 ק"מ מהכפר Platres.

מפלי Millomeris Waterfalls

אלו המפלים הגבוהים ביותר ברכס הרי הטרודוס. מקור שמם הוא בשילוב המילים  Millos ו-Meros שמשמעותן "אזור לח".

המפלים ממוקמים לאורך גדות נהר Kryos Potamos והם מוקפים ביער צפוף של אלונים ואורנים, אבל גם בשיחים פורחים ובמינים שונים של צמחים אנדמיים שיוצרים מקום אידיאלי למי שמחפש שקט ושלווה. במקום מסלול טיול רגלי נחמד ואפשר לבלות בו כמה שעות.

אפשר להגיע אל המפלים בכמה דרכים:

 • נסיעה של 4.2 ק"מ מהכפר Pera Pedi
 • נסיעה של 3.8 ק"מ מהכפר Pano Platres לכיוון Monatis
 • הליכה של 1 ק"מ מכנסיית Phaneromeni ב-Pano Platres
שלט עם סימון שביל ההליכה למפלי MILLOMERIS
שלט עם סימון שביל ההליכה למפלי Millomeris

מפלי Mesa Potamos waterfalls

מפלים אלו נמצאים בגובה של 1000 מטר מעל פני הים לאורך גדות נהר Arkolachanias Mesa Potamos, צפון-מערבית ל-Saitas בקרבת מנזר Timios Prodromos.

גובה המפלים הוא 7 מטר והודות להיותם חבויים בתוך יער אורנים ואלונים, הם משמשים מקום מרענן מושלם בימות הקיץ החמים.

המפלים נמצאים 5 ק"מ מהכפר Saitas. אפשר להגיע אליהם בנסיעה של 5.5 ק"מ מהכפר Moniatis או נסיעה של 7 ק"מ מהכפר Kato Amiantos. ניתן להגיע אליהם גם בהליכה של 200 מטר מאזור הפיקניק של Mesa Potamos, אך מדובר בירידה תלולה בהלוך ובעלייה תלולה בחזור.

מנזר קיקוס – Kykkos Monastery

מנזר זה הוקם במאה ה-11 והוקדש לבתולה מריה. מנזר זה נחשב למנזר היפה ביותר והמטוייל ביותר בהרי הטרודוס. המנזר פתוח למבקרים בחודשים נובמבר – מאי בשעות 10:00-16:00 ובחודשים יוני- אוקטובר בשעות 10:00-18:00 אבל כדאי לוודא זאת מראש.

נשיא קפריסין מקריוס ה-3 שימש כאן כנזיר בנעוריו, כך שהיה לו קשר רגשי למקום – מה שמסביר למה הוא ביקש להיקבר בקרבת מקום (הכפר Throni שמרוחק 3 ק"מ מהמנזר). מנזר זה כולל מוזיאון שמציג אוצרות דתיים לאומיים. עוד בהרחבה על מנזר קיקוס.

מלונות מומלצים בהרי הטרודוס

מסלולים בטבע בהרי הטרודוס

מסלולי אופניים

מסלול אופניים מהכפר אלונה Alona לכיכר טרודוס

הרכיבה במסלול זה נעשית על דרך עפר הוא נחשב לקשה מכמה סיבות: אורכו כ-30 ק"מ, הוא כולל עלייה של כ-1400 מטר. אופני הרים חובה.

מסלול אופניים מעגלי בהרי הטרודוס

מסלול מכיכר טרודוס למנזר Agios Nikolaos tis Stegis , למחצבת הכרום בכביש Troodos – Karvounas ובחזרה לכיכר טרודוס. אורך המסלול כ-40 ק"מ והוא נחשב לקשה הודות לעלייה תלולה (יותר מ-1500 מטר) ולעובדה שהוא מצריך אופני הרים עם 20 הילוכים.

מסלולי הליכה

יש אין ספור מסלולי הליכה בהרי הטרודוס. כמעט בכל מקום בו תעצרו בכביש תגלו שמתחיל בו שביל כלשהוא. עוד פירוט על מסלולי הטיול שיש בהרי הטרודוס. אחד מהם הוא:

מסלול הליכה לסכר Xyliatos Dam

מסלול זה הוא מעגלי ומתחיל ומסתיים בכפר Xyliatos. למרות שאורך השביל הוא 4 ק"מ, רמת הקושי שלו נחשבת לבינונית עד גבוהה. עם זאת, ההשקעה משתלמת הודות לנופים המרהיבים לאורך הדרך.

ההליכה נעשית ביער צפוף של עצי אלמון ואורן, כוללת ספסלים למנוחה ואפילו אתר פיקניק עם מתקן ברביקיו לשימוש חופשי- מה שהופך את הטרק לחוויה לכל החושים.

למסלולי הליכה נוספים בהרי הטרודוס הקליקו כאן.

סכר Xyliatos
סכר Xyliatos

פסטיבלים

יריד במנזר קיקוס

ירידים דתיים נערכים במנזר בתאריכים 15.8 וב-8.9.

יריד במנזר Trooditissa

היריד המקומי נערך כאן כל שנה ב-15.8. המנזר שהוקם במאה ה-13 על בסיס כנסייה משנת 731 כולל אלמנט ייחודי: אייקון של מריה הבתולה שהובא מאסיה הקטנה.

אזור כבש המופלון המוגן

המופלון הוא חיה שהגיעה לקפריסין בשנת 8000 לפנה"ס. המופלון מהווה את המין האנדמי הגדול ביותר באי. הוא הסמל הלאומי שמופיע בבולים, מטבעות וסימני מסחר שונים ונחשב לנציג החשוב ביותר של עולם החי המקומי.

בעבר המופלון היה מקור מזון חשוב עבור תושבי קפריסין, אך כיום הוא מוגדר כחיה מוגנת שנשמרת בקפדנות הודות להיותה על סף הכחדה. המשמעות היא שהמופלון כיום הוא מקור של גאווה לאומי והיהלום בכתר של הרי הטרודוס.

אזור המופלון המוגן נמצא במתחם הקמפינג Platania וכולל שביל הליכה לצפייה במופלון בסביבתו הטבעית. הכניסה למתחם חופשית, אך מותרת בשעות היום בלבד.

הגן הבוטני טרודוס

גן זה שנמצא בכפר Amiantos הוא אחד מ-3 הגנים הבוטניים בקפריסין (השניים האחרים נמצאים בניקוסיה וביערות אקמאס) ומשתייך לרשת Natura 2000.

הגן כולל יותר מ-500 סוגים של צמחים נפוצים, צמחים נדירים וצמחים שנמצאים בסכנת הכחדה. הצמחים בגן מוצגים ע"פ נושאים שונים : צמחים אנדמיים, צמחי מים, עצים וצמחי מרפא.

הכפר Amiantos שבו נמצא הגן הבוטני
הכפר Amiantos שבו נמצא הגן הבוטני

הגן מארח תערוכות שונות שמציגות את צמחיית הרי הטרודוס, מציג באופן אלקטרוני את הצומח בעונות השונות, מכיל מאגר מידע אלקטרוני (שכולל הן את הצומח הקפריסאי והן את המכרות השונים באי) ומלמד בוטניקה בצורה ייחודית באמצעות סטריאוסקופ.

מוזיאונים בהרי הטרודוס

בהרי הטרודוס פזורים מנזרים עתיקים רבים, כנסיות וקפלות יווניות. בחלקם יש מוזיאונים דתיים שמציגים את הרקע ההיסטורי של האיזור והמנזר/כנסייה. מעבר לזה, יש גם מוזיאונים בתחומים אחרים עליהם נפרט מיד.

מוזיאון מנזר קיקוס – Museum Of Kykkos Monastery

מוזיאון זה נמצא במנזר קיקוס ומחולק ל-4 חדרים שבהם מוצגים אוצרות דתיים: עתיקות, תכשיטים, ציורים, פרסקאות, גילופי עץ, כתבי יד, ספרים ועוד. המוזיאון גם כולל סטודיו שבו נעשית רסטורציה של כתבי היד והאייקונים הדתיים של המנזר.

מוזיאון התחרה בכפר אומודוס

המוזיאון שהוקם בשנת 2004 מוקדש לשמירה, לימוד וקידום האמנות המקומית לייצור תחרה, אמנות שנעשתה במשך דורות רבים. במקום אוסף גדול של פריטי תחרה שנתרמו על ידי נשות הכפר.

מרכז המבקרים טרודוס גיאופארק

מרכז המבקרים הזה נמצא במכרה אזבסט ישן וכולל גן בוטני שנותן מידע על הצומח המקומי, גן גיאולוגי עם לוחות מידע שמסביר את אופן היווצרות האופלייט טרודוס, בנק זרעים של מינים אנדמיים ושפע של עדויות על הקהילה המקומית ועל המכרות.

המקום כולל כיתה חיצונית שבה מועברים שיעורים והדגמות אינטראקטיביים למבקרים, מרכז לתערוכות מתחלפות בנושאים גאולוגיים שונים ואולם קולנוע שבו מוקרן סרט על הרכס.

מבנה המרכז נחשב מוגן ע"פ חוק ומהווה דוגמא לאדריכלות היסטורית, למשל קמינים בכל חדר, חצר פנימית ועוד. במרכז יש חנות מזכרות בה ניתן לרכוש לא רק מוצרי אמנות מקומית, אלא גם מוצרים שמיוצרים תוך שימוש בחומרי גלם מקומיים.

עורקים של לבה במרכז המבקרים Troodos Geopark
עורקים של לבה במרכז המבקרים Troodos Geopark

מוזיאון היערנות בכפר קמפוס

מוזיאון זה נמצא בכפר קמפוס שהוא שם נרדף בקפריסין לכריית עצים ולעיבוד עץ. המוזיאון מאפשר ללמוד על היערות ששימשו מאז ומעולם כריאות הירוקות של קפריסין, על העץ, על העיבוד שלו ועל השימוש בו לאורך הדורות באמצעות צילומים, מסמכים, מפות וכלי עבודה.

המוזיאון כולל בית מלאכה עם כלים ומכונות עתיקים שבו ניתן להתנסות בעבודות מנסרה ונגרות. המוזיאון כולל קפיטריה, קיוסק וכן חנות מזכרות ומארגן הרצאות וסיורים מודרכים בתיאום מראש.

2 מוזיאונים חקלאיים בכפר קקופטריה

 • מוזיאון Lions – מוזיאון זה מציע מבט על קפריסין הכפרית של פעם. המוזיאון מחולק ל-3 נושאים וחוקר את ההיסטוריה של היין, הלחם ושמן הזית באי באמצעות תערוכות שונות.
 • מוזיאון בית הבד – מוזיאון זה נמצא בחצר של הכנסייה המקומית ומציג בית בד מסורתי.

מוזיאון הרכבות הקפריסאי

מוזיאון זה הוא מסע בזמן תרתי משמע בעקבות מסילת הרכבת המקומית שהשתרעה מפמגוסטה למורפו. הרכבת בקפריסין פעלה בשנים 1905-1951 וחוללה מהפך תחבורתי אמיתי: היא קישרה בין עיירות מבודדות ומכרות, עודדה את המסחר והובילה דברי דואר.

המוזיאון נמצא בתחנת הרכבת הישנה בכפר Evrychou ויש בו תערוכות של מסמכים היסטוריים, רישומים, חפצים, תמונות וכן מודל בקנה מידה מוקטן של תחנת הרכבת הראשית, רציף ומסילה (שמופעלת באמצעות משאבה ידנית) משוחזרים וכן מסילות וקרונות משא מקוריים.

מוזיאון כלי החרס בכפר Foini

בכפר פיני התפתחה לאורך מאות שנים מסורת ייחודית בתחום ייצור כלי החרס, מה שגרם לו להיות אחד מ-4 המרכזים החשובים ביותר לכלי חרס בקפריסין. חומר הגלם לכלי החרס היו חרס אדום שנמצא באזור בשם Phinikoun.

בתחילת המאה ה-19 כמעט כל בית בכפר כלל בית מלאכה קטן. עם זאת, הייתה שונות מגדרית במלאכה זו:

 • גברים עסקו בייצור כדים. מלאכה זו נחשבה קשה יחסית, ארוכה (20-45 יום לייצור כד אחד) ויקרה מסיבה אחת – עקב גודלם של הכדים הם היו חייבים להיות מיוצרים במקום השימוש העתידי שלהם. זו בדיוק הסיבה  שהייצור שלהם הופסק בשנות ה-70.
 • נשים עסקו בייצור כלי בית (פמוטים, אגרטלים וכו') וחפצים חקלאיים, למשל לשמירה ולנשיאה של מים. מכיוון שמלאכה זו נחשבת יחסית לפשוטה היא זו שנשמרה.
כד קפריסאי מסורתי
כד קפריסאי מסורתי

בשנת 1983 ממשלת קפריסין בחרה להמחיש את האמנות הייחודית של הכפר בצורה מקורית.   אגרטל חרס מקומי מעוטר בפרחים וציפורים הוטבע על מטבע של 10 סנט.

המוזיאון לא רק מציג את אמנות כלי החרס, אלא גם את הפונקציונליות של הכלים העצומים ואת עמידותם לאורך הדורות. המשמעות היא שמדובר במוזיאון חדשני שמחייה את העבר הפורה והיצירתי של הקהילה החקלאית המקומית.

Booking.com

ארכיטקטורה קפריסאית בטרודוס

בכפרי אזור עמק סולאה (Solea) נשמרת האדריכלות הקפריסאית המסורתית. למשל, הרובע העתיק של הכפר Kakopetria הוכרז כמוגן, מה שהביא לכך שרבים מבתיו שוחזרו.

מלון The Mill שנמצא בכפר זה אמנם אינו משוחזר כמו יתר בתי הכפר, אך מראהו החיצוני נוצר בהשראת האופי המקומי הכללי. למשל, קומת קרקע מאבנים ומעליהן קומות מקורות עץ ולבסוף קורות ומרפסות עם חלונות קטנים ומסגרות מסורתיות מגולפות.

דוגמאות נוספות לאדריכלות המקומית נמצאות בכפר Galata, מרכז תרבות בשם the Hani Kalliana שנמצא בחאן שהוקם ב-1900 ושוחזר מתוקף היותו בניין לשימור ובכפר אומודוס, גת יין משוחזרת – Linos.

עבודות יד

הכפר Foini

הכפר ידוע הודות לכיסאות העץ המסורתיים בשם Phiniotikes שמיוצרים בו בעבודת יד ללא שימוש במכונה/דבק. בעבר הכיסאות יוצרו מעצי תות ואלונים, אך כיום הם מיוצרים מעצי אשור.  

בעבר זו הייתה מלאכה נפוצה בכפר אך כיום עוסק בה רק אדם אחד – מר Charalambos שמפעיל סדנה לייצור הכיסאות בכפר פיני ובכפר Lakatameia.

הכפר Moutoullas בעמק מרתאסה

הכפר הזה ידוע בבעלי המלאכה שלו שמתמחים בגילוף עץ. אלו מייצרים אהילים, מסגרות למראות, אמבטיות וגזעי עץ גדולים שעליהם חרוטים מוטיבים פולקלוריסטיים ועוד אומנויות קפריסאיות קלאסיות.

אטרקציות ופעילויות מומלצות לילדים בהרי הטרודוס

אוכל ושתייה בהרי הטרודוס

אזור הטרודוס מפורסם הודות לריבות ולממתקי הפירות המשומרים בסוכר שבו (Glyka tou Koutaliou). תוכלו אפילו למצוא כאן מרקחות של עגבניות, חצילים וגזר לצד דובדבנים, תאנים, תפוחים, פרי הדר ואפילו עלי כותרת של פרחים כמו סיסם.

ריבות ומגדנים מעשי ידי תושבי הטרודוס

עד היום מספר נשים בכפר Kakopetria עוסקות בכך ומוכרות את מוצריהן דרך מרפסות הבתים או בחנויות מסורתיות קטנות. בנוסף, יש מספר מוצרי מזון שאופייניים לכפרים/אזורים ספציפיים בהרי הטרודוס, למשל:

 • הכפר אגרוס ידוע הודות למי הורדים שלו, לפילה החזיר המעושן (Lountza), קותלי חזיר מעושנים (Hiromeri) והנקניקיות פיקנטיות מתובלות (Loukanika). משני המוצרים האחרונים ניתן ליהנות גם בכפר Palaichori.
 • מים מינרליים מהכפר Moutoullas מבוקבקים ונמכרים ברחבי קפריסין.
 • תפוחים מעמק סולואה נחשבים לאיכותיים במיוחד והעניקו לו את השם "עמק התפוחים".
 • הדובדבנים של עמק מרתאסה (בעיקר  של הכפר Pedhoulas) נחשבים לטובים בקפריסין.
 • יין מכפרי אזור היין (פיטסיליה). בכפרים אלו טיפוח הכרמים וייצור היין הם עדיין העיסוק העיקרי של רוב התושבים והם שומרים על מסורות עתיקות גם בתחום הקולינרי. באזור מופק יין אדום יבש מזנים מקומיים שמוזנים ע"י אדמה פורייה וגובה רב – מה שמאפשר בשלות איטית של הענבים, יין עשיר בטעמו וחוויה יוצאת דופן!

תחבורה בהרי הטרודוס

הדרך הטובה ביותר להתנייד בהרי הטרודוס היא באמצעות רכב שכור. הכבישים כאן מפותלים ויפהפיים והתחבורה הציבורית לא קיימת ואם היא קיימת במידה מסויימת בפאתי האיזור ובאתרים העיקריים היא לא סדירה.

שאלות ותשובות

איפה נמצאים הרי הטרודוס?

הרי הטרודוס נמצאים במרכז קפריסין' במרחק נסיעה של שעה וחצי מניקוסיה, פאפוס, לרנקה ולימסול.

מה הגובה של הרי הטרודוס?

הטרודוס הוא רכס הרים. ההר הגבוה בהם הוא הר האולימפוס שמתנשא לגובה 1952 מטר מעל פני הים – מה שאומר שהוא ההר הגבוה בקפריסין וליד פסגתו נמצא אתר הסקי היחיד בקפריסין. פסגת ההר היא שטח צבאי סגור וניתן להגיע רק ממש קרוב אליה.

איך נוצרו הרי הטרודוס?

הרי הטרודוס נוצרו לפני 92 מיליון שנה ע"י הרי געש תת ימיים. רכס ההרים התרומם מעל לפני הקרקע הודות לפעילותם של שני לוחות טקטוניים (הלוח האירואסייתי והלוח האפריקאי). עוד על הגיאולוגיה של קפריסין.

האם יש מקומות לינה או מלונות בטרודוס?

כמובן. כאן תמצאו מלונות עם נוף יפה בטרודוס וכאן יש רשימה של בתי המלון הכי טובים בטרודוס. הכפרים הכי מבוקשים ללינה בטרודוס הם PlatresKalopanayiotis, ו-Kakopetria.