הכפר Agios Ioannis (סנט ג'ון) בהרי הטרודוס

הכפר Agios Ioannis (סנט ג'ון) הוא כפר קטן וציורי השוכן על רכס הרי הטרודוס (בגובה של כ-2000 מטר) במרכזה של קפריסין ה"יוונית" ומונה כ-400 איש.

הכפר שוכן מרוחק כ-87 ק"מ משדה"ת של לרנקה, 60 ק"מ מניקוסיה הבירה ו-90 ק"מ מפאפוס, מה שהופך את הכפר ל"צומת" של ממש לכל חלקי האי ולכל האטרקציות שיש לקפריסין להציע.

מה יש לעשות בכפר?

מדובר בכפר קפריסאי בעל בנייה נמוכה וכפרית עם גגות רעפים אדומים ובנייה מסורתית. אפשר לטייל בין בתי הכפר הסובבים כנסייה מרכזית לבנה ויפיפייה בשם Αρχάγγελος Μιχαήλ. מסביב לבתי הכפר נפרשים רכסי ההרים המקיפים את אותו ומעניקים לו שקט, סביבה ירוקה ואווירה כפרית מושלמת. גם שם יש שבילים ומסלולי טיול נחמדים.

בכפר עצמו ניתן למצוא בתי הארחה כפריים קסומים וטברנות המגישות אוכל קפריסאי מסורתי אותנטי כדוגמת גבינת החלומי, שהינה המאכל הקפריסאי הלאומי, קלויה בגריל לצד מאכלים יוונים מסורתיים נוספים כגון סופלאקי, מוסקה ותבשלים נוספים.

מי שמעוניין במלונות של ממש אז בקרבת הכפר ניתן למצוא מספר מלונות השוכנים על רכסי ההרים וביניהם את מלון הר רודון שבאגרוס, מלון אמבליקוס המספק חוויה חקלאית כפרית אותנתית, מלון פרנאיה ועוד המספקים חוויה הררית כפרית קפריסאית מושלמת.

הנוף ההררי של הרי הטרודוס
הנוף ההררי של הרי הטרודוס

בקרבת הכפר במרחק של עד 20 דקות הליכה בלב הנוף ההררי קיימת בריכה שחייה ושעשועים, שדה פרגים הררי, שרידי אקוודוקט היסטורי ובכפר הסמוך, במרחק הליכה של כ-35 דקות קיים מוזיאון המציג את חיי הכפריים המקומיים.

מסביב לכפר, במרחק של עד חצי שעה נסיעה ניתן למצוא אטרקציות נוספות ועוד פינות חמד רבות המסתתרות בהרים, טרקים ומסלולי טיול בהרים, טברנות יווניות קלאסיות, אזורי פיקניקים ואגמים.

באזור כפרים קסומים נוספים בהם ניתן לחוות את חיי החקלאות והכפר של המקומיים, כנסיות מרהיבות וייחודיות ביופיין, מה שמאפשר לערוך סיורים מרתקים בקפריסין הכפרית והאותנטית.

מיקומו האסטרטגי של הכפר מהווה נקודה גישה אסטרטגית תיירותית המאפשרת להגיע בנסיעה של כשעה כמעט לכל חלקי האי ובעיקר לחופים הארוכים והנקיים של האי לאזור לימסול ולבתי המלון היוקרתיים שבו, לאזור פאפוס המתאים בעיקר למשפחות ונופשים, ללרנקה שם בנוסף מצויים שדה התעופה הראשי של האי וכן עתיקות ואתרים ארכאולוגיים רבים וכן לעיר הבירה ניקוסיה. גם מי שיבחר לנסוע מהכפר לאיי נפה המתאפיין בתיירות צעירה יותר יוכל לעשות זאת בזריזות בנסיעה של פחות משעתיים.

תחבורה

הדרך הטובה ביותר ולהגיע אל הכפר או להתנייד ברחבי הרי הטרודוס היא באמצעות רכב שכור. הכבישים כאן מפותלים ויפהפיים והתחבורה הציבורית לא קיימת בצורה נוחה, אם בכלל. כשאתם נוחתים בקפריסין תוכלו לשכור רכב באחד המקומות הבאים:

מה יש לעשות כאן בחורף?

גם בחורף יש מה לעשות סמוך לכפר, מי שאוהב סקי ומעוניין לגוון, הכפר נמצא במרחק של כ 40 דקות נסיעה מההר הגבוה באי שבו שוכן אתר סקי קטן אך מהמם עם מסלולי גלישה באורך של כ 10 ק"מ.

לסיום, כמו שאמרנו ביקור ושהייה בכפר מאפשרים גישה למגוון פעילויות ואטרקציות, לסוגים שונים של טיולים ותיירות בכל עונות השנה, ולכל סוגי התיירים.