הכפר קמפוס – Kampos tis Tsakkistras

הכפר קמפוס ממוקם בהרי הטרודוס, כ-100 קילומטרים מבירת קפריסין וחיים בו כמה מאות תושבים. הכפר ממוקם בעמק שמתחיל מיער Kykkou שביער פאפוס ומסתיים במפרץ Morphou. לאורך העמק בו שוכן הכפר זורם נהר ה-Kambos שמתחיל באיזור קמבוס, מתחת לעץ האלון המפורסם.

הכפר קמפוס קפריסין

הכפר קיבל את שמו מהגבעה הקטנה עליה נבנו הבתים הראשונים אך גם מהמילה הלטינית campus, שפירושה מחנה שכן האזור בו בנוי הכפר, שימש כמחנה לפועלים שטיפלו בנחושת שנכרתה ממעמקי האדמה באיזור במהלך המאה הרביעית לספירה.

ההיסטוריה של הכפר קמפוס התחילה מאות שנים אחורה. במקום התגוררו תושבים הרבה לפני הכיבוש הטורקי. באיזור התגלו 13 מקדשים ומנזר בשם Panagia Eliakon אך התיעוד של המקום נפסק בערך בשנת 1754.

הקפלות והמקדשים בכפר

קפלות רבות נבנו בגבולות הכפר. אחד מהם היה קפלת Agia Varvara שנבנתה מחדש במהלך השנים האחרונות. היא התקיימה באזור סמוך לכביש בין Orkontaל-Pyrgou כ-10 קילומטרים מקמפוס. במרחק מה מהכפר קמפוס, נמצא מנזר Panagia Eliakon ליד הכביש שבין Kykkou ל-Stavrou Psokas. הוא אמנם שייך למחוז קמפוס, אבל הוא בשטח השיפוט של מנזר קיקוס. הוא נבנה כנראה במהלך המאה ה-15, אך נהרס בתאריך לא ידוע, אולי במהלך המאה ה-18 בזמן הכיבוש הטורקי. המנזר נותר הרוס במשך מאות שנים אבל במהלך העשורים האחרונים החלו תוכניות לשיקום שלו במימון מנזר קיקוס.

Cyprus Forestry Museum – מוזיאון היערנות של קפריסין

הכניסה למוזיאון היערנות מציגה את הסיפור המתמשך של יערות קפריסין מהעת העתיקה ועד לעידן הבריטי. היערות כאן היו מקור העץ לאורך כל ההיסטוריה של האי. העצים שימשו את התושבים הקדמונים לייצור נחושת אך גם למגורים, לייצור כלים, כלי נשק וספינות. כל כובשי קפריסין, מהמצרים ועד הוונציאנים והעות'מאנים בנו את ספינותיהם מהעצים של קפריסין ורק בעידן הבריטי התחיל להיעשות מאמץ לשמור ולהגן על היערות הללו.

בקומת המרתף מוצגות מכונות חיתוך עץ מסורתיות

המכונות המוצגות במוזיאון היו שייכות למשפחות בודדות שהעניקו אותן לתצוגה במוזיאון היערות. הציוד והמכונות מציגים ומשמרים תקופה מסוימת בהיסטוריה של היער, זו של התקופה הבריטית, ומהווים עדות רבת ערך עבור קהילת קמפוס על חשיבותה בפיתוח הכלכלי של האזור.

  • יש בית קפה במוזיאון, חניה, חנות מזכרות ועוד. 
  • המוזיאון נגיש לאנשים בכיסאות גלגלים. 
  • שעות פתיחה – כל יום בתיאום טלפוני
  • עלות כניסה – 3 אירו

מידע שימושי