לימסול – עיר הנמל הכי גדולה בקפריסין

לימסול אמנם נחשבת רק לעיר השנייה בגודלה בקפריסין (מקדימה אותה רק ניקוסיה הבירה), אבל היא העיר הגדולה ביותר באי מבחינה גאוגרפית והמטרופולין החשוב ביותר בקפריסין.

המרינה של לימסול
המרינה של לימסול

העיר היא ביתו של נמל ימי גדול של אוניות משא, קרוזים ומעבורות, היא לא רק המרכז התעשייתי של קפריסין אלא גם מוקד תיירות מרכזי.

העובדה שאתרים פופולריים בעיר כמו חוף הים, הטיילת, נמל הדייגים הישן, טירת ימי הביניים ואתרים ארכיאולוגיים נוספים כמו אמאתוס, קוריון ואחרים נמצאים בקרבת מרינת לימסול תורמים לתיירות הגואה בעיר.

כמוסיפים לכך את העובדה שמרבית היקבים של קפריסין מרוכזים בלימסול (מה שהופך אותה למרכז תעשיית היין הקפריסאית), את הפסטיבלים ואת האירועים הייחודיים התוצאה אחת –  יעד תיירותי רב-שנתי שמשלב ישן וחדש שפשוט אסור לפספס.

השכרת רכב בלימסול

היסטוריה

לימסול נבנתה בין שתי ערים יווניות קדומות, אמאתוס במזרח (Amathous) וקוריון (Kourion) במערב, כנראה לאחר חורבנה של אמאתוס בשנת 1191 ע"י ריצ'רד לב הארי.

airalo ad

עם זאת, העיר מאוכלסת מתקופה מוקדמת מאוד וקברים שנמצאו בה מתוארכים לשנת 2000 לפני הספירה. מכיוון שבניגוד למקומות אחרים בקפריסין אין אזכור של המקום בטקסטים קדומים מאמינים שהעיר חרבה, כלומר הקברים הם שרידיה של מושבה קטנה שלא הצליחה לשגשג.

בשנת 85 לפני הספירה הגיע למקום הקיסר הארמי טיגראנס הגדול לאחר שכבש את סוריה, לבנון ואנטוליה. מטרתו הייתה אחת – לבנות במקום עיר כחלק מברית בטחון והגנה שכללה ערים יווניות מקומיות שפעלה נגד רומא.

העיר הזו נודעה בשמות תיאודוסיאנה ונאפוליס (בעברית – "עיירה חדשה"), אבל במאה ה-10 שמה הוחלף ללימסוס. בתקופה זו מרכז לימסול היה ממוקם סביב טירת לימסול והנמל העתיק.

לימסול בימי הביניים

לימסול נכנסה לדפי ההיסטוריה בשנת 1190 הודות למסע הצלב ה-3 של מלך אנגליה, ריצ'רד לב ארי. ארוסתו ברנגריה ואחותו ג'ואן מלכת סיציליה נקלעו לסערה מול חופי לימסול בדרכן לארץ הקודש.

Isaac Komnenos, המושל הביזנטי של קפריסין הזמין אותן לעלות לחוף, כנראה מתוך כוונה להחזיק בהן ולשחררן רק עבור כופר. לאחר שהן סירבו הוא מנע מהן מי שתייה – מה שהביא לכיבוש האי ע"י האנגלו-נורמנים (ובראשם ריצ'ארד לב הארי) ולסיומו של השלטון הביזנטי באי.

עם זאת, שלטונו של ריצ'ארד לב ארי במקום היה קצר. כבר שנה לאחר כיבושו ב-1191 נמכרה קפריסין למסדר הטמפלרים, אך הם לא יכלו לעמוד בעלויות ולכן השיתו מיסים גבוהים על התושבים – מה שגרם לתושבים לפנות לריצא'רד לב ארי בבקשת עזרה ולמרד.

בסופו נמכר האי לבית Lusignan (גאי דה ליזיניאן ואח"כ אחיו אמרליך דה ליזניאן) שהקים בה את ממלכת קפריסין. במשך תקופה של כ-300 שנים (1175–1489) לימסול נהנתה משגשוג יוצא דופן.

גדודים לטיניים שהקימו מנזרים התיישבו שם ומשכו למקום סוחרים רבים. התוצאה הייתה רווחה כלכלית של תושבי האי, התפתחות תרבותית ושגשוג של הנמל כמרכז תחבורה ומסחר

נמל לימסול
נמל לימסול

לימסול בעת החדשה

כל זה הסתיים עם כיבוש קפריסין ע"י הוונציאנים בשנת 1489. הם אמנם חיזקו את טירת לימסול, אבל הם לא ראו את טובת קפריסין בראש מעייניהם והתעניינו המקום הודות לשני אלמנטים: משאבי הטבע והמיסים שגבו מהתושבים

ביולי 1570 לימסול נכבשה ע"י העותמאניים ללא כל התנגדות. הם בנו מחדש את הטירה המקומית בשנת 1590 והקימו בתי ספר. את המודרניות של האי יש לזקוף לטובת הבריטים ששלטו באי מ-1878. הם תיקנו את הכבישים, נטעו עצים, התקינו פנסי חשמל, בנו בית חולים ובנו רציפים בנמל להעמסה ולפריקה של סחורות.

כיום העיר משתרעת לאורך חוף הים התיכון, יש בה סצנה תרבותית ואמנותית מפוארת והתרחבה הרבה יותר מהטירה והנמל, כאשר פרבריה משתרעים לאורך החוף עד לאמאתוס.

בנוסף, מרכז העיר העתיקה, טירת לימסול והנמל מחוברים ביניהם ע"י מדרחוב Agiou Andreou והנמל העתיק הפך לאזור בילוי – כולם מייצגים את דרך החיים המקומית שמבוססת על היסטוריה של אלפי שנים.

מלונות מומלצים בלימסול

Booking.com

גאוגרפיה

לימסול נמצאת מצפון-מזרח לחצי האי אקרוטירי (Akrotiri) ושוכנת על שפת מפרץ שנושא את אותו שם, כך שיש לה רצועת חוף ארוכה (15 ק"מ) שכוללת שני חופים עיקריים: חוף מפרץ אמתאוס (Amathous) וחוף דסודי (Dassoudi).

במפרץ זה שוכנים הבסיסים הבריטיים אקרוטירי ודקליה (Dhekelia) שנחשבים לריבונות בריטית. הקצה הדרומי של המפרץ נקרא Cape Gata והוא החלק הדרומי ביותר באי קפריסין כולו.

אגם המלח אקרוטירי נחשב מקום מושלם להתבוננות בטבע ובחי הטבע (בעיקר ציפורים). החשיבות הסביבתית של אגם המלח וסביבתו מוצגת במרכז הסביבתי שבאקרוטירי.

מערבית למפרץ זה נמצא מפרץ אפיסקופי ובו נמצאת העיר העתיקה Kourion – המקום שבו נשפך לים בעבר (עד שהוקם סכר Kouris) נהר Kouris שמוצאו במורדות הדרומיים של הרי הטרודוס.

צב ים חום
צב ים חום

מפרץ אפיסקופי הוא המקום שבו מקננים צבי ים ירוקים וצבי ים חומים, שניהם נמצאים ברשימת IUCN בתור מינים בסכנת הכחדה.

אתרי חובה, אטרקציות ופעילויות בלימסול והסביבה

לפני הפירוט של האטרקציות, כאן מופיעות כל האטרקציות שמתאימות לילדים בלימסול.

טירת ימי הביניים

טירת לימסול היא אחת מעשרת הטירות שקיימות באי קפריסין והיא הבסיס שממנו התפתחה לימסול. בטירה זו לפי האגדה התחתנו ב-1191 ריצ'ארד לב הארי וברנגריה לאחר שספינתה נטרפה באזור זה.

טירה זו נבנתה במאה ה-13 על חורבותיה של בזיליקה נוצרית (שהוקמה במאות 4-7 לספירה) וטירה ביזנטית (שהוקמה כנראה בסביבות שנת 1000 לספירה). ממצאים ארכאולוגיים מראים שהייתה כאן כנסייה חשובה, כך שזהו כנראה המיקום של הקתדרלה הראשונה של העיר.

הטירה כמו קפריסין כולה החליפה ידיים ושימושים במהלך השנים: הוונציאנים למשל חיזקו את חומותיה כנגד פיראטים, אבל היא נהרסה בשנים 1567-8.

העותומאניים השתמשו בה ככלא (בעיקר בחדר התת-קרקעי והקומה הראשונה) ובנו אותה מחדש (תוך שימוש בשרידים מהטירה המקורית). הבריטים לעומת זאת עשו בה שימוש כתחנת משטרה ומחנה מעצר.

כיום הטירה היא ביתו של המוזיאון הביניימי הקפריסאי שכולל אוספים מהשנים 400-1870 כולל תותחים, גילופי עץ מהמאות ה-17 וה-18, ציורים, מצבות, פסלים, שריונות של אבירים, מטבעות, כלי חרס, זכוכית ושיש.

הטיילת של לימסול – Promenade

הטיילת בלימסול פופולרית מאוד בקרב תושבי העיר והתיירים בגלל הנוף שלה אל הים, החופים החוליים והסביבה הנעימה על חוף הים הארוך. החלק הקרוב לים של הטיילת של לימסול עשוי דק עץ ואחריו לכל האורך יש פארקי שעשועים לילדים, מגרשי ספורט, קיוסקים והרבה הרבה ירוק. על הטיילת יש אווירה נהדרת למבוגרים וילדים בכל הגילאים ואפשר אפילו לשכור כאן אופניים ולבלות בה שעות.

הטיילת של לימסול - מקום מושלם לילדים
הטיילת של לימסול – מקום מושלם לילדים

מעבר לכביש, הצד השני של הטיילת מלא במסעדות, בתי קפה, פאבים בסגנון אנגלי, מועדוני לילה ומגוון רחב של חנויות המוכרות כמעט הכל כולל מזכרות, ממתקים ומעדנים קפריסאיים. ההתערבבות עם הקפריסאים הידידותיים מוסיפה לחוויה.

החופים של לימסול

יש בלימסול 33 חופים ולחלקם אף ניתן תו דגל כחול. בין החופים נמצא מפרץ פיסורי, אתר התיירות של הכפר פיסורי, חוף מפרץ אמתאוס (Amathous) וחוף דסודי (Dassoudi).

פארק הפסלים של לימסול

פארק זה נמצא בטיילת העירונית של לימסול ובו 16 פסלים, מקומיים וזרים כאחד שנוצרו בפסטיבלי פיסול בשנים 1999-2001. פסלים אלה מתמזגים עם הדינמיקה של חוף הים, עם התרבות של קפריסין ומייצגים בהצלחה את תושבי לימסול.

פסל השלום והסובלנות בגן הפסלים של לימסול
פסל השלום והסובלנות בגן הפסלים של לימסול

הפסלים נבנו תוך שימוש בחומרים מקומיים בלבד (אבן מקומית, שיש וכו'), מה שהופך אותם לאחד הפרויקטים החשובים של מורשת תרבותית בעיר.

הפסלים גם מהווים גשר בין ישן וחדש הודות למערכת Infopoint – מערכת שמאפשרת קבלת מידע נוסף על הפסלים באופן דיגיטלי באמצעות 10 שלטים. שלטים אלו כוללים מידע בסיסי ומאפשרים קבלת מידע נוסף באמצעות טלפונים ניידים ותקשורת חכמה כלומר כחלק מסיורים מודרכים אינטראקטיביים בעיר.

טחנת החרובים הישנה – Old Carob Mill

טחנה זו נבנתה בסביבות שנת 1900 כאשר חרובים היו גאוותה של קפריסין בעולם. הם שימשו לצורך הכנה של תרופות, ממתקים ואפילו שוקולדים.

הציוד ששימש בתחנות אלו שומר וחלקים ממנו מוצגים בבניין ששומר אף הוא. בתוכו יש גם גלריה לאמנות, מה שמאפשר שילוב של אווירת ימים עברו עם תצוגה הייטקיסטית של ימינו.

האתר הארכיאולוגי קוריון

קוריון (19 ק"מ מערבית ללימסול) הייתה עיר מדינה חשובה בזמן העתיק, בעיקר הודות למיקומה האסטרטגי ששולט על העמק הפורה של נהר Kouris. עדויות מצביעות על כך שהמקום נקשר למיתולוגיה היוונית על ארגוס, עד כדי כך שתושביו האמינו שהם צאצאיו. בכל מקרה, למרות שהמקום נחרב ברעידת אדמה שהתרחשה בשנת 365 לספירה, הוא נחשב כיום לאחד האתרים הארכיאולוגים המרשימים בקפריסין.

התיאטרון של קוריון
התיאטרון של קוריון

במקום תיאטרון יווני-רומי שנבנה במאה ה-2 לפנה"ס והורחב במאה ה-2 לספירה, כך שיכיל 6000 מקומות ישיבה. כיום תיאטרון זה הוא היחידי מסוגו בקפריסין. לאחרונה הוא שופץ ומהווה מקום פופולרי להופעות מוזיקה ותיאטרון בתקופת הקיץ. למשל, פסטיבל לילות שקספיר שנערך ביוני.

חפירות שנערכו במקום גילו ממצאים רבים למשל: מקדש לאל אפולו (האל המגן של העיר) כולל זירת היאבקות, בית קברות, אמת מים, בתי מגורים שמעוטרים בפסיפסים, אגורה, נימפאום, מרחצאות, איצטדיון, קתדרלה ובזיליקות.

בכניסה לאתר יש מוזיאון ארכיאולוגי שמציג את הממצאים שהתגלו במקום. גולת הכותרת במקום היא השלדים של תושבי העיר שנספו ברעידת האדמה שהחריבה את העיר

בנוסף, האתר נחשב למקום העיקרי בקפריסין ליציאה לצניחה במצנחי רחיפה, בעיקר הודות לכך שמזג האוויר המקומי מאפשר זאת כמעט כל השנה.

מבצר קולוסי

זהו מבצר צלבני עתיק שנמצא 14 ק"מ מערבית ללימסול. המבצר הוקם במאה ה-13 ושימש כמפקדה הראשית של מסדר ההוספיטלרים לאחר כיבוש עכו, אבל עבר לידי הטמפלרים במאה ה-14.

הטמפלרים ייצרו במקום יין מתוק אותו ייצאו – יין הקומנדריה הידוע. כיום יין זה נחשב לאחד היינות המסורתיים של האי ולאחד מהיינות העתיקים בעולם. ליד המבצר נמצאת מפעל עתיק מהמאה ה-14 לייצור סוכר, אחד מענפי הייצוא העיקריים של קפריסין בתקופה ההיא.

מבצר קולוסי ליד לימסול
מבצר קולוסי ליד לימסול

אמתאוס

אמתאוס שנמצאת כ-10 ק"מ מזרחית ללימסול היא אחת מערי המדינה העתיקות בקפריסין. המקום נקרא ע"ש הגיבור המיתולוגי היווני תזאוס שע"פ האגדה השאיר כאן את אריאדנה ההרה.

אמתאוס היה אתר חשוב לפולחן של אלים שונים: אדוניס, הרקולס ואפרודיטה. עם זאת נמצאו עדויות רק לפולחן אפרודיטה וזאת במגוון מיקומים באתר: בקברים שנמצאים בכניסה למלון אמתאוס, באקרופוליס העירוני, בעיר התחתית וב-5 הבזיליקות של העיר.

במקום ישנם ממצאים ארכיאולוגיים שונים ועשירים, ביניהם האגורה, המרחצאות הציבוריים, מקדש אפרודיטה, בזיליקות קדומות נוצריות ומספר קברים. בין הממצאים אגרטלי ענק (הגדולים ביותר שנמצאו מעולם) שמתוארכים לתקופה הארכאית, אחד מהם מוצג במוזיאון הלובר.

אטרקציות נוספות בלימסול והסביבה

פעילויות בטבע בלימסול והסביבה

אתרי צלילה

חצי האי אקרוטירי

חצי האי כולל אתרי צלילה כמו השמורה הימית אקרוטירי (Akrotiri Fish Reserve – אזור רדוד שמתאים לצוללים בכל הרמות), מפרצוני הכריש (Shark Coves) וסלעי התאומים (Twin Rocks).

במקום ניתן לראות צלופחים, דגי דניס ובס וכן תמנונים. למרות שההגעה למקום מצריכה סירה ההשקעה משתלמת הודות לראות המצויינת (15-30 מטר) ולמים הצלולים

Big Country

אתר צלילה רב מפלסי שכולל מערות רבות וסלעים גדולים וגבוהים. (לעיתים יותר מ-12 מטר!).

Booking.com

המערות

במרחק של כ-100 מטר מחופי לימסול בעומק של 14 מטר יש מערות ושוניות. אלו מושכות אליהן בעלי חיים ימים מגוונים. חלק מהמערות נקראות בשם Tombs (קברים) הודות לעובדה שהן מזכירות קברים עתיקים.

ספינות טבועות

הספינה הטבועה LADY THETIS וספינת הדיג הטבועה COSTANDIS יצרו שוניות מלאכותית. אלה מושכות אליהן דגי חרב, תוכינונים, דגי דניס ובעונה גם Crevalle jack.

דג חרב
דג חרב

מסלולי אופניים בלימסול

מסלול מעגלי לימסול – Fasouri – Pachna – לימסול

מסלול זה אמנם ארוך, אך הוא נעשה על דרך סלולה ללא דרגות קושי מיוחדות מלבד עליות תלולות מעטות. המשמעות היא שלצורך רכיבה בו יספיקו אופניים עם 10 מהלכים.

מסלול Germasogeia – Kalo Chorio – Polemidia

מסלול לאורך 63.5 ק"מ בדרגת קושי בינוני שמשלב נסיעה בדרכים סלולות ובדרכי עפר. שימו לב – מסלול זה מצריך שימוש באופניים עם לפחות 21 מהלכים.

מסלול לימסול- Pano Platres

מסלול זה לאורך כ-70 ק"מ נחשב לקשה במיוחד למרות שהוא עובר על כביש סלול. הסיבה לכך כפולה: גם העובדה שחלק מהכביש אינו במצב טוב וגם העובדה שהוא כולל טיפוס לגובה 1200 מטר. עם זאת, המסלול כולל תצפיות נוף ותחנות מנוחה, כך שהוא שווה כל טיפת זיעה.

מלונות מומלצים בלימסול

חגיגות ופסטיבלים

אווירת החופש חסרת הדאגה של לימסול תואמת את האופי הידידותי והתוסס של האנשים שלה. לכן לא פלא שלימסול מארחת לאורך השנה את האירועים השנתיים הידועים ביותר של קפריסין בתחומים שונים: מוזיקה, ריקוד ותיאטרון.

אירועי ספורט

לימסול היא גם המקום המושלם לאוהבי הספורט הודות למגוון הרחב של אירועים, הן כמשתתפים והן כצופים. למשל:

מירוצי האופנועים והאופניים Cyprus Sunshine Cup

תחרות שנערכת בהרי הטרודוס בקפריסין החל משנת 1970 ומוזנקת מלימסול. תחרות זו הייתה חלק מאליפות העולם בראלי בשנים 2000-2006 ושוב משנת 2009 (מה שהופך אותה לתחרות היחידה בטורניר שנערכת בשטח מעורב).

כמו כן, בשנים 2007-8 היא הייתה חלק מאליפות המזרח התיכון בראלי. בשנים 2010-2 התחרות הייתה התחרות האחרונה בסבב האתגר הבין יבשתי.

מתחרה בתחרות Cyprus Sunshine Cup
מתחרה בתחרות Cyprus Sunshine Cup

מרתון לימסול – Limassol Marathon

מרתון זה הוא חלק מסדרת מרוצים אירופית שנערכת בלימסול כל שנה החל מ-2006. המרתון שנמשך יומיים כולל מספר מרוצים, למשל: מרתון, חצי מרתון, מרוץ של 10 ק"מ, מרוץ עירוני של 5 ק"מ, מרוץ נוער ועוד.

מרתון לימסול נחשב למרתון ברמת קושי נמוכה והמסלול שלו כולל את האתרים הבאים: קו החוף העירוני לאורך חוף הים, העיר אמתאוס, נמל לימסול, מרינת לימסול ועוד. המרתון מוכר ע"י האיגוד הבינ"ל למרתונים וריצות ארוכות וע"י התאחדות האתלטיקה הבינלאומית. אולי זו הסיבה שבניגוד למרתונים אחרים, מרתון לימסול זכה לשיר רשמי שמלווה את התחרות מ-2014 – שנת העשור למרתון לימסול.

פסטיבלים בלימסול

קרנבל לימסול

קרנבל זה נערך 12 ימים לפני צום הלנט הנוצרי והוא נמשך 10 ימים כולל תחפושות, מצעדים, מסיבות, נשפי מסיכות ועוד. אמנם ברחבי האי נערכים קרנבלים דומים, אבל הקרנבל בלימסול נחשב לגדול ולפופולרי מכולם ויתרה מכך – לאחד הקרנבלים הידועים בעולם כולו.

מקור הקרנבל בתקופה הפגאנית ועם השנים הוא התגבש למתכונתו הנוכחית שכוללת נושא שנתי, מצעד כניסה של מלך/מלכת הקרנבל -לרוב דמות סאטירית שמייצגת תנאים חברתיים, פוליטיים וכלכליים לאותה שנה בהתאם לנושא שנקבע.

כמו כן הקרנבל כולל מצעד ילדים מחופשים ביום הראשון (מה שנחשב לאחד מאירועי המפתח של הקרנבל), תחרות תחפושות לילדים, מצעד של במות מקושטות ועוד. הקרנבל כולל שני אלמנטים מרכזיים:

  • Tsiknopempti –  (בעברית – “יום חמישי המסריח") – יום תחילת הקרנבל שקיבל את שמו מניחוחות הבשר שמתבשל בכל מטבח. הסיבה לכך נעוצה בכך שיום זה מתחיל את Kreatini – השבוע האחרון שבו מותר לאכול בשר לפני חג הפסחא.
  • Tyrini – (בעברית – שבוע הגבינה) – השבוע השני של הקרנבל שבו צורכים מוצרי חלב. ביום ראשון האחרון של שבוע זה נערך בשדרת Makariou III (הרחוב הראשי של לימסול שאורכו 7 ק"מ) מצעד הקרנבל הגדול.
משתתפים בקרנבל לימסול
משתתפים בקרנבל לימסול

פסטיבל הבירה

פסטיבל זה שהחל ביולי 2003 נמשך 3 ימים ונערך על שפת הים. הפסטיבל מוגדר כפסטיבל מוזיקה וריקודים בינלאומי, אבל האטרקציות העיקריות הן שתיים: העובדה שהכניסה לפסטיבל חינמית והאפשרות לטעום בירות מקומיות ומיובאות במחיר נמוך. פרטים נוספים באתר האינטרנט של הפסטיבל.

פסטיבל הפרחים Yermasogeia

פסטיבל זה נערך בחודש מאי ב-Yermasogeia (פרבר שנמצא בחלק המזרחי של לימסול) ובא לחגוג את יופיו של האביב המקומי. שיא הפסטיבל הוא מצעדי פרחים שמציגים את המגוון העשיר של צמחיית הבר המקומית.

בנוסף, בפסטיבל מציגים בעלי מלאכה מקומיים את מוצריהם ומציעים אותם למכירה, יש דוכנים של ממתקים ומשקאות מסורתיים ונערכות הופעות מחול ומוזיקה.

פסטיבל לילות שייקספיר

פסטיבל זה שנערך כל שנה ביוני בתיאטרון העתיק של קוריון מועלה מחזה שכתב שייקספיר. המחזה מועלה ע"י שחקנים חובבים מתנדבים וההכנסות מהמופע נתרמות כצדקה לעמותות מקומיות.

פסטיבל הדרמה היוונית העתיקה

פסטיבל זה נערך כל קיץ  (סוף יולי-תחילת אוגוסט) במגוון מיקומים בקפריסין, אחד מהם הוא האמפיתאטרון העתיק בקוריון שליד לימסול (המיקומים האחרים הם פאפוס ואמפיתאטרון מקריוס ה-3 בניקוסיה).

פסטיבל זה שהחל בשנת 1996 מושך אליו חברות תיאטרון מקצועיות מרחבי העולם במטרה אחת – להראות את האוניברסליות של הדרמה היוונית העתיקה ולהדגיש את נוכחותה החיה בעולם של ימינו

Booking.com

פסטיבל היין

פסטיבל זה נערך ברציפות מ-1961 בסוף הקיץ (סוף אוגוסט – תחילת ספטמבר) בגן העירוני של לימסול בשעות 08:00-23:00. הפסטיבל נוצר בהשראת הפסטיבלים העתיקים שהוקדשו לאל היין דיוניסוס ומכבדים את המסורת הארוכה של ייצור יינות באי.

הפסטיבל כולל גם דוכני מזון מסורתי ומופעי זמר ומחול, אבל האטרקציה העיקרית שלו הייתה ונותרה האפשרות לטעום את היינות הטובים ביותר בקפריסין ללא עלות.

תרבות בלימסול

מוזיאונים בלימסול

המוזיאון הארכיאולוגי של מחוז לימסול

המוזיאון כולל חפצים היסטוריים מהעיירות קוריון ואמתאוס ואוספים מתקופות שונות: החל מהתקופה הפרה-ניאוליתית (תרבות אקרוטירי) וכלה בתקופה הביזנטית הקדומה.

בין החפצים שמוצגים במוזיאון: תכשיטי זהב, מטבעות, כלי חרס, פסלים, קברים, אגרטלים, כלים ממתכת, שיש, אבן גיר ועוד. חפצים רבים מציגים את הפולחן של אלת הפריון אפרודיטה.

המוזיאון מחולק ל-2 אגפים:

האגף השמאלי כולל ממצאים מהשלבים הראשונים של ההיסטוריה של קפריסין, למשל הפיל הננסי וההיפופוטם הננסי שהתגלו בחפירות Akrotiri-Aetokremmos.

בנוסף, באגף זה יש ממצאים מהתקופה הנאוליתית הראשונה ועד לתקופת הברונזה המאוחרת שנמצאו במגוון אתרים: Shillourokambos ב-Parekklisia,  Sotira, Erimi-Pampoula ועוד.

באגף זה מוצגים גם ממצאים שמוכיחים את הקשר שהיה לקפריסין עם יעדים שונים בעולם העתיק, למשל כלי שיט ממיקונוס, פסלים של אלים מצרים ואלמנטים נוספים שמעידים על ההשפעות האמנותיות והתרבותיות ההדדיות. 

המוזיאון הארכיאולוגי של מחוז לימסול
המוזיאון הארכיאולוגי של מחוז לימסול

האגף הימני מכיל פסלים, כלי חרס, חפצים משנהב וזכוכית, מנורות שמן וכן כתובות שונות שמשקפות את העבר ההליניסטי והרומי של קפריסין.

החפצים העיקריים באגף זה הם פסלי גברים עשויי אבן גיר שנוצרו באזור Fasoula, כנראה בבית מלאכה מקומי שהיה בשימוש עד המאה ה-4 לספירה.

המוזיאון לאמנות עממית

מוזיאון זה שנפתח בשנת 1985 נמצא בבית משומר בן 6 חדרים. המוזיאון מכיל אוסף של כ- 500 פרטי אמנות קפריסאית עממית משתי המאות האחרונות, מה שנחשב לאחד האוספים החשובים ביותר של אמנות סוג זה.

בין הפריטים במוזיאון ניתן למצוא תלבושות לאומיות, רהיטים, שטיחים, עבודות רקמה ועץ, כלי עבודה, תכשיטים ועוד.

בנוסף, המוזיאון כולל את אחד מאוספי האפודים היפים ביותר בעולם היווני ואוסף צלחות חרסינה ייחודי. צלחות אלה מייצגות סגנונות שונים (יווני, אירופאי וסיני) וחלקן מתוארכות לשנת 1725.

שיפוץ הבניין והפיכתו למוזיאון מהווה דוגמא למורשת אדריכלית עירונית, מה שזיכה אותו בשנת 1989 המוזיאון בפרס Europa Nostra היוקרתי.

מוזיאון המים

בניין מוזיאון המים מורכב מתחנת השאיבה הישנה של לימסול ליד מועצת המים של משרדי לימסול בשדרות פרנקלין רוזוולט 66 (מול יקב LOEL). המבנה הישן של תחנת שאיבת המים הצמוד לבניין שוקם וחודש והפך ל"מוזיאון מים ומרכז פיתוח מודעות למים" הראשון מסוגו.

מוזיאון היין הקפריסאי

מוזיאון זה נמצא בכפר ארימי (Erimi) ששוכן 13 ק"מ מערבית ללימסול. ביקור במוזיאון מהווה הזדמנות ללמוד על ההיסטוריה של ייצור וצריכת היין באי במהלך הדורות, כך שהוא מלווה את היין כל הדרך מהבציר ועד לצלחת.

כל אלה מוצגים במקום באמצעים שונים שמשלבים ישן וחדש, למשל כדים וחביות עתיקות, קנקני שתייה, מסמכים וסרט אור-קולי שממחישים את ההיבטים הכלכליים, החברתיים והסמליים של ייצור היין.

מוזיאון המכוניות הקלאסיות של קפריסין

להסתובב בקפריסין ולראות בחצר של אחד הבתים מכונית עתיקה זה ממש לא מראה נדיר. השלטון הבריטי הותיר אחריו מגוון כלי רכב עתיקים שתושביה המדינה דואגים לשמר ולטפח.

מוזיאון הרכב נפתח ב-2014 והוא המוזיאון המוטורי היחיד בקפריסין. המוזיאון משתרע על 3000 מ"ר והוא כולל מכוניות קלאסיות, היסטוריות ורכבי אספנות וכן אולם קולנוע.

בין הרכבים המפורסמים במוזיאון: מכונית קאדילק משוריינת שנבנתה עבור נשיא קפריסין מאקריוס, מכונית רובר 1975 ששימשה את מרגרט תאצ'ר ועוד.

המוזיאון נחשב אידיאלי לצילומים מיוחדים, לתצוגות אופנה ולתערוכות שונות ומאפשר גם לשכור רכב קלאסי עם נהג, למשל לצורך חתונות, סיורים בלימסול ועוד.

הגן הציבורי של לימסול

גן זה נמצא לחוף הים וכולל מגוון גדול של צמחיה מקומית: עצי אקליפטוס, אורן וברוש. בתוך הגן יש גן חיות שכולל צבאים, יענים, נמרים, אריות, קופים, נמרים, סוגי שונים של ציפורים (למשל נשרים ושקנאים) ואת המופלון – החיה האנדמית לקפריסין. במתחם נמצא גם המוזיאון להיסטוריה של הטבע ותיאטרון.

הגן הציבורי של לימסול
הגן הציבורי של לימסול

ארכיטקטורה קפריסאית בלימסול

האדריכלות בלימסול משלבת בהצלחה מודרניות וקוסמופוליטיות עם מסורתיות וקלאסיקה – מה שיוצר עיר עם תמהיל אדריכלי מעניין ומיוחד במינו. המשמעות היא שכל הבניינים בלימסול ללא קשר לגודלם יוצרים אווירה ייחודית שאין במקומות אחרים. לימסול היא עיר שאדריכלים מכל העולם מגיעים אליה כדי לקבל השראה.  

בתי מלון עם אדריכלות מעניינת

מלון סנט אנדראס

מלון בוטיק זה נמצא במרכז העיר וכולל שני מתחמים (אחד עם 40 חדרים ואחד עם 14 חדרים) סביב חצר פנימית וירוקה שיוצרת מתחם משותף של אוכל, פנאי ובילוי.

בנוסף יש במלון חדר כושר, ספא ובריכה שממוקמת על גג המבנה. המלון נבנה על בסיס בניין קיים, כך שחלקים מהבניין הישן משולבים במלון החדש – מה שיוצר שילוב יוצא דופן מעניין.

מלון הארט (Heart)

מלון זה בא לשנות את התדמית של מרכז העיר לימסול ולהחיות פיסת היסטוריה שנשכחה. המלון נבנה על בסיס בנין ישן שכולל מאפיינים מקומיים כמו מרפסות עם מעקות מעוטרים, דלתות עץ כפולות, חלונות גדולים, חדרים עם תקרה גבוהה וחצר פנימית.

המלון שכולל 12 חדרים מאפשר ליהנות מכל העולמות: מצד אחד קירבה למרכז העיר ומצד שני נינוחות, שקט ושלווה.

מגדלי מסחר ומגורים

בעיר לימסול יש 14 מגדלי מגורים שגובהם הכולל מגיע ל-1703 מטר, ביניהם ONE – מגדל המגורים הגבוה באירופה שמתנשא לגובה 170 מטר (37 קומות). הבניין זכה ב-5 כוכבים בתחום הפיתוח של מגדל מגורים לשנת 2016-7 בתחרות European Property שאורגנה ע"י הטלגרף הבריטי.

 The Q Projects

פרויקט זה שהוקם במרכז ההיסטורי של לימסול הופך מבנים ישנים (שהוקמו בשנים 1920-1990) לבתים ולמשרדים מודרניים, כך שהם נהנים משימושים פונקציונליים חדשים מבלי לאבד את האופי הראשוני של הבניינים המקוריים. למשל, לא הוכנסו לבניינים קונסטרוקציות חדשות שיכבידו עליהם והם זכו לשיפורים תעשייתיים ומפוארים מבחינת עיצוב, צבעים ואלמנטים.

בניין המשרדים Grand Futur

בניין משרדים זה שנבנה ב-2013 הפך להיות אחד הבניינים הייחודיים שנבנו בלימסול, כך שהוא שינה ללא הכר את דמותו של אחד הרחובות בעיר, רחוב Miltonos. הבניין שמשתרע על 5000 מ"ר כולל חנייה תת-קרקעית בגודל דומה, אבל העיצוב העתידני שלו בדמות ספינת מפרש הוא מופשט כי הבניין טבעי לחלוטין. למשל, הוא מנצל את האור הטבעי כדי ליצור סביבת עבודה חיה ונעימה, הוא נבנה באמצעות תוך שימוש באלמנטים מעץ כחומרי בנייה ועוד.

פרויקטי שימור מעניינים בלימסול

המרינה של לימסול

חידוש המרינה של לימסול הביא חיים לאזור מוזנח בעיר כך שלא פלא שהיא התפרסמה כאחד מציוני הדרך החשובים ביותר באיזור. המרינה היא המקום שבו העיצוב המודרני פוגש את המסורת וההיסטוריה של לימסול.

המרינה של לימסול
המרינה של לימסול

כיום המרינה מאפשרת למבקרים בה לחוות את המסורות העירוניות של לימסול, בעיקר בזכות השימוש שנעשה באלמנטים אדריכליים עתיקים: קירות אבן, גגות רעפים, קשתות, מרפסות עם מעקות מעוטרים, גנים פורחים ועוד.

השכרת רכב בלימסול

עבודות יד קפריסאיות

סטודיו Diatehnon Arts & Culture שנוסד ב-2015 מתמחה באומנות, אמנות ועיצוב על בסיס המסורת המקומית ובמסגרת תרבותית רחבה יותר.

מטרת המקום היא ליצור יצירות אמנות עכשוויות וחפצים שימושיים באמצעות הבנת הידע הטכני והאסתטי של העבר. הם מקדמים זאת על ידי ארגון של סדנאות, מצגות חינוכיות ופעילויות עם קרמיקה, ציור איקונינים ובניית כלי נגינה מסורתיים.

איך מגיעים ללימסול?

טיסות ללימסול

לימסול קרובה לשני שדות תעופה ולכן כדאי לקחת טיסה אל נמל התעופה של לרנקה (50 ק"מ צפון-מזרחית מהעיר) או אל שדה התעופה של פאפוס (50 ק"מ צפונית-מערבית ללימסול). משם אפשר להגיע ללימסול בכמה דרכים ברכב שכור.

דרך היבשה

ברכב שכור ניתן להגיע ללימסול באמצעות 4 כבישים מהירים:

בתחבורה ציבורית

לימסול מחוברת לערים אחרות בקפריסין באמצעות אוטובוסים בין-עירוניים. התנועה בתוך לימסול נעשית באמצעות אוטובוסים מקומיים.

דרך הים

נמל לימסול הוא נמל הים העיקרי בקפריסין וניתן להגיע אליו באמצעות קרוזים, יאכטות ומעבורות ממגוון יעדים באירופה.

שאלות ותשובות

למי מתאימה חופשה בלימסול?

חופשה בלימסול מתאימה לכל אחד. יש פה אתרים ארכיאולוגיים לחובבי היסטוריה, אתרי בילוי וקניות, אתרי צלילה ורכיבה על אופניים לשוחרי ספורט, פסטיבלים בתחומים שונים, מבנים אדריכליים מעניינים וכמובן – תרבות יין בת אלפי שנים. הרחבנו על כך במאמר.

מתי כדאי להגיע ללימסול?

לימסול היא יעד רב-שנתי הודות למזג אוויר ים-תיכוני נפלא ולמגוון האטרקציות שיש בה בכל עונה. למשל, בחודשים מרץ-אפריל נערך בה קרנבל לימסול שנחשב לאחד הקרנבלים היפים בעולם, בחודש מאי נערך בה פסטיבל הפרחים, בחודש יולי פסטיבל הבירה ובסוף הקיץ פסטיבל היין שמציע טעימות חינמיות של מיטב היינות הקפריסאיים.

כמה זמן כדאי להקדיש לביקור בלימסול?

ללימסול כדאי להקדיש לפחות יום, אבל הודות למגוון האטרקציות בעיר ובסביבותיה אפשר להישאר בה הרבה יותר. במאמר הרחבנו על מה שיש לעשות בעיר ובסביבותיה.

יש חופים בלימסול?

יש בלימסול 33 חופים נהדרים ולחלקם אף ניתן תו דגל כחול. הרחבנו על כך יותר במאמר.