הכפר אפיסקופי וחוף אפיסקופי – מהחופים היפים ביותר באי

אפיסקופי (Episkopi) הוא כפר קטן המונה כמה אלפי תושבים. הכפר נמצא באיזור לימסול, כ-14 קילומטר ממזרח לפאפוס.

הכפר אפיסקופי בנוי למרגלות העיר העתיקה קוריון על מישור פורה הנפרש דרומה בגובה של 60 מטר בגדה המערבית של נהר הקוריס. מהכפר נפרש יופיו של מפרץ קוריון.

הגידולים העיקריים של אפיסקופי הם גפנים, הדרים, בעיקר לימונים ואשכוליות, ירקות, קטניות, צמחי מספוא ודגנים. בעבר גודלה כאן גם כותנה. פרט לחקלאות מסורתית, תושבי הכפר עוסקים גם בגידול בעלי חיים בשיטות מודרניות.

עצי הדרים בשביל עפר באיזור אפיסקופי
עצי הדרים בשביל עפר באיזור אפיסקופי

היסטוריה

הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו כמעט בכל האזור מגלים כי בעת העתיקה אפיסקופי היתה חלק מקוריון העתיקה. במהלך המאות הראשונות שלאחר הספירה, אפיסקופי הפך למקום מושבו של "Episkopon" שפירושו בישוף, וכך קיבל הכפר את שמו.

בתקופה הפרנקית, לאחר שנת 1222, כאשר מספר הכנסיות האפיסקופליות האורתודוכסיות בקפריסין ירדו מ-14 ל-4, בוטל מושב הבישוף בכפר.

airalo ad
פינת חמד בכפר אפיסקופי
פינת חמד בכפר אפיסקופי

במאות ה-14 וה-15 הכפר היה ידוע בכינוי La Piscopia dei Cornari כי הוא היה בבעלות משפחת קורנארו הונציאנית. בהקשר זה ראוי לציין כי הכפר ניתן למשפחה על ידי מלך קפריסין פטרוס הראשון.

אטרקציות ודברים לעשות בכפר

קוריון העתיקה

4 ק"מ מערבית לאפיסקופי נמצאת גבעה התלולה ועליה עתיקות קוריון ותיאטרון עתיק. זהו אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר של קפריסין, שעל פי המיתוס של הרודוטוס נוסד על ידי האכאים שהגיעו מארגוס של פלופונסוס.

התיאטרון העתיק, הפסיפסים, האנדרטאות, המקדשים והבתים שחלקים גדולים מהם נשמרו עד היום, היו חלק מהעיר העתיקה.

התיאטרון העתיק של קוריון העתיקה
התיאטרון העתיק של קוריון העתיקה

שרידי בתי המגורים העתיקים ביותר באזור קוריון הם עוד מהתקופה הניאוליתית (4500-3900 לפני הספירה). על הגבעה יש שרידים מהתקופה הקלאסית, הרומית (325-50 לפנה"ס), ההלניסטית (50-330 לפנה"ס) והתקופה הנוצרית הקדומה (330 לספירה עד המאה השביעית לספירה).

ממש מחוץ לעיר העתיקה נמצא מקדש אפולו (Apollo Hylates), שהוא אחד המקדשים החשובים בקפריסין.

המוזיאון הארכיאולוגי של קוריון

בנוסף, במרכז אפיסקופי יש את המוזיאון הארכיאולוגי של קוריון והוא שוכן באחוזה דו-קומתית משנת 1937. במוזיאון יש מוצגים מאזור קוריון, בית הקברות Agios Ermogenos, אזור Kalorisiki ובזיליקת הנוצרים הקדומים.

חופי אפיסקופי

באפיסקופי גם נמצא אחד החופים היפים ביותר באי, הוא בעיקר חולי ועם חלוקי נחל. הוא גם מתאים לגלישת רוח וקייטסרפינג. לחוף הוענק תו הדגל הכחול והוא שקט מאוד.

החוף של קוריון או Agios Ermogenis בלימסול ממוקם במפרץ אפיסקופי, בחוף המערבי של חצי האי אקרוטירי. הוא משתרע מתחת לקוריון הקדומה ומכיוון שהחוף פונה מערבה הוא גלי בדרך כלל.

חופי אפיסקופי
חופי אפיסקופי

הכנסיות של הכפר

באפיסקופי יש 5 כנסיות בסך הכל. הכנסייה המרכזית של הקהילה היא כנסיית Agia Paraskevi.

הכניסה לכפר מסומנת בסלע ענק החולש על הכפר ועל העמק שמתחתיו. מטרים ספורים משם נמצאת כנסיית סנט אילריון (Agios Ilarion) העתיקה שמתוארכת לשנת 1192 (התקופה הפרנקית). על פי המסורת, אילריון הקדוש ניהל חיים סגפניים במיקום הזה. המערה בה התגורר ונפטר בשנת 371 לספירה משגיחה על היישוב.

במרכז הכפר יש כנסייה המוקדשת לבתולה מריה, בנוסף יש את כנסיית וקבר Agios Ermogenis. ההיסטוריה של הכנסיה הזו מתחילה במאה הרביעית לספירה, כאשר ראשו של אגיוס ארמוגניס נערף בסאמוס מכיוון שהוא לא שינה את אמונתו כפי שצווה שליט סאמוס דאז סאטורנינוס.

המאמינים לקחו את גופתו, שמו אותה בתיבה והשליכו אותה לים כדי שהיא לא תחולל. הגלים הובילו את התיבה עם גופתו של ארמוגניס למזרח הים התיכון ולחוף הדרומי של קפריסין, לחוף אפיסקופי. תושבי הכפר שמצאו אותה קברו את גופתו ובנו עליה קפלה.

במקום מרכזי, מאחורי בניין העירייה וקרוב מאוד לאמפיתיאטרון, נמצא המקדש החדש שהוקדש ל-Saint Spyridon.

טיולים בכפר ובטבע שמסביבו

שיטוט בכפר מגלה למבקרים שהלב המסורתי של הכפר נותר ללא שינוי. מזרקת מי שתיה עתיקה מאבן עם הקשתות האופייניות שלה עדיין עומדת במקום בו עמדה מאות שנים קודם לכן. הרחובות הצרים, התלולים לרוב, עוקבים אחר השיפוע הטבעי של האדמה והבתים בנויים באבן גיר חומה-אפרפרה.

צאו לפיקניק בגדה המזרחית של הנהר ולכו לטפס על סלע אפיסקופי המדהים. זהו מונוליט מרשים שהוא ביתם של בזים נדירים.

האזור הוא גן עדן לחובבי טבע, ומושלם לטיולי הליכה הודות לארבעת שבילי הטבע המסודרים שיש פה. בתוך הכפר זורמים גם יובלים ונחלים מנהר Ezousa.

אתם יכולים לצעוד בשביל הטבע אפיסקופי – קלפייה (מסלול לא מעגלי) או לטייל במסלולי היין מספר 2 (Vouni-Ambelitis) ו-3 (עמק Diarizos).

מרכז המידע הסביבתי של אפיסקופי

לפני שאתם יוצאים לטייל במקום כדאי שתעברו במרכז הסביבתי אפיסקופי וקחו מידע על מה שיש לעשות בכפר ומסביבו. שעות הפתיחה של מרכז המידע הן: יוני – פברואר: 09:00-14:00 שני עד שישי. מרץ – מאי: 09:30-14:00 שני עד שבת.

אוכל שתיה ולינה באפיקסקופי

שאלות נפוצות

איפה נמצא הכפר אפיסקופי בקפריסין?

הכפר אפיסקופי נמצא כ-14 קילומטר ממזרח לפאפוס למרגלות העיר העתיקה קוריון על גדתו המערבית של נהר הקוריס.

מה כדאי לעשות באפיסקופי?

ביקור באפיסקופי מתאים לכל אחד. חובבי היסטוריה יאהבו את הביקור בקוריון הסמוכה, המכורים לאדרנלין ישמחו לעשות גלישת רוח וקייטסרפינג בחוף של הכפר וחובבי הצפרות יפגשו פה בזים נדירים.

מה משמעות השם אפיסקופי?

משמעות השם אפיסקופי ביוונית היא בישוף והוא ניתן למקום כי הוא שימש כמקום מושבו של הבישוף המקומי.

האם כדאי לבקר בחוף אפיסקופי?

בוודאי! לא רק שהחוף נחשב לאחד מהחופים היפים בקפריסין, אלא הוא גם זכה לתו הדגל הכחול שמעיד על ניקיונו. בנוסף, החוף שקט במיוחד וניתן לבצע בו פעילויות שונות של ספורט ימי. מומלץ כבר אמרנו?