עמק אזוזה (Ezousa) – גן עדן קפריסאי בטבע

עמק יפהפה לאורכו של נהר האזוזה, המצוי כרבע שעה נסיעה מפאפוס. נהדר ליום טיול משפחתי בחיק הטבע, לסיור חוויתי בין יקבים אלגנטיים ונוף ציורי, ולטיול של אוהבי טבע וצפרות.

אפיסקופי – כפר קסום למרגלות הצוק

נקודת המשיכה המרכזית של העמק היא הכפר Episkopi היושב על גדתו המערבית של הנהר. הכפר הציורי, בעל סמטאות מתעקלות ואופי עתיק ומסתורי, יושב בנוף סלעי מעוטר בגפנים וצמחייה ירוקה. במעלה הכפר ניצב מונולית עצום – סלע ענק המתנשא לגובה 70 מטרים. מונולית אפיסקופי, הגדול ביותר באי, מהווה בית הגידול של מגוון מיני צמחים הגדלים רק בו, וכמה מיני ציפורים נדירות כמו בז פרגריני, סלעית קפריסאית ועורבני.

כדאי לבקר בתצפית הכנסייה הניצבת על המונולית, שלמרגלותיו נפרש נוף העמק המרהיב. נוסף לכך, תוכלו למצוא בכפר את מערת הקדוש הילריון הגדול (291-371 לספירה), שנבנתה בימי הביניים לכבודו של הקדוש שחי חיי נזיר בגבעה מחוץ לכפר. אגדות מספרות שהנזיר ביצע ניסים לתושבי הכפר, ריפא מחלות וגירש שדים.

מסלולי טיול ופיקניק בעמק אזוזה

העמק ניחן בטבע יחודי, בעלי חיים נדירים וציפורים המצויות בסכנת הכחדה, ולכן נכלל ברשימת אתרי השימור האירופאיים "Natura 2000". בתוך העמק זורם נהר אזוזה – הנהר השישי בגודלו באי שאורכו 41 ק"מ, וזורם לאורך כל השנה. עקב כך, במרכז אפיסקופי נבנה מרכז המידע הסביבתי של עמק אזוזה: Episkopi Environmental Centre. תוכלו למצוא במרכז תערוכות של פוחלצים, סרטים תיעודיים על המגוון הביולוגי של האזור וגן בוטני מרהיב.

מסלולי טיול בעמק

מן המרכז יוצאים 4 שבילי טיול רגליים העוברים בנוף של עצי דולב ואלמון. בכל השבילים תיתקלו בחורבות, כנסיות עתיקות, טחנות מים ותעלות אבן בנות מאות שנים, גפנים ופרדסים, כשהעונה המועדפת לטיול היא האביב (אזור פברואר). אנחנו ממליצים על 2 שבילים:

airalo ad

מסלול עמק אזוזה המעגלי

שביל שאורכו 7 ק"מ ברמת קושי קלה המתאימה לילדים. במסלול ניתן להבחין ביער פאפוס, ברכס הרי הטרודוס ובצמחייה עבותה. המסלול עובר בקפלת המלאך מיכאל, בחורבות הכפר הימי ביניימי Moro Nero שבו ישבו קפריסאים-טורקים עד שננטש ב-1963, ובחורבות כנסיית הקדוש גנדיוס העתיקה. בדרך תוכלו לשבת באחד מאזורי הפיקניק ותוכלו לסיים את הטיול חזרה באפיסקופי ולשבת ביקב המקומי ובבתי הקפה.

זמן משוער: 3 שעות.

שביל אפיסקופי לקלפיה (Kallepia)

שביל ארוך יותר וברמת קושי בינונית – ישנה עלייה תלולה בסופו. השביל העובר בחורבות Moro Nero ובחורבות כנסיית הקדוש גנדיוס העתיקה. בדרך תיתקלו באזורי פיקניק פסטורליים ונעימים, ותוכלו להביט בכנסיית Agios Theodoros ולהנות מן הנוף הרומנטי של גפניה. בסוף המסלול כדאי לבקר ביקבים, בפאבים ובמסעדות המקומיות והאותנטיות של קלפיה. זמן משוער: 5 שעות.

אם אתם נמצאים באזור קלפיה, אנחנו ממליצים להמשיך את הטיול ולבקר בקפלת הלן הקדושה (ביוונית: ΑΓΙΑΣΜΑ ΣΠΗΛΑΙΟ ΑΓΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ). זוהי קפלה לבנה ויפה, הנחבאת בצלע גבעה בסוף דרך עפר צדדית. בתוך הקפלה מסתתרת דלת סודית למחילת זחילה. במחילה תוכלו לצפות בנטיפים שעל התקרה, ולאתר חפצים מעניינים שהותירו מתפללים. הזחילה במחילה מלכלכת. יש ללבוש ביגוד מתאים ולהצטייד בפנס.

לחלופין, תוכלו להמשיך למערת Ammati ולהנות ממסלול מלא בצמחייה סבוכה ושרכים, מפלים קטנים וגבים צלולים.

המסלולים באזוזה עלולים להיות בוציים ולכלול מעברים בתוך נחלים קטנים. ניתן לטייל בשבילים באופן עצמאי או להיעזר במדריכים המקומיים.

דרכי הגעה לעמק אזוסה

הכפר אפיסקופי מצוי רק 11 ק"מ צפונית-מזרחית לפאפוס. ניתן להגיע אליו על ידי יציאה מהכפר Konia לאפיסקופי מהכיכר המרכזית "Pafos-Lemesos" לכביש E710. מומלץ ונוח לנסוע באוטובוס מפאפוס.