רכיבה בחוות החמורים בכפר קלאוקדרה ליד פאפוס – Kelokedara

פתיחת הקו הישיר לפני שנים ספורות של חברת רייאן איר בין נתב"ג לעיר פאפוס בקפריסין, הפכה את העיר היפה הזו ליעד מועדף לתיירים ישראלים. כשמסתכלים על פאפוס אפשר להבין מדוע: עיר נמל עתיקה יפהפייה שבנויה בארכיטקטורה ונציאנית ועות'מאנית. בתוכה וסביבה פזורים אתרים ארכיאולוגיים מרתקים וכמובן, היא יושבת על קו חוף מרהיב עם המון אטרקציות כמו פארקי מים, אתרי צלילה וספורט ימי ואפילו גן חיות מקסים. את הסקירה הזו נקדיש דווקא לאטרקציה ייחודית וקצת שונה שאפשר למצוא בפאפוס, ליתר דיוק בכפר הקפריסאי המסורתי קלאוקדרה (Kelokedara) הנמצא כמה דקות נסיעה ממנה.

חמורים בקלאוקדרה

כפר קפריסאי מסורתי

הכפר קלאוקדרה נמצא בעמק שיצר אפיק נהר הזירוס בלב ים תיכוני קמאי ועוצר נשימה. המקום נחשב לאחד השקטים בקפריסין ומתאפיין בשיטות החקלאות המסורתית הנהוגות ובעדרי הצאן שמהחלב שלהם מייצרים כמה מהגבינות המקומיות של קפריסין ובראשם גבינת החלומי.

מהבחינה הזו קלאוקדרה הוא בהחלט אופציה נהדרת לחוות את האווירה הכפרית הקלאסית של קפריסין באופן אותנטי. אך מה שהופך את קלאוקדרה לאטרקציה באמת ייחודית זה זו חוות החמורים Argonaaftis, שמוסיפה לכפר הזה ממד שאין באף מקום אחר בקפריסין.

אם ההתלהבות שלנו מחוות חמורים בקפריסין נראית לכם משונה, בואו ניתן לכם את השורה התחתונה שלנו – טיול החמורים בסביבת קלאוקדרה הוא דרך נפלאה לחוות את הספר והטבע בקפריסין ומקור בלתי נדלה של הנאה לילדים ומבוגרים כאחד. 

מקלט לבעלי חיים וחוות רכיבה

הסיפור של חוות Argonaaftis מתחיל ב-1997 כאשר חובבי בעלי חיים קפריסאים החליטו לפתוח מקלט לחמורים באי. זה המקום לציין שזן החמורים בקפריסין הוא זן אנדמי שהתפתח באי. במדינה מפותחת כמו קפריסין כבר לא היה צורך בחמורים לצרכים חקלאים או מסחריים. כתוצאה מכך כמעט ולא גודלו חמורים באי והיה חשש שזן החמורים הקפריסאי עומד בפני הכחדה. החווה הוקמה כדי לשמש מקלט בחמורים שאיש לא חפץ בהם ולשמש גרעין רביה קבוע לחמור הקפריסאי. אגב, עד היום עדרי חמורים פראיים משוטטים להם באין מפריע באצבע של קפריסין, חצי האי קרפאז.

חוות החמורים בכפר קלאוקדרה - kelokedara
חוות החמורים בכפר קלאוקדרה – kelokedara

מהר מאוד גילו מפעילי החווה את הקסם בטיולי חמורים. למרות הדימוי הלא סקסי שיצא לחמור, מדובר בבעל חיים אינטליגנטי, חזק ונאמן.

המזג הנוח של החמור המקומי והעובדה שבשונה מהסוס הממדים שלו צנועים ולא מאיימים, הופכת לבהמת הטיולים המושלמת בתנאי טופוגרפיה מחורצת כמו שיש באפיק נהר הזירוס ובגבעות והטרסות הסובבות אותו החמור המקומי יעיל כמו 4X4.

אם אתם מזדמנים לפאפוס פנו לכם כמה שעות כדי לקפוץ לקלאוקדרה ולעשות עם המשפחה טיול חמורים – לא תצטערו.