חוף מפרץ האלמוגים קורל ביי ליד פאפוס – Coral Bay

כאי בים התיכון קפריסין היא אחת מאותן מדינות ברות מזל שחלק מרכזי מהמדינה הוא, בעצם, קו חוף ארוך אחד. עם נתון פתיחה כזה כל ניסיון לסמן את "החוף הכי הכי" בקפריסין יהיה בעייתי. אחרי שזה נאמר יש כמה חופים ששמם לעולם אינו נפקד מרשימת 'החופים הכי טובים בקפריסין', חוף מפרץ האלמוגים (קורל ביי) בקרבת העיר פאפוס, הוא אחד מהם.

חוף מפרץ האלמוגים (קורל ביי) - Coral Bay
חוף מפרץ האלמוגים (קורל ביי) – Coral Bay

אולי העיר הכי יפה באי

העובדה שחוף מפרץ האלמוגים נמצא רק 6 ק"מ מצפון לעיר פאפוס מחייבת אותנו להתייחס בקצרה לעיר המיוחדת הזו שהוכרזה על ידי אונסק"ו כמרכז מורשת עולמי ושנבחרה לבירת התרבות של אירופה לשנת 2017.  

ההיסטוריה של פאפוס ארוכה ועתיקה, היא נחשבת למקום הולדתה של האלה אפרודיטה ויש בה שרידים ארכיאולוגיים רבים הן מתרבויות יוון העתיקות כמו התרבות המיקנית והתקופה התלמאית והן מהתקופה הרומית, ממנה השתמר, בין היתר, ארמון המושל הרומאי שנחשב לאחד האתרים הארכיאולוגיים היפים באזור העיר ושגם מקושר לנס שביצע שאול התרסי ומתואר בברית החדשה.

אחת מרצפות הפסיפס באתר הארכיאולוגי של פאפוס
אחת מרצפות הפסיפס באתר הארכיאולוגי של פאפוס

העיר המודרנית גם היא עתיקה מאוד  ועוצבה בעיקר בתקופה הארוכה בה הוחזקה בידי העות'מאניים ויש בה גם נוכחות רבה של סגנון הבניה הוונציאני.  ונציה שבמהלך המאה ה-16 שלטה על ערי נמל רבות ברחבי הים התיכון, החזיקה לתקופה גם בפאפוס שהיום מפורסמת גם תודות למקבץ הבתים הוונציאנים שהשתמר בה, מה שבהחלט תורם לדימוי שלה בתור העיר הכי יפה באי.

אחד מאתרי הנופש הבולטים בקפריסין

כאמור, חוף מפרץ האלמוגים (קורל ביי) נמצא רק 6 ק"מ מהעיר פאפוס. זה המקום לציין שפועלים קווי אוטובוסים בתדירות גבוהה שנעים בין העיר לאזור החוף.

החוף ממוקם במפרץ שלמעשה גם משמש כשובר גלים טבעי והופך את מי המפרץ לשקטים, חלקים ומושלמים לשחייה. רצועת החוף שפותחה לתיירות מתפרסת לאורך 600 מטר של חוף רחב ומרהיב, אך מה שבאמת הופך את המקום לכזה אתר נופש מבוקש זו העובדה שלצד החוף ובעורפו הוקמו הרבה מאוד תשתיות תיירות מגוונות ואיכותיות, כולל ריזורטים יוקרתיים, שהפכו אותו לאחד מאתרי הנופש הבולטים בקפריסין.

חוף טיפוסי במפרץ האלמוגים

לצד יחידות מלון ונופש תמצאו בקרבת מקום גם רצועה כפרית הצופה על המפרץ עם שפע של טברנות שמציעות את האוכל המסורתי היווני קפריסאי שכולל שימוש רחב בדגה המקומית. בערך באמצע הדרך בין החוף לפאפוס תמצאו גם את גן החיות של פאפוס שאוסף  הציפורים שבו נחשב לאחד המוצלחים באירופה.

האתר הארכיאולוגי והמוזיאון Maa – Palaeokastro

סמוך לאתר הנופש קורל ביי שוכן היישוב העתיק Maa – Palaeokastro. זהו המקום בו התיישבו היוונים הקדומים (המיקניים) בשנת 1200 לפני הספירה לאחר שהיגרו לאי בעקבות נפילת הממלכות המיקניות ביבשת יוון.

שמו של המקום "פליאוקסטרו" ("טירה ישנה" ביוונית) מקורו בחומות ההגנה המרשימות שנחשפו במקום. ביצורי היישוב מורכבים משתי חומות קיקלופיות נפרדות. החומה הראשונה הגנה על היישוב מהתקפות מהיבשה, והשנייה הגנה על תושבי המקום מהתקפות מכיוון הים.

המוזיאון הקטן עם הארכיטקטורה יוצאת הדופן שלו הוא פרי עבודתו של האדריכל והפרופסור האיטלקי אנדראה ברונו. המוזיאון מתאר את הקולוניזציה של קפריסין בידי היוונים המיקניים.

ספורט ופעילות ימית בקורל ביי

בסופו של יום המשאב הכי בולט של מפרץ האלמוגים הוא המפרץ, כמו ששמו מרמז יש במפרץ הרבה שוניות אלמוגים שהפכו את החוף לאתר צלילה מועדף ומבוקש. לצד צלילה עם בלונים וצלילה עם שנורקל אפשר לפגוש את שוניות האלמוגים והמגוון הביולוגי שלהם גם באמצעות שיט על סירה עם רצפת זכוכית. אופציות נוספות בגזרת האטרקציות של הספורט הימי בחוף מפרץ האלמוגים, הם שיט בקיאקים, שיט בסירות קטמרן וגלישת רוח.

יאכטות וסירות בקורל ביי

חוויות נוספות שמפרץ האלמוגים מפורסם בהן הם טיולי היאכטות שיוצאות מהמעגן המקומי. ניתן לצאת לכמה סוגי טיולי יאכטות (מסיור קצר בן שעתיים ועד לשיט של יממה) ולחוות את המפרץ ואת התחנות לצדו, שמשלבות נופים עוצרי נשימה עם עגינה בפינות חמד ימיות, שהופכות למקום מושלם לטיול יאכטה.

נסכם: יש בקפריסין פיסות חוף בתולי שקטות יותר מחוף מפרץ האלמוגים, אך אם אתם אוהבים את חוף הים שלכם מלא אטרקציות של ספורט ימי ופינוקי נופש, חוף מפרץ האלמוגים הוא אתר הנופש המושלם עבורכם.