הטברנות של קפריסין

טברנת דגים בפוטאמוס קפריסין
טברנת דגים בפוטאמוס קפריסין

טברנה באופן כללי היא מסעדה ים תיכונית עם התמחות במנות מקומיות ולעיתים גם מוגשות במסגרת ארוחת המזה (Meze) גם מנות בינלאומיות שונות.

הטברנות (בצפון קפריסין הן נקראות Meyhanes – מילה שמשלבת את המילים יין ובית בפרסית) הן לא רק מקום לאכול ולשתות, אלא מרכז חברתי שמגלם את התרבות הקולינרית המקומית ושבו אפשר לפתוח את הלב, להרוות את צימאון הנפש וכמובן להשביע את הרעב

טברנה היא מסעדה ממש טובה לילדים ומשפחות. לרוב, צוות הטברנה הקפריסאית מכניסים את ליבם ונשמתם לשירות ולאוכל שהם מספקים לסועדים וזה ניכר בכל אספקט בטברנה.

המטבח של הטברנות מתוכנן במיוחד עבור ארוחות מזה קפריסאיות ומנות טריות של דגים אבל יש מבחר עשיר של מנות טעימות אחרות שירגשו אתכם באותה מידה. לרוב הארוחות בטברנות יכללו מזטים קרים וחמים של סלטים, פירות ים ובשר שיוגשו לשולחנכם עד שתגידו די.

אחריהן יוגשו לרוב המנות העיקריות מבשר או דגים, תוספות מירקות (למשל ירקות ממולאים, מנות משעועית, לוביה, מלוחיה ותבשילים על בסיס ירקות שורש) וקינוחים שיהיו לרוב מתוקים. בסיום הארוחה יוגש קפה שחור מסורתי שידוע ביכולותיו ובסגולותיו לסייע בעיכול

הטברנה הקלאסית ממוקמת קרוב לים. תמיד יש ממנו משב רוח קל ונעים שמאפשר ליהנות מאוכל טוב ומהמוזיקה ברקע גם כשמזג האויר חם. הודות לעובדה שבטברנות בקפריסין יש שפע של מנות הן ישביעו את רצון כולם: קרניבורים, ילדים ואפילו צמחונים. כל אחד ימצא בהן משהו לאהוב ולאכול.

הטברנות של צפון קפריסין – Meyhanes

הטברנות בקפריסין הטורקית נקראות Meyhanes (שילוב של המילים בפרסית Mey – יין ו- Khāneh – בית). הן מקום מפגש חברתי שמשלב אוכל טורקי מקומי.

מקומות אלו שהחלו להיות נפוצים כנראה בתקופה הביזנטית, הפכו למאורות שתייה תת-קרקעיות חשוכות באימפריה העותומאנית – מה שאומר שהם כללו מעט חלונות (אם בכלל), כסאות ושולחנות נמוכים ליד בר מזיגה וחביות יין לאורך הקירות.

בתקופת השלטון העותמאני בקפריסין טברנות אלו היו בבעלותם של לא-מוסלמים, בעיקר כי היו אלו שקיבלו אישור לייצור ולמכירת יין. עד המאה ה-16 הוגש בטברנות אלו יין בלבד והחל מהמאה ה-19 גם (ובעיקר) ראקי.

עם השנים אופיין של טברנות אלו השתנה. למרות שהראקי נשאר ועדיין אין בהן תפריט, הסגנון שינה פנים וכיום טברנות אלו מאופיינות בשולחנות שעטויים במפות מפשתן אדום או לבן, במאכלים בסגנון מזטים של פירות ים, בשר ובמעדנים שיוגשו לשולחנכם עד שתבקשו לעצור.

מידע נוסף על הטברנות של קפריסין

מסעדות וטברנות בלרנקה

מסעדות וטברנות בלימסול

מסעדות וטברנות בניקוסיה

מסעדות וטברנות בפאפוס

טברנות באיה נאפה

מסעדות וטברנות בפרלימני

שאלות נפוצות

מה זה טברנה?

טברנה היא מסעדה ים תיכונית המתמחה באוכל טרי ומנות ממוצרים מקומיים. הטברנות של קפריסין לרוב נמצאות על חוף הים או בקרבתו ומוגשת בהם ארוחת מזה טיפוסית.

מה אוכלים בטברנה?

לרוב אוכלים מאכלים שמוגשים במנות קטנות תוך שתיית אוזו ומשקאות חריפים. מדי פעם יש הופעה ברקע, מוזיקה או ריקודים. אם תגיעו לקפריסין באחד מהחגים השונים לאורך השנה תגלו שהחגיגות האמיתיות קורות בטברנות.

באיזו טברנה ממש מומלץ לבקר?

ובכן, זה תלוי באיזו איזור בקפריסין אתם שוהים. בפוסט ריכזנו רשימה של יותר מ-400 טברנות ומסעדות בקפריסין בקובץ להורדה לפי איזורים ובכל מקרה, יש גם כמה סרטונים על המלצות על טברנות בלרנקה, טברנות בפאפוס, טברנות בפרלימני, טברנות באיה נאפה, טברנות בניקוסיה וטברנות בלימסול.

האם טברנות מתאימות לילדים?

רוב הטברנות של קפריסין יתאימו לילדים אבל שימו לב לכמה דברים: שהמקום לא יהיה צפוף, בטברנות ידידותיות לילדים לרוב תקבלו דפים ועפרונות צבעוניים. עם זאת, בכל מקרה, הביאו איתכם צעצוע לגיבוי (לוח ציור רב פעמי זו דוגמה מצויינת).