מנזר סטברובוני – Stavrovouni monastery

מנזר סטברובוני הוא המנזר העתיק ביותר בקפריסין. הוא נמצא כ-35 קילומטרים מערבית ללרנקה בגובה של כ-700 מטר מעל פני הים על ראש הר "הר הצלב". סמוך למנזר נמצאת נקודת ההתחלה של מסלול הטיול Stavrovouni Trail שלאורכו יש נוף נהדר לכיוון הים, לרנקה, שדה התעופה ואגם המלח.

מנזר סטברובוני (stavrovouni)
מנזר סטברובוני (stavrovouni)

מדוע הוקם מנזר סטברובוני דווקא בהר הצלב?

לפי האגדה המנזר הוקם במאה הרביעית לספירה על ידי הלנה, אמו של הקיסר הביזנטי קונסטנטינוס הגדול. הלנה התנצרה בגיל מבוגר יחסית, כשהייתה בת 60 לפחות ובמהלך השנים האחרונות לחייה היא התעסקה באובססיסיות בהפצת הנצרות תוך בניית כנסיות ומקדשים.

במהלך מסע עלייה לרגל לירושלים, היא ערכה חפירות בגבעת הגולגולתא. במהלך החפירות נמצאו מספר מסמרי מתכת עתיקים וצלב שהחופרים האמינו ששימש לצליבת ישו. בנוסף, בחפירות נמצאו גם שרידי הצלב של הגנב הטוב דיסמס, שנצלב לצד ישו.

בדרך חזרה מירושלים, ספינתה של הלנה נקלעה לסערה ליד חופי קפריסין, מלאך הופיע והורה להלנה להקים מנזר באי ולהשאיר בו חלק מהצלב. בבוקר שלאחר הסופה, התגלה שאחד הצלבים נעלם ולאחר חיפוש ממושך הוא נמצא מעל הר סטברובוני. הלנה הבינה שזהו סימן משמים והורתה לבנות שם מנזר.

ההיסטוריה של מנזר סטברובוני

במהלך ההיסטוריה הארוכה שלו, מנזר סטברובוני היה נתון שוב ושוב לפשיטות של כנופיות, הרס ושריפות. בסוף המאה ה-19 החל שיקומו. עם זאת, במשך כמעט מאה שנים, עד שנת 1983, לא הייתה אליו אספקת מים וחשמל. במהלך עבודות השיקום גם שוחזרו ציורי הקיר שקישטו אותו.

היום, המנזר הוא מבנה מרשים מרובע הדומה למבצר. ניתן להגיע אליו דרך כביש צר מפותל המחוזק בטרסות על צלע ההר. בכניסה למנזר יש שני איקונין של קונסטנטינוס והלנה. השריד היקר ביותר במנזר הוא חלק מהצלב שמצאה הלנה בתוך נישה מיוחדת באיקונוסטזיס.

סטברובוני הוא מנזר עם סדר יום קפדני מאוד. יש שם כמה עשרות נזירים וכולם מנהלים חיים סגפניים ומבלים ימים בתפילה ובעבודה כמו, ייצור קטורת, ציור איקונין וחקלאות אוטרקית.

רק גברים יכולים להיכנס למנזר, ורק בזמנים מסוימים. הצילום בפנים אסור. נשים יכולות להגיע רק לכנסיית כל הקדושים של קפריסין הממוקמת מול השער הראשי אבל כאמור, אל תוותרו על הטיפוס לכאן כי מראש ההר נשקף נוף מדהים של המישורים של קפריסין והים התיכון וכן מכאן אפשר לצאת לטיול במסלול Stavrovouni Trail.

מסלול הטיול Stavrovouni Trail

  • נקודת התחלה: הכביש לכיוון Stavrovouni, כשני קילומטרים לפני המנזר מחובר לשביל הטבע Agia Varvara – Stavrovouni – Stavropefkos – Aspradi Nature Trail. הוא מסתיים כ-2 קילומטרים מחוץ לכפר Agglisides, ליד בית המטבחיים.
  • אורך המסלול: 2.5 קילומטרים
  • זמן: כשעה
  • רמת קושי: נמוכה

לאורך המסלול נשקף נוף נהדר אל מרחבי הים, לרנקה, אגמי המלח של לרנקה ובחלקו הוא עובר דרך שטחי אדמה מיוערים.

שמרו על שטח מסלול הטיול נקי ואספו את כל האשפה שיצאתם איתה בשקיות עד לסיום. אל תשאירו אותן בשביל כי הן ייקרעו על ידי שועלים וחיות בר אחרות. אל תרעישו במהלך הטיול ושימו לב שקטיף של צמחים, או פגיעה בסביבה אסורים לפי החוק בקפריסין. החנו את הרכב רק בחניונים מסודרים ואם הבחנתם בשריפה, התקשרו מיד למספר 1407 (24 שעות, חינם).

מאת: סמי גולד, מדריך בעברית בקפריסין. סמי זמין לכם ב:357-96219050