אקרוטירי ודקליה: הבסיס, הביצה וכל מה שיש לראות שם

אקרוטירי היא מובלעת צבאית בריטית בדרום-מרכז קפריסין שנשארה בשליטת אנגליה במסגרת הסכמי ציריך ולונדון שהעניקו לקפריסין את עצמאותה. המובלעת הזו ממוקמת מדרום-מערב לעיר לימסול, וכוללת את חצי האי אקרוטירי, החלק הדרומי ביותר של האי, ואזור חופי קטן מצפון למפרץ אפיסקופי. במובלעת יש בית חולים, תחנת מזג אוויר, שדה תעופה צבאי בשם Akrotiri ו-Dhekelia (אקרוטירי ודקיליה) המשמש בין היתר כמתקן אימונים של הצבא הבריטי ואפילו תחנת משטרה יעודית.

חוף אקרוטירי בקפריסין
חוף אקרוטירי בקפריסין

בסיס חיל האוויר המלכותי אקרוטירי ודקיליה

לאיזור יש קשר עוד למדינת ישראל שכן בתקופת קום המדינה נעצרו על ידי הבריטים כ-40 ספינות מעפילים שהובאו לקפריסין וחלקם הופנה למחנה המעפילים דקיליה.

באקרוטירי ודקיליה חיים היום מעל 15,000 איש. למעלה ממחצית מהאנשים המתגוררים באזור הם קפריסאים שגרים או עובדים בשטח הבסיס הבריטי.

ביצת אקרוטירי, אזור ביצה טבעי ייחודי

ביצת אקרוטירי, היא מתחם ביצות יפהפה וייחודי שמשתרע על פני כקילומטר וחצי רבועים ובו בתי גידול למינים שונים של בעלי חיים, ציפורים וצמחייה.

ביצה באקרוטירי
ביצה באקרוטירי

לאורך השנים תועדו בו יותר מ-300 מיני ציפורים, יותר מ-800 מיני צמחים כולל סחלבים רבים וצמחים נדירים שאפשר למצוא רק כאן. צבי ים מטילים את ביציהם בחוף הסמוך וזן חלזונות אנדמי שלא ניתן לראות בשום מקום אחר בעולם חי פה. בנוסף גם תועדו כאן כלבי ים נזיריים, דולפינים, צבי ים ירוקים, ברווזי צוללי ביצות ועטלפים.

airalo ad

קרוב מאוד לביצה, בשדות הירוקים תוכלו לראות בעלי חיים חקלאיים כגון פרות, סוסים וחמורים.

מרכז החינוך הסביבתי אקרוטירי

המרכז הזה הוקם באוקטובר 2004 במטרה לקדם את השמירה על הסביבה והתרבות הייחודית של חצי האי אקרוטירי באמצעות תוכניות חינוכיות שונות ותערוכות.

המרכז מורכב מחדר תצוגה, ספרייה, חדר הקרנה ועמדות תצפית עם משקפות שמשקיפה על חיי הבר בביצה. ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לתצורה הגיאולוגית של האזור ולהתפעל מהנוף של אגם המלח הסמוך.