מנזר קיקוס בהרי הטרודוס – Kykkos Monastery

מנזר קיקוס הידוע נמצא בשטח מיוער בינות שבילי יער ונחלים, באזור ההררי של עמק מרתאסה, אחד האיזורים הכי מוכרים למטיילים בהרי הטרודוס.

חצר מנזר קיקוס
חצר מנזר קיקוס

מנזר קיקוס הוא העשיר והמפואר ביותר באי והוא ניצב על פסגת הר בגובה 1318 מטר מעל פני הים. הדרך אליו מפותלת מאוד אך עוצרת נשימה ולכן אם אתם מתכננים להגיע לכאן ברכב שכור, סעו בזהירות ואל תשכחו שנוהגים פה בצד שמאל של הכביש.

המנזר הוקדש לפנאגיה (מריה הבתולה) ונמצא בו אחד משלושת הסמלים המיוחסים לשליח לוקאס. האייקון, העשוי מזהב וכסף שצוייר על ידי לוקאס בעצמו נמצא בגומחה הניצבת מול האיקונוסטזיס של הכנסייה.

על פי המסורת, הנזיר הקפריסאי ישעיהו ריפא באורח פלא את בתו של הקיסר אלכסיוס הראשון (1081-1118 לספירה). כאות תודה, הוא ביקש את האייקון. הקיסר שלח אותו לקפריסין, יחד עם כסף רב שיועד להקמת מנזר. המנזר נשרף מספר פעמים מאז התקופה הביזנטית ולא נותר דבר מהמבנה המקורי.

מנזר קיקוס היום

כיום, הנזירים של המנזר מייצרים את משקה הזיווניה הקפריסאי ומשקאות אלכוהוליים נוספים. נערכים בו גם ירידים דתיים-נוצריים ב -8 בספטמבר (לידת הבתולה) וב-15 באוגוסט (דורמיציון הבתולה).

airalo ad

אגב, הארכיבישוף מקריוס השלישי, נשיאה הראשון של קפריסין שירת במקום כנזיר כמה שנים. קרוב למנזר על פסגת הר נמצא קברו.

הדרכות קוליות מוקלטות (באנגלית) על מנזר קיקוס

מוזיאון מנזר קיקוס

המוזיאון מהווה חלק חשוב מאוד במנזר קיקוס. תערוכות המוזיאון מכילות ממצאים כנסייתיים יקרים מפז, כגון איקונות בנות מאות שנים, גילופי עץ, כתבי יד, בגדים ורקמות המאפיינים את ההיסטוריה של מנזר קיקוס בפרט והכנסיות של קפריסין בכלל.

מידע חשוב נוסף על מנזר קיקוס

שאלות ותשובות

מהם שעות הפתיחה של מנזר קיקוס?

מנזר קיקוס בהרי הטרודוס פתוח בחורף כל יום מ-10:00-16:00 ובקיץ כל יום מ-10:00-17:00.

מה יש לעשות במנזר קיקוס?

מעבר לכך שבמנזר יש מוזיאון עם תערוכות חפצים בני מאות שנים, הנזירים מייצרים ומוכרים בו משקאות אלכוהוליים שונים כגון זיווניה. מסביב למנזר יש מסלולי טיול רבים ובמרחק לא רב ממנו, על פסגה עם נוף מרהיב, נמצא קברו של נשיאה הראשון של קפריסין – הארכיבישוף מקאריוס.

איך מגיעים למנזר קיקוס?

המנזר נמצא בהרי הטרודוס, 13 ק"מ מהכפר פדולאס, בעמק מרתסה. ניתן להגיע אליו עם רכב שכור שכן אין תחבורה מסודרת למקום.