הכפר הנטוש מאליה – Malia

הכפר היפה אך הדי נטוש מאליה ממוקם בשיפולי הרי הטרודוס בדרך אל לב האזור, ליד הכפר אומודוס. המיקום שלו בין כרמים גדולים הופך אותו לאחד המקומות המומלצים למי שרוצה להתרחק מאיזורי התיירות ולחוות את אורח החיים הכפרי של קפריסין.

שימו לב שיש כפר בשם מאליה גם בכרתים שביוון שמתאים יותר לצעירים שאוהבים מסיבות, ברי חוף ואוירה של קיץ. אם התכוונתם לכפר ההוא, לחצו כאן למידע מורחב עליו וכאן כדי למצוא בו מלונות בבוקינג.

חזית בית במאליה

בנוסף למיקום שלו ולבתים המסורתיים היפים שבו, לכפר מאליה בקפריסין יש גם היסטוריה עשירה. הוא מתוארך לתקופה הטרום-נוצרית והיה יישוב חשוב בתקופה הזו, כמו גם בשנים שלאחר מכן.

מקור השם של הכפר הוא כנראה מהמילה היוונית "Mallia" שפירושה "שיער" או "כבשה". בשנת 1958 אימצו הקפריסאים הטורקים את השם Bağlarbaşı, שפירושו "הכרם הטוב ביותר".

ההיסטוריה של הכפר

עד 1975 התגוררו במאליה קפריסאים יוונים וקפריסאים טורקים, עד שאנקרה הורתה לקפריסאים הטורקים לצאת מהכפר ולעבור לאזור הכבוש הטורקי באי לאחר הפלישה הטורקית בשנת 1974. היום הכפר מאוכלס בעיקר על ידי קפריסאים יוונים, רובם פליטים. זהו כפר גדול אך כמעט נטוש לגמרי.

בית טיפוסי עזוב במאליה

מאליה הוא כפר גדול המחולק לשני חלקים. מאליה עילית ומאליה תחתית. בחלק העליון התגוררו קפריסאים טורקים באחוזות גדולות עם קומות עליונות ותחתונות מאחורי דלת כניסה גדולה. בחלק התחתון התגוררו קפריסאים יוונים והבתים היו בתים קטנים עם כניסות נמוכות ולרוב הצטופפו זה לצד זה.

מבנים חשובים וכנסיות

מלבד שפע הבתים הישנים והחצי נטושים, ניתן לראות את המסגד הטורקי בחלק העליון, שהיה מקושר לבית הספר לבנים של הכפר והוא אחד המבנים ההיסטוריים היפים ביותר שיש כאן. במאליה תחתית נמצאת כנסיית Panagia of Eleousa שנבנתה בצורת בזיליקה.

בכפר נמצא אחד מהיקבים הגדולים ביותר של האי, עם כושר ייצור שנתי של כ-3 מיליון בקבוקי יין. היקב שייך לקבוצת KEO, והוא נוסד בשנת 1928.

מידע חשוב נוסף