הכפרים של איזור הרי הטרודוס

הכפר אומודוס – Omodos

רחוב תיירותי ליד כיכר אומודוס
רחוב תיירותי ליד כיכר אומודוס

הכפר אומודוס (ביוונית: 'Ομοδος) ידוע בכנסיות הרבות שלו, ברחובותיו הציוריים ובמוזיאונים והגלריות שבו. אבל בעיקר הוא ידוע בבתי היין והיקבים שלו שנקראים כאן לינוס (Linos). בכפר מיוצר יין רב ונערך בו פסטיבל יין בכל אוגוסט. תוכלו לבקר במנזר בנוי אבן מהמאה ה-17 דרך שביל מרוצף אבן ולטעום יין מקומי בחינם בנקודות רבות בכפר. יש באומודוס מסעדות, טברנות מסורתיות וברים מודרניים השוכנים במבנים מסורתיים.

הכפר פלאטרס – Platres

גישרון עץ ביער ליד הכפר פלטרס
גישרון עץ ביער ליד הכפר פלטרס

הכפר פלטרס (ביוונית: Πλάτρες) הוא כפר עתיק מאוד. הוא היה חלק מ-119 הכפרים באיזור זה בתקופה הלוסיניאנית (1192-1489 לספירה) והוונציאנית (1489-1571 לספירה). היום זהו כפר נופש מרכזי והוא ידוע בתעשיית היין הגדולה שלו.

הכפר לובאראס – Louvaras

לובאראס (יוונית: Λουβαράς) הוא כפר בהרי הטרודוס כ-28 ק"מ צפונית ללימסול. בואו ליהנות מציורי הקיר בכנסיית St Mamas הקטנה מימי הביניים שנבנתה בשנת 1455 במרכז הכפר.

הכפר גאלאטה – Galata

הכנסייה המצויירת הביזנטית Panagia tis Podithou בכפר גלאטה
הכנסייה המצויירת הביזנטית Panagia tis Podithou בכפר גלאטה

גלאטה (ביוונית: Γαλάτα) הוא כפר בעמק סולאה ליד הבירה ניקוסיה. זהו יעד תיירותי פופולרי בקיץ (במיוחד בקרב הקפריסאים) בגלל האקלים הקריר שלו בחודשי הקיץ. הכפר ידוע גם באי בפירות העסיסיים שלו. בכפר ניצבת כנסיית Panagia tis Podithou אשר הוגדרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1985 יחד עם תשע כנסיות מצויירות אחרות באזור הטרודוס, בגלל ציורי הקיר הייחודיים שלהם, עדות לשלטון הביזנטי ששרר בקפריסין בעת העתיקה.

הכפר אבריחו – Evrychou

קרון ישן במוזיאון הרכבות
קרון ישן במוזיאון הרכבות

הכפר הזה משמש כמטה מינהלי של האיזור ויש בו משרדים של רשויות שונות. אבריחו (ביוונית: Ευρύχου) קרוב יחסית לעיר הבירה ניקוסיה. אחד האירועים החשובים ביותר שאירעו בזמן השלטון הבריטי באי הוא הפעלת קו רכבת בשנים 1905–1951. התחנה האחרונה תוכננה להיות בכפר. עם השנים שימש מבנה התחנה כמרכז סניטרי ולאחר מכן כמגורי עובדי היער. בשנים האחרונות התחנה וסביבתה נבנו מחדש והמקום הפך למוזיאון הרכבות.

פליחורי אוריניס – Palaichori Oreinis

הכפר פליחורי אוריניס (ביוונית: Παλαιχώρι Ορεινής) נמצא סמוך לכפר Palaichori Morphou וביניהם מפריד נהר ה-Serrache. בכפר נמצאת כנסייה עתיקה מהמאה ה-16 בשם Metamorfosis tou Sotiros והיא אחת מעשר הכנסיות המצויירות באזור הטרודוס שקיבלו הכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1985 בגלל ציורי הקיר שלהן שהשתמרו מתקופת השילטון הביזנטי בקפריסין.

הכפר קקופטריה – Kakopetria

סימטה בכפר קקופטריה
סימטה בכפר קקופטריה

קקופטריה (ביוונית: Κακοπετριά) הוא הכפר הגבוה ביותר בעמק סולאה. סמוך לכפר נמצאת כנסייה עתיקה מהמאה ה-11 שנקראת "Agios Nikolaos tis Stegis" והוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

הכפר ספילה – Spilia

ספיליה (ביוונית: Σπήλια) הוא כפר קטן במחוז ניקוסיה בקפריסין. שמו של הכפר הוא "מערה" ביוונית.

הכפר פלנדרי – Pelendri

נברשת בקבוקים ביקב בכפר פלנדרי
נברשת בקבוקים ביקב בכפר פלנדרי

הכפר הזה (יוונית: Πελένδρι) הוא אפשר לומר כפר קלאסי טרודוסי. השטח מסביבו הררי עם עמקים עמוקים צרים ומדרונות תלולים. בשלושת צידי הכפר יש פסגות גבוהות, שגובהן ברוב המקרים עולה על 1000 מטר. חוץ מהנוף היפה באיזור והיקבים למכביר, גם כאן נמצאת אחת הכנסיות המצויירות, כנסיית "טימיוס סטאברוס" שנבנתה במאה ה-14 והיא אחת הכנסיות הביזנטיות השמורות ביותר בקפריסין.

הרקאלופאיינוטיס – Kalopanagiotis

הכנסייה הראשית בקאלופאיינוטיס - Kalopanagiotis
הכנסייה הראשית בקאלופאיינוטיס – Kalopanagiotis

קאלופאיינוטיס (ביוונית: Καλοπαναγιώτης) שוכן בעמק מרתסה. יש כאן רחובות מרוצפי אבן ושבילי הליכה, קפלות וכנסיות עתיקות, בתים עם גגות רעפים, מרפסות, חצרות ועצי גפן מוצלים מאפיינים את הכפר. גם כאן יש מבנים ביזנטיים עתיקים כמו מנזר סנט ג'ון למפדיטיסיטיס (אחת מהכנסיות המצויירות) וטחנת המים של קיקוס.

הכפר מוטולאס – Moutoullas

קפלת Panayia tou Moutoulla בכפר מוטולאס
קפלת Panayia tou Moutoulla בכפר מוטולאס

הכפר מוטולאס (Μουτουλλάς ביוונית) נמצא בעמק מרתסה ובו גרים כמה מאות ספורות של תושבים. כנסיית הכפר העתיקה, קפלת Panayia tou Moutoulla מתוארכת למאה ה-13 והיא אחת הדוגמאות המוקדמות ביותר לכנסייה עתיקה עם גג עץ משופע ועליו ציורי קיר וכמובן, אחת מהכנסיות המצוירות של הרי הטרודוס. אגב, הכפר מוטולאס ידוע במים המינרליים שלו וסביר להניח שראיתם בקבוקי מים מינרליים מהכפר בקיוסקים ובסופרמרקטים ברחבי קפריסין.

הכפר פאכנה – Pachna

אדמת גיר, גובה ואקלים הפכו את הכפר פכנה (Πάχνα ביוונית) למיקום אידיאלי לגידול גפנים ולמעשה זהו הכפר הגדול ביותר לייצר ענבים בקפריסין. עדויות לכך שגידלו כאן גפנים מימי קדם הגיעו מכלי חרס שנמצאו בחפירות סמוכות. בנוסף המקומיים מגדלים כאן גם זיתים, חרובים, תפוחים, אגסים ועוד. בכפר שתי כנסיות עיקריות, Ayios Yeorgios ו-Apostolos Pavlos. מרבית הבניינים הישנים בכפר בנויים באבן הפכנה המקומית ויש להם צבע צהוב ייחודי.

הכפר דורה – Dora

דורה (ביוונית: Δορά) הוא כפר במחוז לימסול בקפריסין. בגובה של יותר מ-600 מטר, דורה "מגיחה" בין שני נהרות, Ha ו-Dirizo.

הכפר מאליה – Malia

מאליה (ביוונית: Μαλλιά, טורקית: Malya או Bağlarbaşı) ממוקם 4 ק"מ דרומית לאומודוס. לכפר היסטוריה ארוכה. המקום היה כפר מעורב מהתקופה העות'מאנית ואוכלוסייתו כמעט תמיד שמרה על רוב טורקי מובהק. במאליה נמצא יקב Mallia הידוע והוא נחשב לבין הגדולים ביקבי האי. אחד היינות המעניינים כאן הוא ריזלינג משום שהוא יוצא דופן בקפריסין. בכפר גם נמצא מסגד ישן משנת 1920 עם ארכיטקטורה מעניינת מאוד.

הכפר קיפרונטה – Kyperounta

קיפרונטה
קיפרונטה

קיפרונטה (ביוונית: Κυπερούντα) נמצאת בהרי הטרודוס בגובה 1130–1300 מטר והיא מקום הישוב הגבוה ביותר בקפריסין. קיפרונטה הוקמה בתקופה הביזנטית והמבנים והנופים הנשקפים ממנה מרהיבי עיניים במיוחד.

תחבורה בהרי הטרודוס

הדרך הטובה ביותר להתנייד בהרי הטרודוס היא באמצעות רכב שכור. הכבישים כאן מפותלים ויפהפיים והתחבורה הציבורית לא קיימת ואם היא קיימת במידה מסויימת בפאתי האיזור ובאתרים העיקריים היא לא סדירה.

הכפר פרמאקוס – Farmakas

סביבות הכפר פרמאקוס - Farmakas
סביבות הכפר פרמאקוס – Farmakas

בכפר פרמאקוס נובעים מעיינות Farmakas הידועים מתוך שבר הקרום האוקיאני. האיזור קרוב יחסית לגיאופארק של הרי הטרודוס בו ניתן ללמוד רבות על הגיאולוגיה הייחודית של האיזור.

הכפר פרסטיו – Prastio

פראסטיו (ביוונית: Πραστιό או Πραστειό) הוא כפר הממוקם במחוז לימסול בקפריסין, צפונית לכפר Avdimou.

הכפר ארסוס – Arsos

בית בכפר ארסוס
בית בכפר ארסוס

ארסוס (ביוונית: Άρσος) הוא כפר הממוקם במחוז לימסול בקפריסין. בכפר ובסביבותיו יש המון מה לעשות למי שמתעניין בחקלאות כפרית. יש כאן שביל טבע יפה, כרמים ובסמוך לכיכר הכפר יש 6 מזרקות שופעות מים כל השנה.

הכפר פדולאס – Pedoulas

ציורי קיר בכנסיית Archangel Michael
ציורי קיר בכנסיית Archangel Michael

פדולאס (ביוונית: Πεδουλάς) ממוקם בגובה 1100 מטר בעמק מרתאסה. פדולס ידוע ב-12 הכנסיות המגוונות שבו. בין קפלה מהמאה ה-15 לקתדרלה משנות השלושים אך החשובה ביותר היא כנסיית Archangel Michael שהיא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו יחד עם תשע כנסיות מצויירות אחרות באזור הטרודוס. בפדולאס יש גם 2 מוזיאונים: המוזיאון הביזנטי ומוזיאון הפולקלור. חוץ מזה נמצאת בכפר כנסיית Timios Stavros ובתוכה צלב המכיל פיסה מהצלב המקורי שהובא מטורקיה.

הכפר פיני – Phini

עץ שזיף

פיני (ביוונית: Φοινί), הוא כפר טרודוסי טיפוסי. מעבר לתעשיית הקדרות של הכפר יש פה כאן המון טבע. נחלים רבים שמקורם בפסגות הטרודוס מסתיימים בלב הכפר. הכפר ממוקם בסמוך למעיינות נהר ה-Diarizos. מסביב לפיני גדלים בעיקר עצי אורן, ארזים, ומגוון גדול של פרחים עונתיים, כגון ורדים, נמצאים באזורים המכוסים בצמחיית בר, במיוחד ליד גדות הנהר. יש כאן גם לא מעט עצי תפוח, עצי אגס, דובדבן, אגוז, אפרסק, שזיפים, עצי תאנה ושקד.

הכפר קוקה – Kouka

קוקה (ביוונית: Κουκά) הוא כפר קטן למרגלות הרי הטרודוס על מדרונותיו המערביים של עמק קוריס. הכפר קוקה נחשב גם כן לכפר יין והוא מוקף בגפנים, עצי אורן ועצי אלון, חלקם בני למעלה מ-100 שנה. המסורת של הכפר הולכת אחורה לאורך מאות בשנים עד לשנת 327 לספירה.

הכפר פיקארדו – Fikardou

פיקרדו (ביוונית: Φυκάρδου) הוא כפר עתיק ששמר על מאפייניו עוד מימי הביניים. הוא ממוקם על המדרונות הדרום מזרחיים של הרי הטרודוס וכיום הוא כמעט נטוש. בשנת 1978 הכפר הוכרז כאתר מורשת עולמית בגלל ההיסטוריה רבת השנים שלו השזורים בהיסטוריה של קפריסין.

הכפר קילאני – Koilani

הכפר קילאני (ביוונית: Κοιλάνι) בנוי בסמוך לגדה המערבית של נהר קריוס, יובל של נהר הקוריס בגובה 820 מטר. פסגות הרים גבוהות נראות מהכפר. גם קילאני הוא כפר יין קלאסי. יש כאן סמטאות צרות, מרוצפות וצרות, גגות רעפים, הקירות בחצרות משובצים חלקי חרסים, מרפסות וקשתות עם מסגרות מובלטות בכניסות הבתים עם אבן גיר מגולפת גורמים לכולם לחשוב שחזרנו כמה מאות שנים אחורה בזמן.

הכפר אגרוס – Agros

רחוב טיפוסי באגרוס
רחוב טיפוסי באגרוס

הכפר אגרוס (ביוונית: Αγρός) יושב בצורת אמפיתיאטרון בין הרים גבוהים בגובה 1100 מטר. אגרוס הוא אחד הכפרים המעניינים ביותר בקפריסין כולב ואנחנו לא מכירים אף מדריך תיירים שמדלג עליו. הכפר ידוע בהיסטוריה שלו, בכנסיותיו ובעיקר בחקלאות הורדים שהתושבים המקומיים מטפחים ויוצרים מהם מוצרי קוסמטיקה, מי ורדים ועוד למכביר.

הכפר פרודרומוס – Prodromos

משחקים בשלג בגן המשחקים
משחקים בשלג בגן המשחקים

פרודרומוס (ביוונית: Πρόδρομος) הוא הכפר הגבוה ביותר בקפריסין (1,380 מטר מעל פני הים). לכאן מגיעים בחורף כדי לעשות סקי בקפריסין. השלג בחורף יכול להגיע ליותר ממטר והוא מכסה את הכפר במשך מספר שבועות, ולעתים הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס. עם בוא האביב מטיילים רבים מגיעים לשבילי הטבע של הרי הטרודוס ועוצרים בפרודרומוס לארוחת צהריים מרגיעה או קפה בטברנות ובבתי הקפה שבו. בסמוך לכפר יש אתר קמפינג בשם "Kambi tou Kalogerou".

לינה באיזור אתר הסקי

הכפר ואסה קילניאו – Vasa Koilaniou

הכפר ואסה קילניאו (ביוונית: Βάσα Κοιλανίου) ממוקם 4 ק"מ דרומית לאומודוס.

הכפר Agios Ioannis – סנט ג'ון

הכפר הזה עתיק מאוד ובו חיים כ-400 איש. הכפר ממוקם בלב הרי הטרודוס וממנו ניתן לעשות טיולי כוכב וטיולים בחיק הטבע.

הכפר לאנייה – Lania

בית בד עתיק בלניה
בית בד עתיק בלניה

לאניה (Λάνεια) הוא אחד מכפרי היין העיקריים בקפריסין. על פי המסורת, לאניה קיבל את שמו מלנה, בתו של אל היין וההנאה היווני, דיוניסוס מה שמצביע על שורשיו העמוקים של הכפר בתחום גידול גפנים וייצור יין. הכפר ידוע באיכות הגבוהה של הענבים והיינות שלו. חוץ מהכנת יין תושבי הכפר עסוקים בגידול ובייצור מוצרים הקשורים ליין כולל זיווניה, קומנדריה וסוטזוקוס. בין הרחובות נמצאת כנסיית הכפר המוקדשת לסנט מרי. האייקון של מריה הקדושה מוואלנאס, אחד הציורים העתיקים בעולם, מוצג בכנסייה. בנוסף בכפר יש לינוס עתיק ואותנטי, יקב ששימש בעבר לייצור קומנדריה. בכניסה לכפר יש מזרקה ישנה ששימשה את תושבי הכפר כמקור למי שתייה.