כנסיית אנג'לוקטיסטי בכפר קיטי – Angeloktisti

הכנסייה הביזנטית העתיקה אנג'לוקטיסטי (Panagia tis Aggeloktistis) מתוארכת למאה ה-11 לספירה והיא הוקמה מעל חורבות בזיליקה נוצרית קדומה מהמאה החמישית.

כנסיית אנג'לוקטיסטי בכפר קיטי - Angeloktisti
כנסיית אנג'לוקטיסטי בכפר קיטי – Angeloktisti

הכנסייה ממוקמת בקצה הצפון מערבי של הכפר קיטי, 12 ק"מ צפונית מערבית לעיר לרנקה ולעיר העתיקה כתיון.

מקור השם של הכנסייה

על פי המסורת המקומית, תושבי כתיון העתיקה עברו לקיטי במטרה להימלט מהפלישות הערביות ושם הם החליטו להקים כנסייה לכבוד הבתולה (פנאגיה). במהלך בניית הכנסייה היסודות עברו למקום אחר צמוד לכפר באורח פלא בן לילה. לאחר שהנס התרחש תושבי הכפר הבחינו כי צבא מלאכים יורד בלילות לבנות אותה; ומכאן השם אנג'לוקטיסטי, "נבנה על ידי מלאכים".

האפסיס המקורית של הבזיליקה שרדה יחד עם אחת היצירות המשובחות ביותר של האמנות הביזנטית באי – פסיפס נדיר מהמאה ה-6 של מריה הבתולה וילדה (לעתיד ישו) בין שני המלאכים מיכאל וגבריאל, המתחרה בפסיפסים של ראבנה באיטליה. פסיפסים כאלה מתקופה זו התגלו רק בקפריסין ובהר סיני.

פסיפס של הבתולה מריה בכנסיית אנגלוקטיסטי
פסיפס של הבתולה מריה בכנסיית אנגלוקטיסטי

לאחר המאה ה-11 המבנה הענק הזה שופץ והתווספו לו חזית ומגדל פעמונים חדשים על ידי הפרנקים.

airalo ad

המקום מאכלס אייקון ייחודי מאוד של המאה העשירית, המתאר את מריה, סנט לזרוס ואת לוקאס. על פי האגדה, השלושה היו חברים במשפחה וכולם נפגשו בקיציון במהלך השנים הנוצריות הקשות הראשונות באי.

שלושה שלטי אצולה עדיין נמצאים מעל פתח הקפלה. אחת מהן שייכת למשפחה הפרנקית העשירה גיבלט, בעלי הקפלה. מצבתה הכתובה של סימון רנייה דה גיבלט, שמתה בשנת 1302, עדיין נמצאת בתוך הקפלה. בהחלט יתכן שהקפלה הייתה מקום הקבורה שלה.

מידע חשוב נוסף

  • שעות פתיחה – בחודשים מאי-ספטמבר בימים שני-שבת בשעות 07:00-18:00 ובימי ראשון מ-09:30. בחודשים אוקטובר עד אפריל בימים שני-שבת בשעות 07:00-16:45 ובימי ראשון מ-09:30
  • טלפון – 357-24424646
  • הכניסה – חופשית.
  • מלונות בכפר
  • סקירה על הכפר קיטי