הכפר קיטי (Kiti) – אין מה לקנא בעיר הגדולה…

קיטי הוא כפר קרוב ללרנקה, כ-11 ק"מ משם. קיטי נמצאת על החוף בגובה ממוצע של 20 מטר. שטח הכפר מחולק על ידי נהר טרמיטוס (Tremithos) שזורם ממערב לו. מהכפר קיטי יש נוף לים וסמטאות ציוריות, בתי כפר ושדות מוריקים. במרכזו ניצבת כנסייה עתיקה עליה נרחיב מיד. מסביב לכפר יש עוד כמה כפרים נחמדים את כבר הגעתם לכאן לטיול.

דיוקן בכנסייה שבכפר קיטי

בצפון-מזרח נמצא הכפר Dromolaxia והכפר Meneou, בצפון-מערב הכפר Tersefanou, בדרום-מזרח הכפר Pervolia ובדרום-מערב הכפר Softades.

מקור השם של הכפר קיטי

הכפר קיטי נקרא על שם העיר העתיקה הגדולה כיתיון, שנמצאת רק 6 קילומטרים ממזרח לכפר, קרוב ללרנקה של היום.

ההיסטוריה של הכפר

אמונה רווחת היא כי הכפר נבנה על ידי תושבי כיתיון העתיקה כאשר הם נטשו אותה במהלך דעיכתה ופנו להתיישב באיזור פורה יותר, לו נתנו את שם מולדתם הישנה. כקהילה מאורגנת, קיתי התקיימה במאה השלישית או הרביעית לספירה.

לטענת ארכיאולוגים, בעמק נהר הטרמיטוס שחוצה את קיטי, נמצאו עקבות חיים טרום ניאוליטיים מבלי שבוצעו פעילויות חפירה. קברים המתוארכים לתקופת הברונזה המאוחרת והאמצעית, בסביבות 1900-2000 לפני הספירה, התגלו באקראי על נהר הטרמיטוס. על הגדה המערבית של הנהר השתמר קטע מחצי גשר מימי הביניים, שמתוארך למאה ה-15.

airalo ad

קיטי המשיכה לשגשג גם בתקופה הביזנטית, עדות לכך היא כנסיית אנג'לוקטיסטי המרשימה שנמצאת במרכז הכפר ובה איקונות עתיקים רבים וסיפור אגדה מקסים.

כנסיית אנגלוקטיסטי מבחוץ
כנסיית אנגלוקטיסטי מבחוץ
תקרה מעוצבת בכנסיית אנגלוקטיסטי
תקרה מעוצבת בכנסיית אנגלוקטיסטי

בתקופה העות'מאנית חולקה קפריסין ל-16 פרובינציות. מחוז לרנקה כלל 48 כפרים, ביניהם גם קיטי.

כנסיות ואטרקציות בכפר קיטי של היום ומסביבו

במשך 1500 שנה פעלה בקיטי כנסיית אנג'לוקטיסטי. עם זאת, בכדי לענות על צרכיהם של אנשי הכפר שלא השתלבו במסגרת הכנסייתית הזו, נבנתה בכפר כנסיית סנט קיריאקוס של המנוחים (St. Kyriakos of the Departed). הכנסייה הושלמה בשנת 2007 ומאז שתי הכנסיות פעילות.

בנוסף, קיימות גם כמה קפלות בקיטי, כמו הקפלה של הקדושים אנרגירי קוסמאס ודמיאנוס (Saints Anargyri Kosmas and Damianos), מבנה מהמאה ה-12. סביר להניח שבמקור הכנסייה היתה סוג של בית קברות, לאחר שנמצאו בה קברים. הקפלה הלטינית שנמצאת בצד הדרומי של הכפר, הייתה שייכת למשפחת גיבלט המפורסמת והיא נבנתה במהלך שנת 1302.

הקפלה של סנט תומאס (St. Thomas) ממוקמת באזור בית הקברות. מבנה שראשיתו בסוף המאה ה-19. ונחתום בקפלה של המלאך מיכאל (Archangel Michael) נבנתה במאה ה -19.

בין האטרקציות שתפגשו בכפר נמצא מגדל כיתיון (Tower of Kition), שראשיתו בכיבוש הוונציאני באי וכן גם הסכר הישן (מהשנים 1960-70). בנוסף ישנם גם חמישה פארקים קהילתיים יפהפיים בכפר קיטי וחוף יפה במרחק כמה דקות נסיעה.

גידולים ומוצרים מעניינים שאפשר למצוא בקיטי

בשנים האחרונות עיסוקם העיקרי של תושבי הכפר היה חקלאות. באזור גדלו חיטה, שעורה, רימונים, חומוס, אבטיח, שעועית, כרוב, הדרים, כותנה וארטישוק אך כיום מגדלים כאן תפוחי אדמה, עגבניות, אבטיחים וגזר, דגנים, מספוא ומעט עצי פרי. בנוסף התושבים מגדלים כאן לא מעט בעלי חיים.