כנסיית סנט לזרוס (Agios Lazaros) בלרנקה

כנסיית אגיוס לזרוס בלרנקה בנויה באזור החוף של העיר, כמה דקות הליכה מהטיילת ומטירת לרנקה ומהווה את אחת המונומנטים החשובים ביותר בקפריסין.

כנסיית סנט לזרוס (Agios Lazaros) בלרנקה
כנסיית סנט לזרוס (Agios Lazaros) בלרנקה

הקדוש אגיוס לזרוס כל כך נערץ עד כי נערכת לכבודו תהלוכה 8 ימים לפני חג הפסחא בעיר. במהלך התהלוכה, סמלו נישא ברחובות לרנקה.

הכנסייה מתוארכת לראשית המאה העשירית. היא נבנתה על ידי הקיסר הביזנטי ליאו השישי החכם על קברו של לזרוס בתמורה להעברת שרידיו של לזרוס לקונסטנטינופול.

לאחר שאגיוס לזרוס הגיע לקפריסין הוא הוסמך לכהונה בקיטי על ידי השליחים ורנוואס ופול בשנת 33 לספירה. שם שהה עד מותו.

מבנה הכנסייה

הכנסייה בנויה מאבן ויש בה 3 חדרים עם שלוש כיפות בחדר האמצעי. שלושת הכיפות אינן קיימות כיום שכן הן נהרסו במהלך הכיבוש הטורקי. על פי המסורת קצין טורקי הורה על הריסת הכיפות בשל העובדה שכשהוא נכנס לנמל לרנקה הוא טעה וחשב שמדובר במקדש טורקי. לפי גרסה אחרת, הכיפות נהרסו ברעידת אדמה שלא ידוע מתי התרחשה. בכל מקרה, בשנת 1734 כאשר נזיר רוסי ביקר בכנסייה הכיפות כבר לא היו שם.

airalo ad

הקריפטה עם קברו של סנט לזרוס נמצאת מתחת לכנסייה. הכנסייה הקיימת נבנתה מעל שרידי שתי כנסיות קודמות. בחפירות ארכיאולוגיות במתחם ובתוך הכנסייה נחשפו גם סרקופג עשוי שיש, קברים מרובעים וחפצים אחרים.

כאשר העות'מאנים כבשו את האי, הכנסיה הפכה למסגד ובשנת 1589 היא נמכרה בחזרה לקהילה האורתודוכסית. במהלך המאה ה-15 וה-16 נוספה מרפסת גותית לאורך הקיר הדרומי של הכנסייה ומגדל הפעמונים נבנה במהלך המאה ה-17.

במהלך שלטון הפרנקים באי נבנה החלק הדרומי של המקדש וההערכה היא שבאותה תקופה המקום פעל כמנזר קתולי. במהלך הכיבוש הטורקי, כשהפכו את המקום למסגד מוסלמי, נהרס מגדל הפעמונים ואיתו 3 הכיפות. מגדל הפעמונים החדש נבנה מחדש בשנת 1857.

כנסיית אגיוס לזרוס מחזיקה בשישה אייקונים יקרים ועתיקים, שאולי היו שייכים לאיקונוסטזיס ישן יותר, אחד של אגיוס לזרוס כאפיסקופ (של אמצע המאה ה-16), ואחד מתחייתו של לזרוס. מה שמדהים גם בכנסייה היא העובדה שישנם 4 סמלים נוספים הנמצאים על משטח העץ ומקשטים את הכיפה המרכזית. הראשון של הבתולה מריה עם עיטור רוסי, השני אודות תחייתו של לזרוס וכן של ניקולס הקדוש וג'ורג' הקדוש עם סצנות מחייו. יצירות אמנות של Iacovou Moskou בשנת 1717.

חושבים כי בעבר הכנסיה היתה מכוסה בהגיוגרפיות, בשל העובדה שעד למאה הקודמת היו כמה הגיוגרפיות על הכיפה הראשית. ההגיוגרפיות נהרסו לאורך ההיסטוריה. סברה אחת טוענת שהלחות הקיימת באזור לרנקה וליתר דיוק באזור שכונת Skala שנמצאת כמעט בגובה פני הים, הרסה אותן.

הרחוב צמוד לכנסיה
הרחוב צמוד לכנסיה

האיקונוסטזיס מצופה זהב ומכיל אייקונים מדהימים של אמנות ביזנטית. יצירת מופת של אמנות עץ היא המזבח (מתוארך לשנת 1773) וכן הדוכן האפיסקופלי שעליו יש אייקון של סיינט לזרוס המתוארך לשנת 1734.

צמוד לכנסיית סיינט לזרוס נמצא המוזיאון הביזנטי ובו תערוכות שונות עם נגיעה נוצרית.

כתובת:Plateia Agiou Lazarou 
טלפון:357-24652498
אתר אינטרנט:http://en.agioslazaros.org.cy 
שעות פתיחה:בחודשים מאי-אוקטובר בימים שני-שבת בשעות 08:00-18:30 ובימי ראשון מ-06:30-12:30 ומ-15:30-18:30. בחודשים נובמבר-פברואר בימים שני-שבת בשעות 08:00-12:30 ומ-14:30-17:30 ובימי ראשון מ-06:30-12:30 ומ-15:30-17:30
דמי כניסה:חינם
לשים לב:זמני הפתיחה וכן דמי הכניסה יכולים להשתנות ללא הודעה מוקדמת. מומלץ לבדוק זאת לפני הביקור.

המוזיאון הביזנטי סיינט איוס לזרוס

המוזיאון הביזנטי בכנסיית אגיוס לזרוס (לזרוס הקדוש) שוכן בכמה מהתאים של מרפסת ההיפוסטיל שעדיין ניצבת מדרום למבנה. תערוכות המוזיאון כוללות אייקונים דתיים חשובים, חפצי אמנות ושרידים, כולל סמלים ביזנטיים, צלבים ואוצרות כנסייתיים אחרים מכל איזור לרנקה.

לשמיעת מדריך האודיו של סגן משרד התיירות על סנט לזרוס והמוזיאון הביזנטי הקליקו כאן.

כתובת:Plateia Agiou Lazarou 
טלפון:357-24620858     
אתר אינטרנט:http://en.agioslazaros.org.cy 
שעות פתיחה:מדי יום בין 08:30-12:30 וגם בין 15:00-17:30. סגור בימי רביעי ושבת אחר הצהריים וסגור גם ביום ראשון.
זמנים מיוחדים:פתוח כל השנה למעט בחגים.
דמי כניסה:יורו אחד לאדם, 10 יורו לקבוצה בת 10 אנשים או יותר.
נגישות:רמפת כניסה, מעליות כיסא לחדרים ושירותים לנכים.
לשים לב:זמני הפתיחה וכן דמי הכניסה יכולים להשתנות ללא הודעה מוקדמת. מומלץ לבדוק זאת לפני הביקור.
מה עשה סיינט לזרוס בקפריסין?

לפי האגדה לאחר שהוא הוקם לתחייה ע"י ישו, סיינט לזרוס נמלט מיהודה לקפריסין ושם מונה להיות הבישוף הראשון של הכפר קיטי.

מתי כדאי לבקר בכנסיית סיינט לזרוס בלרנקה?

תמיד כדאי לבקר בכנסיית סנט לזרוס בלרנקה, אבל מומלץ להגיע 8 ימים לפני חג הפסחא. במועד זה נערכת תהלוכה לכבודו וסמלו נישא ברחובות העיר.

איפה נמצאת כנסיית סנט לזרוס בלרנקה?

כנסיית סיינט לזרוס נמצאת באזור החוף של לרנקה במרחק של כמה דקות הליכה מהטיילת ומטירת לרנקה.

למה נהרסו הכיפות של כנסיית סנט לזרוס בלרנקה?

כיפות הכנסייה נהרסו לפי האגדה על ידי קצין טורקי שנכנס לנמל לרנקה. עם זאת, יש הטוענים שהן נהרסו ברעידת אדמה.