הר האולימפוס בקפריסין | Chionistra

רכס הרי הטרודוס הוא האיזור הגבוה ביותר בקפריסין עם פסגות שמגיעות לגובה של כמעט 2000 מטרים. הרכס משתרע על כשליש משטח האי ובו יערות, חורשות ואיזורים גדולים מכוסים צמחייה עשירה עם מגוון צמחים אנדמיים ובעלי חיים רבים. הנקודה הכי גבוהה בטרודוס היא הר האולימפוס שנקרא כאן גם Chionistra. על פסגתו נמצא בסיס צבאי סגור אבל רוב ככל ההר עצמו פתוח לטיולים והנופים שנשקפים ממנו מלאי הוד והדר.

הנוף מהר האולימפוס
הנוף מהר האולימפוס

כאמור, האולימפוס הוא ההר הגבוה ביותר בקפריסין. מכיוון שהוא ממוקם בחלק הדרומי (היווני) של האי, הוא נחשב לאחת מהנקודות הגבוהות באירופה. חובבי הגיאולוגיה יהנו כאן מאוד. הסלעים האופיוליטים שנמצאים קרוב לפסגה כמו הרצבוגיט ודיוריט מהוים כעין גם חלון ראווה גיאולוגי. בקפריסין, מתנגשים הלוחות הטקטוניים הצפון-אפריקאי ולוח אנטוליה, מה שיצר את האי מלכתחילה. במהלך המהפך עלו סלעי האופיוליט של קרום כדור הארץ אל פני השטח וכעת ניתן ממש לראות אותם סמוך לפסגת אולימפוס.

בעוד שיתר האי יבש מאוד, האזור שסביב האולימפוס חריג בנוף. כאן תוכלו למצוא מעט נחלים שמובילים מים כל השנה וצמחיה סבוכה הרבה יותר מאשר במקומות אחרים בקפריסין. בעונת החורף האולימפוס מכוסה לעתים קרובות בשכבת שלג עבה, מה שהקנה לו את השם הקפריסאי Chionistra ובתרגום לעברית: כיפת השלג.

ילדים בונים בובת שלג ב-Spielplatz Troodos
ילדים בונים בובת שלג ב-Spielplatz Troodos


בשל המצב הפוליטי המורכב בין החלק הדרומי היווני לבין צפון קפריסין (קפריסין הטורקית), סביב החלק הגבוה ביותר של רכס הטרודוס נמצאים כמה בסיסים צבאיים. על פסגת האולימפוס יש שתי מתקני מכ"ם. אזור הפסגה סגור לציבור וזה לא צפוי להשתנות בעתיד הקרוב. שימו לב לא לצלם מתקנים צבאיים כלל.

האולימפוס ממוקם בפארק הלאומי טרודוס וההסביבה שלו כמעט תמיד לחה, קרירה וירוקה יותר משאר האי. שלג סמיך בדרך כלל מתחיל להיערם כאן מאמצע ינואר עד אמצע מרץ ובשל השילוב של השמש החמימה והשלג היבש יש כאן תנאים אידיאליים לסקי. באתר הסקי הסמוך לפסגה שלו יש מספר מעליות סקי, חנות ושירותי הדרכה וזו יכולה להיות אופציה לאחלה חופשת סקי למתחילים – קרוב לישראל. האזור מתאים מאוד גם למגוון פעילויות כגון טיולי הליכה או רכיבה על אופני הרים.

airalo ad
השביל הלאומי Atalanti. השביל עובר סביב הר האולימפוס
השביל הלאומי Atalanti. השביל עובר סביב הר האולימפוס

לינה והארחה בהר האולימפוס

מקומות לינה מכל הסוגים יש למכביר בכפרי הטרודוס. ניתן להזמין מלונות ודירות מכל משרד נסיעות או באתר בוקינג (הנה רשימה של 10 המלונות הטובים ביותר באיזור הפסגה). יתר על כן, הרבה ישראלים ברילוקיישן או כאלה שירדו מהארץ חיים בקפריסין היום ולפעמים תוכלו לעשות איתם חילופי בתים וכדומה. נסו לחפש בפייסבוק קבוצות של ישראלים בקפריסין ולבדוק שם.

הכפר הקרוב ביותר לפסגה נקרא טרודוס, אבל אם לשפוט לפי חנויות המזכרות אנשים שוהים שם רק במהלך היום. הכפרים האמיתיים הקרובים ביותר בהם תוכלו למצוא אכסניות, בתי מלון ובתי ודירות נופש הם פאנו פלאטרס בדרום, Platania במערב והעיירה קיפרונטה במזרח האולימפוס.

מסלול טיול בהר האולימפוס – שביל Artemis Trail

את האולימפוס סובב שביל טיול נחמד ולא ארוך (7-6 ק"מ) בשם Artemis Trail כמעט ללא עליות או ירידות חזקות. מהשביל יש תצפית כמעט 360 מעלות והוא עובר בינות עצי אורן עתיקים שחלקם בני מאות שנים. הטיול בשביל מתאים למשפחות רק שימו לב שהשילוט בתחילת המסלול גרוע ולכן כדאי להיעזר במקומיים. בכל מקרה בנקודה יוצאים כמה שבילים – שביל ארטמיס הוא זה שמתחיל ליד ספסל ומסומן בסימון לבן לאורכו.

איך להגיע לאולימפוס?

אל קפריסין טסים ישירות מישראל. בחלק היווני יש שני שדות תעופה בינלאומיים. אחד בלרנקה והשני בפאפוס. שני שדות התעופה מחוברים ביניהם בכביש המהיר A1. ניתן לנסוע עד לנקודה הגבוהה ביותר הפתוחה לכולם של ההר ממש מול השער של מתקני המכ"ם. עם זאת, יש לפסגה גישה הרבה יותר טובה מהכפר Pano Platres (אגב, בכפר נמצא פארק החבלים ספארטי) שם יש כביש במדרונות הדרומיים של האולימפוס שמוביל לפסגה. בקיצור:

  • ביציאה 28 עלו על כביש B8 לכיוון הרי הטרודוס לכיוון הכפר Pano Platres ולכפר טרודוס. ב-Pano Platres ניתן למצוא את השביל של קלדוניה בצומת של כביש F825.

אם אתם נוחתים מכל סיבה שהיא בצד הטורקי אז קחו בחשבון שצריך לעבור את הגבול לצד היווני ומשם לנסוע לכיוון לרנקה והכביש המהיר (A1/A6).