הפארק הלאומי חצי האי אקמאס – Akamas

הפארק הלאומי אקמאס (Akamas) שוכן על החוף המערבי של קפריסין, חלק ציורי מאוד של קפריסין. שטח הפארק הלאומי הוא בן 230 קמ"ר ובו עמקים, ערוצים ומפרצים חוליים רחבים. המגוון של חיות הבר כאן עצום. בסביבה מרהיבה זו ישנם 168 זנים של ציפורים, 20 מיני זוחלים, 16 סוגי פרפרים ו-12 סוגי יונקים שונים והמון צומח. החשיבות של הפארק גדולה מאוד ולראייה המועצה האירופית כללה אותו בתוכנית ההגנה הים תיכונית שלה.

בפארק הלאומי אקמאס יש מספר מוקדי עניין ואתרים מעניינים:

הפארק הלאומי אקמאס - אבאקאס
הפארק הלאומי אקמאס – אבאקאס

1. הלגונה הכחולה

הלגונה הכחולה היא המקום הפופולרי ביותר באקמאס ולרוב מגיעים אליה בשייט. המים הכחולים הקריסטליים במפרץ הקטן הזה כל כך צלולים, עד שניתן לראות את הדגים המשוטטים על קרקעיתה. המים באזור הזה של חצי האי אקמאס כל כך מזמינים ומרעננים כך שלא תוכלו להישאר בסירה. הצוות סביר להניח יצייד אתכם בציוד צלילה או שנורקל ומסיכה כדי שתוכלו להתבונן בכל היופי שנמצא מתחת למים.

2. חוף לארה ביץ' (Lara)

אל חופי לארה ביץ' ניתן להגיע בנסיעה עם רכב שכור (חובה 4X4). נוסעים אל Pegia ומשם אל Agios Georgios. החול רך וזהוב והים צלול ונקי אבל מפרץ לארה ידוע בשל הצבים הירוקים בסכנת הכחדה שבאים לכאן כדי להטיל את ביציהם. שימו לב לא לעלות על החול עם הרכב כדי לא לפגוע בקינים, בביצים או בצבים.

מערומי אבנים בחוף לארה ביץ'
מערומי אבנים בחוף לארה ביץ'

3. שבילי הטבע ומסלולי הטיול באקמאס

בחצי האי אקמאס ישנם 3 שבילי טבע רשמיים: שביל אדוניס (‪Adonis Trail‬), שביל אפרודיטה (Aphrodite Trail) ושביל סמיגיס (Smigies Trail) ועוד כמה שבילים לא רשמיים.

רוב השבילים הם מסלולי הליכה סלעיים ולאורכם נשקפים נופים מדהימים של ערוצי ועמקי איזור אקמאס, תצורות סלע מדהימות, קו החוף המפותל של חצי האי, צוקים וסלעים.

airalo ad

שביל אדוניס (‪Adonis Trail‬) – מסלול מעגלי

נקודת ההתחלה של המסלול הזה היא מרחצאות אפרודיטה. כמו בשביל אפרודיטה עליו נפרט תכף, ההליכה בשביל הזה יכולה להיות די מעייפת ומאתגרת. שני מעיינות של מי שתייה נמצאים בדרך, הראשון ב-Pyrgos tis Rigainas והשני ב-Kefalovrysia.

מהחלק המערבי של השביל נשקף נוף של חופים שונים כמו מפרץ לארה, Tzioni, Karavopetres ועוד. השביל עובר על פני Pyrgos tis Rigainas (מגדל המלכות). באיזור Kefalovrysia שביל אדוניס מתחבר עם שביל סמיגיס. כדי לחזור אל נקודת ההתחלה במסלול מעגלי, השביל עוקב אחר הכביש הראשי המחבר בין מרחצאות אפרודיטה לפוליס.

שביל אפרודיטה (Aphrodite Trail) – מסלול מעגלי

נקודת המוצא של המסלול הזה נמצאת במרחצאות אפרודיטה. הקטע בין המרחצאות ו-Pyrgos tis Rigainas (טירת Regina – מגדל המלכות) משותף עם שביל אדוניס. השביל עולה לגבעת Moutti tis Sotiras (370 מטר) והטיפוס אליה יכול להיות מאתגר למדי, במיוחד בעונת הקיץ. 2 מעיינות של מי שתייה נמצאים בדרך, הראשון במגדל המלכות והשני ב-Kefalovrysia.

על פי המסורת הקפריסאית במרחצאות אפרודיטה נהגה לרחוץ אלת האהבה. חורבות Pyrgos tis Rigainas (מגדל המלכה) הם שרידי מנזר מימי הביניים. באתר הפיקניק בו יש נקודת מי שתיה ניצב עץ אלון ענק בן מאות שנים. לאורך השביל יש כמה נקודות המשקיפות על פוליס קריסוכוס ועל יער פאפוס.

שביל סמיגיס (Smigies Trail) – מעגלי

נקודת ההתחלה היא באתר הפיקניק סמיגי, 2.5 ק"מ מ-Neo Chorio ולמעשה המסלול הזה מתחלק לשניים, מסלול ארוך ומסלול קצר. מהמסלול יש תצפית לכיוון מזרח אל מפרץ קריסוכוס בפוליס, ללאצ'י, Pachyammos ויער פאפוס. למערב אל מפרץ לארה, Tzioni, Karavopetres ועוד.

המסלול הארוך עובר על פני מכרות מגנזיום הכוללים כבשן נטוש ואז דרך יער אקמאס. המסלול הארוך מתחבר אל מסלול אדוניס ב-Kefalovrysia. בנקודת ההתחלה שלהם עוברים שני השבילים ליד תחנת תצפית האש של Piana.

שביל אגיאסמה (Agiasma Trail) – מעגלי

נקודת היציאה של המסלול נמצאת בכפר קתיקאס וממשיכה אל הכפר Pegeia. השביל עובר על סלעים גבוהים ומרשימים בשטח עם גאולוגיה מעניינת. חלק מהמסלול עובר בתוך כרם. כ-800 מטר מנקודת ההתחלה יש מבנה אבן עם ברז ומי שתייה.

שביל פיסורומוטי (Pissouromoutti Trail) – מעגלי

נקודת ההתחלה היא באתר הפיקניק סמיגיס. השביל עובר בינות מטעים של של עצי ערער אדום ואלה. מהמסלול יש תצפיות על מפרץ פוליס מצפון-מזרח ועל חופי אקמס ממערב.

מסלול אבאקס ג'ורג' (Avakas Gorge)

ערוץ-הנחל-אבקאס-גורג

נקודת היציאה נמצאת במגרש החניה של ואדי אבקאס. סעו כ-2.5 ק"מ על הכביש Agios Georgios Pegeias – Toxeftra בכיוון מזרח מהמקום בו מתחיל מפרץ Toxeftra.

השביל עוקב אחר מסלולו של נהר אבקאס שזורם בתוך הואדי. ערוץ הנחל נוצר כתוצאה משחיקה מתמדת של סלעי הגיר באיזור שמכילים גם שוניות עתיקות וחימר בנטוניטי. הערוץ הוא רחש מהאתרים המוגנים של פרוייקט Natura 2000. השביל מתחיל בדרך עפר (סגורה לרכב) דרך עמק פתוח, ואז נכנס לתוך הערוץ. בקטע האחרון שלו, השביל נמצא ממש בנחל, בו מים זורמים בדרך כלל לאורך כל השנה. המסלול בערוץ מאופיין בצמחייה עבותה ובסביבה מוצלת ולחה במיוחד.

4. ואדי אבאקאס – Avakas Gorge

ואדי אבקס המרשים נמצא בקצהו המערבי של חצי האי אקמאס, כ-18 קילומטר מעיירת החוף פאפוס. לאורך הואדי יש שביל באורך של 2.5 קילומטר עם סלעים זקופים משני צידיו שמתרוממים עד לגובה של 260 מטר. רוחבה של הנקודה הצרה ביותר בערוץ היא 10 מטר. עמוק בתוך הערוץ יש צמחים ופרחים נדירים, זוחלים ואפילו עזי הרים פראיות.

5. מרחצאות אפרודיטה – Baths of Aphrodite

אתר מרחצאות אפרודיטה נמצא במערה טבעית כ-18 קילומטרים מפאפוס. באתר יש בריכה רדודה המוקפת על ידי שרכים ועץ תאנה גדול שמצל על המקום. מעיין טבעי מספק את המים לבריכה. על פי המיתוס, אפרודיטה רחצה בבריכה זו והיא המקום בו פגשה לראשונה את אהבתה הגדולה – אדוניס. האגדה לא נגמרת פה ולפי הקפריסאיים המים כאן בעלי סגולות מרפא וחיים מיוחדות.

6. הגנים הבוטניים של אקמאס – Akamas Botanical Gardens

יש פינה קטנה בפארק הלאומי אקמאס, ממש ליד מרחצאות אפרודיטה שהמבקרים משקיפים עליה לעתים קרובות בלי לדעת אפילו מה מסתתר בה: הגנים הבוטניים היפים של אקמאס.

הגנים הבוטניים של אקמאס הם למעשה נקודת התחלה ראשונה במסע לחקר חצי האי אקמאס כי למעשה הם סוג של גרסה מיניאטורית של אקמס. בגנים הבוטניים יש כ-200 סוגי צמחים שגדלים לאורך שבילים ובריכות רחבות ידיים לצד בתי גידול טבעיים ומערכות אקולוגיות שונות כך שגם אם אין לכם את הזמן לטייל בכל המסלולים סביב אקמאס, הפארק הזה מספק הצצה נהדרת לצומח כאן בקנה מידה קטן בהרבה.