קירניה – הפנינה של קפריסין הטורקית

העיר קיריניה בצפון קפריסין נקראת "הפנינה של קפריסין" ולא בכדי. העיר שמשתרעת לאורכו של חוף ים צר היא אמנם הקטנה שבין ערי קפריסין (רק כ-20,000 תושבים), אך היא המרכז התרבותי והכלכלי של צפון קפריסין ונחשבת לבירת התיירות של האזור.

מבט על העיר קירניה מהים
מבט על העיר קירניה מהים

קירניה אמנם מפורסמת הודות לנמל שלה שנחשב לאחד מהיפים בעולם ולנופים שמשתקפים ממנה, אבל היא הרבה יותר מזה. בעיר יש מלונות רבים, חיי לילה תוססים ונמל שמארח כל השנה פסטיבלים ואירועי תרבות ואמנות.

היסטוריה

קירניה בעת העתיקה

העדויות הארכיאולוגיות מראות שקירניה הייתה מאוכלסת מאז המאה ה-6 לפנה"ס, אך הטענה המסורתית הרווחת היא שהעיר הוקמה ע"י היוונים האכאים מהפלופונסוס לאחר מלחמת טרויה. הוכחה לכך ניתן למצוא בעובדה שעיירה בשם זהה קיימת עד היום בפלופונסוס. עד היום שוכן ממזרח לקירניה חוף בשם "חוף האכאים".

במאה ה-2 לפנה"ס קירניה הוכרה כאחת מ-6 הערים בקפריסין ששלחו נציגים לאורקל בדלפי, בעיקר באמצעות תרומות ומתנות שהעידו על עושרה של העיר. שגשוגה של העיירה בתקופה זו ניכר גם בשני המקדשים, האחד המוקדש לאפולו והשני לאפרודיטה, ומהממצאים הארכיאולוגיים העשירים המתוארכים לתקופה ההלניסטית שנחפרה בתחומי העיר של ימינו.

לא בכדי העיר הייתה ידועה בקנה מידה אזורי. למשל, השם קירניה מופיע כבר בכתבים מצריים המתוארכים לתקופת רעמסס ה-3 מהמאה ה-2 לפנה"ס. הרומאים שהפכו במאה ה-1 לספירה לשליטי קפריסין אמנם הניחו את היסודות לטירת קירניה, אבל היא לא הייתה המרכז המנהלי המחוזי. עם זאת, הקברים הרבים שנחפרו והממצאים הארכיאולוגיים העשירים המתוארכים לתקופה זו מעידים על כך שקירניה המשיכה להיות עיירה מאוכלסת ומשגשגת.

airalo ad

עם התפשטות הנצרות אנשי הדת החדשה מצאו קרקע פורייה תרתי משמע בקירניה. הם עשו שימוש באבנים ממחצבות Chrysokava שנמצאות מזרחית לטירת קירניה לצורך בנייה, הן של קטקומבות והן של בתי קברות. עם הזמן, חלק מהמחצבות הוסבו לכנסיות שכוללות איקונוגרפיה מרהיבה ובראשן Ayia Mavri.

קירניה בימי הביניים

עם חלוקת האימפריה הרומית לאימפריה ביזנטית ולאימפריה רומית מערבית, בשנת 395 נכללה קפריסין בתחומי שלטונם של הקיסרים הביזנטיים והכנסייה האורתודוכסית היוונית. הקיסרים הביזנטיים ביצרו את הטירה הרומית בקירניה ובמאה העשירית הם הקימו בסביבתה כנסייה.

במאה ה-9 החשיבות של העיר גברה (בעיקר בגלל הטירה שסיפקה לתושבים הגנה ובטחון) ולהוכחה – העיר מעולם לא נכנעה ולא נכבשה. המושל הביזנטי האחרון של קפריסין אף שלח את משפחתו ואת אוצרותיו לטירה בשנת 1191.

העיר (כמו קפריסין כולה) עברה לשלטונו של ריצ'ארד לב הארי שמכר אותה לאבירים הטמפלרים וב-1192 למשפחת לוסיניגאן. הלוסיניאנים הגדילו את הטירה, בנו חומה ומגדלים ברחבי העיר והרחיבו את הביצורים עד הנמל. תחת שלטונם של האחרונים, הכפרים באזור קירניה הפכו לאחוזות פאודליות והעיר – למרכז המנהלי והמסחרי האזורי.

קירניה תחת השלטון העותומאני

בשנת 1571 נכנעו הטירה והעיירה לצבא העות'מאני ואף אחד לא הורשה להתגורר בטירה מלבד החיילים ובני משפחותיהם שהטילו חיתתם על העיר. התוצאה הייתה שתושבים רבים (בעיקר נוצרים) עזבו את העיר.

יתרה מזאת – קירניה הפכה לעיר של סוחרים ודייגים שרובם בנו את בתיהם מחוץ לחומות הטירה, כך שהיא עם הזמן הוזנחה, התפרקה ונהרסה. אט אט מספר תושביה המוסלמים גדל ובשנת 1831 למשל המוסלמים היוו 52% מאוכלוסיית העיר.

בשנת 1856 התחוללה רפורמה חברתית ופוליטית באימפריה העותומאנית שבאה לידי ביטוי גם בחופש דת. בתקופה זו נבנתה כנסיית המלאך מיכאל על הר בקרבת קירניה שמשקיף לים, מה שהביא לחזרת התושבים הנוצריים לעיר. הם עסקו בחקלאות ובסחר ימי, בעיקר ייבוא של חרובים לאסיה הקטנה.

קירניה במאה העשרים

מאזן דמוגרפי זה השתנה עם החלת השלטון הבריטי בקפריסין. למשל, במפקד התושבים של שנת 1881 (3 שנים לאחר השתלטו הבריטים על האי) מספר התושבים המוסלמים והנוצרים בעיר היה זהה, אך השלטון הבריטי הביא לבריחתם של מוסלמים רבים לאנטוליה ולירידת אחוז המוסלמים בעיר: מ-36% בשנת 1901, ל-24% בשנת 1931 ול-20% בשנת 1960.

בתקופה זו נסללה דרך המעבר ההררית כדי לחבר את קירניה לניקוסיה והנמל תוקן והורחב, מה שהביא לכך שקירניה שימשה כמקום נופש מועדף עבור משפחות קפריסאיות מהמעמד העליון. בשנת 1906 הוקם בקירניה המלון הראשון.

הפלישה הטורקית לקפריסין ב-1974 נעשתה מערבית לקירניה, מה ששינה שוב את המאזן הדמוגרפי. כ-2500 קפריסאים יוונים נמלטו, ברחו או נעקרו מהעיר (תלוי את מי שואלים). נכון להיום העיר מאוכלסת בכ-35,000 קפריסאים טורקים.

קשתות עותומאניות בקירניה
קשתות עותומאניות בקירניה

הגיאוגרפיה של קירניה והסביבה

מהימים הראשונים להתיישבות בקירניה ועד היום, המסחר העירוני ובעיקר המסחר הימי נהנה מהקרבה של העיר לחוף אסיה הקטנה. הוכחה לכך היא העובדה שגם במהלך קרבות הירושה בין תלמי לאנטיגונוס שבו בוטלו כל הממלכות העירוניות בקפריסין – קירניה המשיכה לשגשג כלכלית. הוכחות לכך ניתן למצוא בתעודות שונות לאורך ההיסטוריה שבהם מוזכרת קירניה.

המסמך המוקדם ביותר שכולל את השם קירניה הוא "Periplus of Pseudo Skyla" . למרות שהמסמך מתוארך למאה ה-13 הוא מבוסס על ידע מהמאה ה-4 לפנה"ס, כך שמעריכים שבתקופה זו קירניה כבר הייתה קיימת וידועה כעיר נמל. מסמך זה מגדיר את קירניה כעיירה פיניקית ויש לכך גם הוכחות – מטבעות מתקופה זו נמצאו על חוף קירניה.

מקור נוסף שמאזכר את השם קירניה הוא "Stadiasmus Maris Magni" – מסמך שסופר את המרחקים מאסיה הקטנה לנקודות שונות ברחבי קפריסין (ביניהן קירניה) ובין הנקודות עצמן. קירניה מופיעה גם בספר "גאוגרפיה" שכתב האסטרונום תלמי במאה השניה לספירה.

קירניה מופיעה גם במגילה  "Tabula Peutingeriana" (Peutinger Table או מפת פויטינגר) שאורכה 7 מטר ורוחבה מטר. מגילה זו מציגה את רשת הדרכים באימפריה הרומית במאות ה-4 וה-5 לספירה וקירניה לא לבד – במגילה זו מופיעות ערים נוספות בקפריסין כמו פאפוס, סולי וסלאמיס.

בעיר היו מאז ומתמיד שתי שכונות – קירניה קאטו (העיר התחתית) וקירניה פאנו (העיר העליונה). במהלך השלטון הבריטי בקפריסין העיר התרחבה מזרחה ולכיוון מורדות ההרים, מה שיצר שכונה חדשה בשם קליפורניה.

אתרי חובה ואטרקציות בקירניה

נמל קירניה

הנמל משמש כמרכז התיירותי של העיר, אבל הוא הרבה יותר מזה. לאורך ימי הביניים והתקופה הצלבנית (1200-1500 לספירה) נתיבי הסחר העיקריים למזרח היו דרך הים התיכון, כך הנמל היה עד הכיבוש הבריטי מרכז סחר משגשג. עם גילוי נתיב ימי חדש להודו דרך כף התקווה הטובה – ירד קרנו של נמל קירניה (כמו גם נמלים אחרים באזור הים התיכון) כמקור מסחר בינלאומי.

עם זאת, הנמל המשיך לשמש למסחר באזור הים התיכון. דרך נמל זה יוצאו סחורות שונות כמו חיטה, זיתים, חמורים ועיזים ויובאו עצים, כלי חרס, קטניות, מוצרי חלב כמו גבינות וחמאה וכן מוצרי מותרות כמו בדי משי וכותנה, כפתורים ורהיטים.

נמל קירניה
נמל קירניה

הסחר התנהל בהתאם ליבולים השונים של עונות השנה. למשל, בסוף הסתיו ובתחילת החורף הנמל היה שוקק חיים הודות לתנובת החרובים – פריט הייצוא העיקרי של האזור ששימש כמספוא לסוסים בתקופה בה העגלות היו אמצעי התחבורה.

הודות להתפתחות של הנמל התפתחה בו אדריכלות מיוחדת: בניינים בני 2 קומות שהוקמו סביבו, כאשר הקומה התחתונה שימשה לאחסון הסחורות והקומה השנייה למגורי הסוחרים ומשפחתם.

כיום, איזור הנמל מלא בבתי קפה, טברנות ומקומות בילוי ואותם מחסנים ישנים הפכו למקומות בילוי שוקקי תיירים ומקומיים שבאים ליהנות מהצבעים והאווירה הנעימה של הנמל העתיק תוך צפייה בסירות הדייגים הקטנות שיוצאות אל הכחול הגדול.

טירת קירניה

טירת קיריניה נמצאת סמוך לנמל קיריניה והיא משקפת את ההיסטוריה של קירניה ושל קפריסין כולה. בין היתר, נמצאים בה המוזיאון הספינה מקירניה, מוזיאון צבאי, מוזיאון ימי, תאי צינוק, בתי קפה, חנות מזכרות ועוד.

נמל קיריניה וטירת קירניה
הכניסה לנמל קיריניה וטירת קירניה

שוק קירניה

שוק זה הוקם ב-1878 במרכז קירניה ושימש כבית העירייה כשלידו שוק פתוח. במהלך חודשי החורף השוק הפתוח הפך למקורה – מה שהיווה את הבניין המקורה הראשון בעיר. בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת בשוק היו דוכנים רבים של ירקנים, קצבים ודייגים, אך עם הגעת הסופרמרקטים לעיר הפעילות בו ירדה והוא נסגר ב-1990.

ב-2005 המקום שופץ והפך למרכז מסחר ומלאכה עם אזורים לאכילה ולשתייה. במהלך השיפוץ נעשה מאמץ להשתמש עד כמה שניתן בחומרי הבנייה המקוריים, למשל אבן חול, עבודות ברזל כמו פעם ועוד. במרכז השוק גם הוצבה רפרודוקציה של "הספינה מקירניה", מה שיוצר אווירה אינטימית ואותנטית.

המסעדות ובתי הקפה בשוק מגישים מאכלים מקומיים וים-תיכוניים ובחנויות ניתן לקנות מזכרות, בעיקר עבודות יד מקומיות. למרות ששוק זה קטן ממקבילו בניקוסיה, הוא מעניין לא פחות. מומלץ להגיע לכאן בערב כדי ליהנות משילוב מנצח: מחד נגינה חיה של מוזיקאים מקומיים ומאידך אווירה רומנטית שאין בשום מקום אחר.

שוק קירניה
שוק קירניה

אטרקציות ופעילויות בקירניה ובסביבה

הרי קירניה – הרי חמשת האצבעות

רכס הרים ארוך וצר זה (שנקרא גם רכס Besparmak) משתרע על פני 170 במקביל לחופי צפון קפריסין ופסגתו דומה ל-5 אצבעות ומכאן שמו. אגב, יש כמה אגדות נחמדות סביב השם הזה, תוכלו לקרוא אותם כאן.

מיקום ההרים ליד הים הפך אותם למקומות מעולים לבניית מגדלי שמירה וטירות המשקיפות על חופי צפון קפריסין עד היום. 3 הטירות שעל הרכס נבנו בין המאה ה-10 ועד המאה ה-15 והן היו בעלי חשיבות אסטרטגית במהלך רוב ההיסטוריה של קפריסין בימי הביניים.

טירת סנט הילריון

טירת סנט הילריון
טירת סנט הילריון

חורבותיה של הטירה המרשימה הזו נמצאים כ-15 ק"מ דרום-מערבית לקירניה ברכס הרי קירניה וממנה נשקף נוף מרהיב של הים התיכון ושל כל אזור צפון קפריסין כולל השפיץ של קפריסין – קרפאז. הטירה נמצאת במיקום אסטרטגי ששולט על הכביש קירניה-ניקוסיה ועל מישורי לפיתוס, כך שלא פלא שהיא נחשבת לשמורה ביותר מבין טירות הרכס (השתיים האחרות הן טירת קירניה ו-Buffavento).

טירת Buffavento

הטירה שנמצאת כ-10 ק"מ מזרחית לקירניה קיבלה את שמה מאיטלקית ומשמעה – "הטירה שמנשבות בה הרוחות". בגובה 940 מטר מעל מישור מסאוריה, טירה זו נחשבת לגבוהה מבין שלוש הטירות באזור קירניה ונשקף ממנה נוף נהדר.

הכפר Kormacit

הכפר Kormacit שנמצא בין הרי קירניה לים התיכון נחשב למאפיין של התיירות האקולוגית בצפון קפריסין. מהכפר יוצאים טיולים בוטניים לצפייה בצמחייה מקומית כמו סחלבים וצבעונים, טיולי הליכה וטיולי רכיבה על אופניים.

בנוסף, בכפר ניתן ליהנות משפע של פעילויות כמו קטיף פירות, אפיית לחם בתנורי בוץ, זיקוק זיוואניה, הכנת גבינת חלומי מחלבן של חיות הבית ועוד.

מצנחי רחיפה

שני האתרים העיקריים של מצנחי רחיפה בסגנון טנדם (צניחה עם מדריך) בצפון קפריסין נמצאים ברכס הרי קירניה. שניהם נמצאים מערבית לטירת סנט הילריון.

הזמנת הטיסה נעשית דרך המשרדים בנמל קירניה. יש לקחת בחשבון שימי וזמני הקפיצה נקבעים בהתאם לתנאי מזג האוויר, לכן מומלץ להזמין מקום מראש. וטיפ מאיתנו – אם אתם מעוניינים לתעד את האירוע, נא בקשו זאת בזמן ההזמנה.

גולף באיזור קיריניה

מסלול הגולף היוקרתי של צפון קפריסין נמצא בשטח מלון Korineum ועל חופה של העיירה Esentepe (20 דקות ממרכז קירניה). המסלול כולל 18 גומות ומשתרע על 65 דונם נמצא ביער טבעי של אורנים, חרובים וזיתים צופה להרי חמשת האצבעות ומתאים למקצוענים ולחובבים כאחד.

עם זאת, מסלול גולף זה הוא הרבה יותר מיופי בתולי. הודות לאקלים המצוין, המסלול מתאים לכל הגילים וניתן לשחק בו כל השנה. במקום עומדים לרשותם 30 רכבי גולף, מדריכים מוסמכים, אקדמיה לגולף, מועדון ואפילו כרכרות להתניידות בין הגומות.

ולא פחות חשוב, מסלול הגולף נמצא כ-7 ק"מ מחוף Alagadi שנחשב אזור שימור של צבי ים. הוא גם מהווה בית לחיות בר שונות כמו חוגלות, ארנבות בר, שועלים וזוחלים שונים וכן מקום מקלט לצמחייה אנדמית כמו כלניות, רקפות, פירות יער ועשבי תיבול כמו מרווה וטימין.

חוף Alagadi
חוף Alagadi

אתר הצלילה Fred

זוהי שונית שמורכבת מ-3 סלעים גדולים (כ"א באורך של כ-150 מטר וברוחב 25 מטר) שנמצאת ממש מחוץ לנמל קירניה, מה שיוצר רכס תת ימי. האגדה המקומית טוענת שהמקום נקרא ע"ש צולל בריטי בשם פרד שהאכיל במקום דגי דקר, מה שגרם להם לעקוב אחריו בכל צלילה.

אנחנו לא יודעים אם זה נכון או לא, אבל דבר אחד בטוח – זהו אתר פופולרי להאכלת דגים שמתאים לצוללנים בכל הרמות. רק אל תשכחו להביא אתכם אוכל לדגים. הם אוהבים במיוחד ביצים קשות ולחם. 

עוד על אתרי צלילה בקפריסין

שייט בגולט

גולט טורקית

סירות גולט טורקיות בגדלים שונים יוצאות מנמל קירניה לשייט בחופי לעיר. ההפלגה לרוב מתחילה בשעה 10:00, אז אל תשכחו בגדי ים, מגבות, קרם הגנה וכמובן מצלמה טובה שתאפשר לכם להפוך את הנופים היפים לזיכרונות לכל החיים.

צפייה בפרחי בר

יש שני פרחי בר שמומלץ לצפות בהם מהגג של טירת קירניה:

 • Gynandriris sisyrhincium – איריס בר בצבע כחול שפורח בשעות אחר הצהריים בחודשים פברואר-אפריל ו-Star of Bethlehem, Ornithogallum pedicellare (נץ חלב).

פארק המים Lapethos

פארק זה נמצא בעיירה לפטה (Lapta) כ-15 ק"מ מערבית לקירניה. הפארק כולל בריכת שחייה חצי אולימפית, בריכה עם 5 מגלשות מים, 8 מגלשות לילדים וספינת פיראטים. במקום ניתן ליהנות גם מאטרקציות נוספות כמו כדורגל במים, טניס וכדורעף. בפארק נערכים מופעי בידור ותחרויות נושאות פרסים.

מסלולים בטבע

שביל ההר קירניה

שביל ההר קירניה הוא מסלול ההליכה הרשמי הארוך ביותר בצפון קפריסין. השביל כולל 18 קטעים שמשתרעים על 260 ק"מ מכף Kormakitis לכף Zafer בצפון-מזרח (חצי האי קרפז) ואם רוצים לעשות את כולו כדאי לשריין כשבוע וחצי.

לכל קטע במסלול יש נוף ייחודי ועוצר נשימה עם טבע וחיות בר משלו, טירות צלבניות מדהימות, קפלות נסתרות, תרבויות מגוונות, כפרים ציוריים ועוד.

אם אין לכם שבוע וחצי, תוכלו לעשות חלקים מהשביל והאמת היא שלא משנה באיזה קטע של השביל תבחרו ללכת דבר אחד בטוח – בכל מקום תיהנו מהכנסת אורחים קפריסאית אותנטית ומחוויה בלתי נשכחת. לא בכדי הטענה הרווחת היא שהדרך הטובה ביותר להכיר את צפון קפריסין היא ברגליים.

צפיה בצבי ים בחוף אלגאדי

בחוף אלגדי שנמצא במוך לקיריניה יש הטלות של צבי ים בקיץ. מעבר לזה שהמקום הוא חוף טבעי ושקט יש כאן פעילות של שמירת סביבת הגידול של צבי הים וניתן להצטרף לפעילויות הללו.

חגיגות ופסטיבלים

ימי קירניה לתרבות ואמנות

פסטיבל זה נערך תחילה כל שנה בחודש יוני תחת השם "פסטיבל קירניה לתרבות ואמנות". עם השנים הפסטיבל שינה את שמו ל"ימי קירניה לתרבות ואמנות" והפעילויות בו נערכות בחודשים מאי-ספטמבר

הפסטיבל כולל קונצרטים של מוזיקה במגוון סגנונות (מוזיקה טורקית פופולרית, מוזיקה לטינית, רגאיי ועוד), תוכניות אירוח, הופעות בינלאומיות (למשל של הלהקות להקות UB40 ו- The Animals), הופעות של אמני רחוב מרחבי אירופה, הצגות ומחזות זמר בביצוע קבוצות תיאטרון מטורקיה.

אירוח כמיטב המסורת בפסטיבל ימי קירניה
אירוח כמיטב המסורת בפסטיבל ימי קירניה

תרבות

מוזיאון אמנות העיצוב – Museum of Decorative Arts

מוזיאון שנמצא בווילה משנות ה-30 של המאה ה-19 ומציג יצירות אמנות בסגנונות אוריינטליים וקולוניאליים.

ליצירת קשר

 • כתובת: Paşabahce Avenue, Kyrenia
 • טלפון: 8152142
 • שעות פתיחה: ימים שני-שבת בשעות 08:00-13:00 ו-14:00-17:00

כנסיית ארקנג'לוס ומוזיאון האיקונין

מגדל הפעמונים הגבוה של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית המוקדשת למלאך מיכאל הוא נקודת הציון הבולטת בעיר. הכנסייה שנבנתה בשנת 1860 (מגדל הפעמונים התווסף אליה רק כעבור 25 שנה) משמשת כיום כמוזיאון לאיקונינים שנאספו מכנסיות באזור קירניה.

אדריכלות

רחוב עם מסגד בקיריניה
רחוב בקיריניה

מסגד Gha Cafer Pasha

דוגמה לאדריכלות עותומאנית מקומית של אמצע המאה ה-19 הוא מסגד gha Cafer Pasha המסגד נבנה בשנים 1589-90 בסגנון עותומאני, אם כי יש כאלה שטוענים שהוא עתיק יותר והוא הוקם במקור כמחסן בתקופה הלוסיניגאנית. האלמנט העותומאני הבולט במקום הוא חלקו הצפוני שכולל 3 קשתות.

ליצירת קשר

 • כתובת – Ağa Cafer Paşa Sk, Girne 99300
 • שעות פתיחה – כל יום מ-09:00-22:00, מלבד בשעות התפילה (לרוב מ-10:00-13:00)
 • עלות כניסה – חופשית

המוזיאון לאמנות עממית קפריסאית – Cypriot Folk Arts Museum

בניין המוזיאון מהווה דוגמה מצויינת לבנייה מקומית למגורים מהמאה ה-17. בניין זה בנוי משתי קומות, כאשר הכניסה העיקרית פונה לנמל. כיום המקום משמש כמוזיאון לאמנות עממית ומציג פריטים קפריסאיים מסורתיים:

 • בקומת הקרקע מוצגים כלים חקלאיים כמו מכבש זיתים, מחרשה ועוד
 • בקומה הראשונה מוצגים כלי בית, בגדים (למשל שמלות כלה מסורתית, גרביים, צעיפים וכו'), רהיטים, כלי אמנות שימושית, כלי מטבח ועוד

ליצירת קשר

כתובת – Bozoklar Sk, Girne 99300

איך מגיעים לקירניה?

 • במוניות שירות – שירותי דולמוש (מוניות שירות) פועלים מפמגוסטה לקירניה. הנסיעה נמשכת כשעה וחצי. תחנת האוטובוס המרכזית של קירניה נמצאת כ-10 דקות הליכה מנמל קירניה.
 • באוטובוס – יש קווי אוטובוס מניקוסיה ופמגוסטה אל קירניה. בתוך קירניה אפשר להתנייד באוטובוסים ציבוריים (Lapta Dolmuş).
 • ברכב שכור תוכלו בכל נקודה בצפון קפריסין לשכור רכב ולנוע איתואל עבר קיריניה. אפשרות זו מומלצת יותר כי רכב יאפשר לכם בקלות לבקר בנקודות העניין שמחוץ לעיר כמו רכס הרי 5 האצבעות והטירות העתיקות שעליו.
 • בשייט מטורקיה – לעיר ניתן להגיע גם מטורקיה השכנה. שירותי מעבורת פועלים מ-2 נמלים במדינה, או מנמל Taşucu: לנמל זה יש מעבורת נוסעים (פועלת כל יום והשייט בה נמשך שעתיים) ומעבורת רכב (שייט של 8 שעות) או מנמל אלניה – שירות שפועל פעמיים בשבוע ואורך כ-3.5 שעות.
 • טיסות – שדה התעופה הקרוב ביותר לקירניה הוא שדה התעופה Ercan (ארג'ן) שנמצא כ-40 ק"מ מקירניה רק שימו לב שהטיסות לארג'ן עוצרות בטורקיה כך ששווה לכם לשקול טיסה לקפריסין היוונית, ללרנקה למשל ומשם להמשיך ברכב אל הגבול עם קפריסין הטורקית.

מידע חשוב נוסף

שאלות נפוצות

האם קירניה בטוחה לתיירים?

קירניה כמו שאר צפון קפריסין נחשבת בטוחה לתיירים. אחוזי הפשע בה נמוכים והתושבים ידידותיים במיוחד, כך שצפויה לכם חוויה נעימה מכל הבחינות.

האם קירניה זולה?

בקירניה כמו בשאר צפון קפריסין עושים שימוש במטבע הלירה התורכית, כך שהמחירים בה נמוכים בכ-30% מאשר בדרום (קפריסין היוונית). לקבלת שערי המרת המטבע מלירה תורכית לשקל ולהיפך הקליקו כאן.

מה משמעות השם קירניה?

השם קירניה משמעו "בתולת ים" וזה הגיוני לחלוטין כי העיר כולה בסימן ים. העיר שוכנת לאורכו של חוף הים, מפורסמת הודות לנמל שלה שנחשב לאחד מהיפים בעולם והיא ביתה של הספינה מקירניה – תגלית ארכיאולוגית תת-ימית בעלת חשיבות עולמית.

האם קירניה יוונית או תורכית?

קירניה היא עיר ברפובליקה של צפון קפריסין כלומר, היא שייכת לקפריסין הטורקית. בעיר דוברים תורכית בניב מקומי ומשתמשים במטבע הלירה התורכית. עוד על הסכסוך הקפריסאי טורקי תוכלו לקרוא כאן.