טיול אל חוף הצבים (צבי הים) באלגאדי שליד קיריניה

חוף הצבים אלגדי הוא אחד ממספר חופי ההטלה של צבי הים בקפריסין. החוף ממוקם 23 ק"מ מקירנייה לכיוון צפון מזרח. בפנייה מול חוות הסוסים יש יציאה לדרך שמובילה אל חוף הים ובסופה נמצא המפרץ.

חוף הצבים אלגאדי - צילום: סמי גולד
חוף הצבים אלגאדי – צילום: סמי גולד

החוף מורכב משני מפרצים, באחד (המטופח יותר) יש מסעדה ואילו המפרץ השני קצת יותר מבודד ומתאים למי שרוצה יום שקט יותר בחוף הים. אין כאן אמנם כסאות חוף או שמשיות, אבל תוכלו להביא מחצלת או מגבת מהמלון לכאן וליהנות מהשקט.

בריכות הסלע של חוף אלגאדי

כשאתם בחוף הצבים אלגאדי אסור לכם לפספס את "בריכות הסלע" הטבעיות שנוצרו על ידי הים במקום בו הסלעים פוגשים את הים ונשחקים על ידי הגלים. בבריכות הסלע הללו המים מחוממים על ידי השמש הים תיכונית החמה. כאן תוכלו לשבת בשקט עם הרגליים במים החמים ולהשקיף על החוף והנוף הפנורמי שמסביב.

השתתפות בהצלת צבי הים

בקיץ אפשר לראות כאן מדי פעם את בקיעת צבי הים. ארגון SPOT מארגן חפירות בקיני הצבים בכדי להציל את הביצים וניתן להשתתף במבצעי ההצלה של הארגון. האמת שזו תחושה מדהימה להיות חלק מהרגע בו צבי הים הקטנים בוקעים ורואים את אור היום בפעם הראשונה או בערב אם אתם חלק מהקבוצה שמחזירה אותם לים.

יש שני מינים של צבים המקננים בחול בחופי צפון קפריסין – צב הים החום וצב הים הירוק. צבי הים מקננים בחולות הרכים של חוף אלגאדי אבל גם במקומות אחרים בחופי קפריסין, כולל קטע החול הארוך בחוף הזהב בחצי האי קרפז ובחצי האי אקאמאס בדרום.

airalo ad
צב ים חום תינוק
צב ים חום תינוק

הנקבות מטילות בכל קן כמה עשרות ביצים בעונת הקינון שבין סוף מרץ לתחילת יוני. תקופת הדגירה תלויה בטמפרטורה, אולם בדרך כלל לאחר כחודשיים הצבונים בוקעים מהביצים.

הצבונים הזעירים יוצאים מהקן בלילה ועושים את מסעם המסוכן לים. בדרך כלל צב תינוק הוא באורך של 4 ס"מ ומשקלו בין 15 ל 20 גרם. לידתו בלילה מעניקה לו את ההגנה הגדולה ביותר מפני טורפים כמו שחפים, סרטנים, כלבים ואפילו בני אדם אך למרות זאת שיעור התמותה שלהם בשלב הזה הוא גבוה ביותר. גם אם הם מצליחים להגיע לים הם גם הופכים לחטיף טעים לדגים הגדולים.

צב הים החום

צבי הים החומים נחשבים לאחד המינים העתיקים ביותר של הצבים בעולם ומשקלם יכול להגיע לכמעט חצי טון. הם ניזונים ממדוזות, דיונונים, דגים מעופפים ורכיכות שכן הלסתות העוצמתיות שלהם מאפשרות לרסק את הקשוות של הצדפות, שריונות הסרטנים והדגים.

צב ים חום - Caretta caretta
צב ים חום – Caretta caretta

אם צב הים החום מגיע לבגרות, הוא יכול לחיות חיים ארוכים מאוד. ברגע שהצבים מגיעים לבגרות, האוייבים האמיתיים היחידים שלהם הם כרישים וסירות דיג.

באמצעות שילוב של האינסטינקטים שלה, הירח, כוח המשיכה והים, צבת הים תחזור להטיל את ביציה על חוף הים בו נולדה או בסמוך אליו, גם אם היא הספיקה בשנה האחרונה לנדוד אלפי קילומטרים ברחבי הימים והאוקיינוסים.

צב הים הירוק

צב הים הירוק לא תמיד ירוק וגווני השריון שלו נעים בין ירוק זית לשחור. צב הים הירוק הוא יצור צמחוני הניזון מסוגים שונים של עשבי ים. צב הים הזה ידוע בשל המסעות הארוכים שלו בין החופים בו הוא בקע לאיזורי המחיה שלו. הצבים הירוקים מטילים את ביציהם בצורה דומה לצבי ים חומים וצבים אחרים בעולם. לאחר שהגיעו לבגרות, הצב הירוק יכול להאריך חיים עד כ-80 שנה, לגדול לאורך של מטר וחצי ולהגיע למשקל של בין 70 ק"ג עד 200 ק"ג.

צב ים ירוק
צב ים ירוק

בעבר צבים ירוקים נחשבו למעדן והם ניצודו בגלל בשרם, כמו גם הביצים שלהם שנלקחו מהקינים לפני שהם נכנסו לרשימת המינים שבסכנת הכחדה עולמית.

לצבים הירוקים אין אויבים רבים למעט בני אדם וזנים גדולים של כרישים אולם האיום הגדול ביותר שעומד בפניהם הוא הרס בתי הגידול שלהם. החופים החוליים שבהם היצורים הללו הטילו את ביציהם במשך אלפי שנים נהרסים לאט לאט כדי לפנות מקום לעוד בתי מלון ובתי יוקרה ענקיים. זו הסיבה ששטחי השימור כמו חוף אלגאדי בצפון קפריסין חיוניים עבור המשכיות המין הזה.

בחזרה לחוף אלגאדי. המקומות שבהם ממוקמים קני הצבים על החוף מסומנים ברשתות לבנות כך שלא תוכלו לפספס אותם. אין להתקרב אליהם מכיוון שאתם עלולים לפגוע בטעות בקן או בצבים.

חוף הצבים אלגדי
חוף הצבים אלגדי

צפון קפריסין מהווה קרקע פוריה הן לצבי הים החומים והן לצבי הים הירוקים וזו הסיבה שבשנת 1991 הוקם הארגון להגנת הצבים SPOT. בארגון חברים סטודנטים לביולוגיה ימית מאוניברסיטאות בכל רחבי העולם.

בסיס הפעילות העיקרי של SPOT הוא בחוף אלגדי. סטודנטים ומתנדבים עוקבים אחר ביצי הצבים לאורך כל עונת הקיץ כדי לנסות להגן עליהן מפני טורפים.

קחו בחשבון שחוף אלגאדי סגור בלילה לקהל הרחב ותוכלו לצפות בצבים רק בתיאום מראש עם SPOT. אי אפשר לדעת בודאות מראש מתי תהיה בקיעה של צבי ים אבל כאמור, בדרך כלל מאמצע יוני עד אמצע אוגוסט זה קורה בתדירות הגבוהה ביותר.

מאת: סמי גולד, מדריך בעברית בקפריסין. סמי זמין לכם ב: 357-96219050