ארמון Vouni Palace בלפקה

ארמון ווני והנוף מסביבו
ארמון ווני והנוף מסביבו

ארמון ווני פאלאס הוקם במאה ה-6 לפנה"ס בגובה 250 מטר מעל פני הים ע"י המלך Doxandros, בעיקר כדי  לפקח על התנועה בים וכדי לנהל את פעילות העיר הסמוכה סולי Soli. מעבר להיותו של הארמון אתר ארכיאולוגי נהדר לאוהבי הז'אנר (מיד נפרט), נשקף ממנו מוף נהדר של האיזור והים והוא מושלם לטיול יום בטבע.

עד 449 לפני הספירה המקום היה התיישבות צבאית, אבל אז התחלף השלטון וארמון זה הפך לארמון המלוכה. בשנת 380 לפנה"ס הארמון שהיווה איום מתמשך על העיר Soli נשרף באופן מסתורי, מה שגרם לנטישתו ומאוחר יותר להריסת יסודותיו ע"י תושבי Soli. למרות שהמקום תפקד רק כ-100 שנה הוא דוגמה לבית הלניסטי טיפוסי עם השפעות מזרח-תיכוניות. החפירות במקום הוכיחו שהארמון נבנה בתקופות שונות:

  • התקופה הראשונה שהתאפיינה באלמנטים מזרחיים (למשל חלוקה למגורים, מחסנים וחדרי רחצה)
  • התקופה השנייה שהתאפיינה באלמנטים פרסיים ששינתה את המבנה והגדילה את חדריו. צמידי זהב שנמצאו במקום מתקופה זו נחשבים לאחת הדוגמאות הטובות לצורפות פרסית.
  • התקופה השלישית שהתאפיינה באלמנטים תרבותיים מיקניים, בהוספת קומה שנייה למבנה ובשינויים רבים.

כיום מבנה הארמון מורכב מ-3 טרסות: הגבוהה מכילה את שרידי המקדש לאתנה, האמצעית מכילה את הארמון שכלל 137 חדרים (כולל פסלים, יצירות אמנות ומדרגות ברוחב 16 מטר שהן הרחבות מסוגן בקפריסין) ואת מבני הדת והתחתונה את מבני המגורים.

כל המתחם כלל מספר מקדשים והיה מוקף בחומה, מה שיצר רושם של מבצר. בנוסף, במקום הייתה מערכת אינסטלציה מתוחכמת שבאה לפתור את בעיית העדר מקורות המים הטבעיים. למשל, בארות שנחפרו לצורך אגירת מי גשמים והועלו באמצעות משקולות מאבנים.

כמו כן, במקום יש בית מרחץ משוכלל עם עדויות לקיומו של תנור חימום – מה שמהווה את אחת הדוגמאות המוקדמות ביותר לספא רומי מאובזר.

מומלץ להגיע לאתר בסוף החורף ובתחילת האביב כדי ליהנות מפריחת הסחלבים הנדירים במקום. עם זאת, בכל עונה שתגיעו תיהנו מהנופים שנחשבים ליפים ביותר בצפון קפריסין ומתצפית על Petra Tou Limnidi – אי קטן שנחשב למקום הישוב הראשון בקפריסין.