הכפר לפטה | Lâpta

לפטה היא עיירה ליד קירניה שבצפון קפריסין. האיזור בו היא נמצאת מתחיל קילומטרים ספורים מערבית לקירניה עד למדרונות הרי חמשת האצבעות.

לפטה והחוף כשבאופק רואים את הרי 5 האצבעות
לפטה והחוף כשבאופק רואים את הרי 5 האצבעות

לאפטה, שנקראת גם "Laphetos" או "Lapithos" בעבר היא אחד האזורים המתורבתים העתיקים ביותר בקפריסין והיא היתה המרכז של אחת מ-9 ממלכות קפריסין. העיר שמרה על חשיבותה בתקופה הרומית והביזנטית. 

בתקופה הרומית הפכה לאפיתוס לאחד מארבעת המחוזות של קפריסין ושינתה את שמה מלפיתוס ללמבוסה. כיום, ניתן עדיין לראות את חורבות למבוסה כמה קילומטרים בודדים צפונית ללאפטה. העיר נהרסה בפשיטות של הערבים בשנים 653-654 אך לאחר מכן הפכה למרכז תוסס בתקופה הלטינית במאה העשירית כמו גם בתקופה העות'מאנית בין השנים 1571-1878.

לאפיטוס היום

כיום, לאפטה הוא אחד המחוזות הגדולים ביותר של צפון קפריסין. בעיירה לאפתה יש את אחד החופים היפים ביותר והיא מפותחת מאוד מבחינה תיירותית (יחסית לצפון קפריסין) ועשרות אלפי תיירים מגיעים לאזור מדי שנה. 

מה יש לעשות בלאפטה והסביבה?

לאפטה פופולרית בזכות החופים שלה, המלונות שלה, חיי הלילה שלה, המסעדות שלה ומי המעיינות שלה. לשוטט ברחובות לאפטה זה תענוג צרוף מכיון שיש בה שילוב של חיי כפר, עיר תיירותית, עתיקות, חופים ומסעדות עם אוכל טעים טעים.

airalo ad

עתיקות ומבנים מיוחדים

  • בכנסיית סנט ג'ון יש ציורים ופסלים מ-1793 ששווה לראות.
  • לכנסיית סנט לוק יש עמודים בסגנון קורינתי. הם כנראה במקור מהעיר העתיקה למבוסה.
  • מנזר Acheiropoietos – למרות שהציבור כבר לא יכול לגשת למקום מכיוון שהוא משמש כיום את הצבא הטורקי, עדיין ניתן לראות אותו ממקומות שונים באיזור ויש לו חשיבות היסטורית. המנזר נבנה במאה ה-11 על גבי היסודות של כנסייה נוצרית מהמאה ה-6 ובמשך מאות שנים הוא שופץ על ידי מי שהחזיק בו כך שהיום יש בו הרבה סגנונות אדריכליים שונים מתקופות זמן שונות.

החופים הסמוכים

פארק המים Lapethos

הפארק נמצא כ-15 ק"מ מערבית לקירניה ויש בו בריכת שחייה חצי אולימפית, בריכה עם 5 מגלשות מים, 8 מגלשות לילדים, ספינת פיראטים, כדורגל במים, טניס וכדורעף. בפארק נערכים מופעי בידור ותחרויות נושאות פרסים. כתובת הפארק.

אוכל

חשוב לדעת