הרי קירניה בצפון קפריסין – הרי חמשת האצבעות

רכס הרים ארוך וצר זה (שנקרא גם רכס Besparmak) משתרע על פני 170 קילומטרים (רוחבו כ-10 קילומטרים) במקביל לחופי צפון קפריסין, סמוך לעיר הנמל קיריניה. זהו אחד משני רכסי ההרים היחידים באי (השני כמובן הוא רכס הרי הטרודוס).

הרי קירניה בצפון קפריסין - הרי חמשת האצבעות
הרי קירניה בצפון קפריסין – הרי חמשת האצבעות

הטירות שעל הרי 5 האצבעות

לא פלא שהביזנטים והלוסינגיאנים בנו פה מגדלי שמירה ו-3 טירות: סנט הילריון, בפונטו וקנטרה כדי להגן על האי מפני פולשים. ברגע שמאחת הטירות היו מזהים ניסיון לפלישה, הטירה היתה משדרת באמצעות אבוקות אש ועשן סימנים ואיתותים לטירות הנוספות ואלו בתורן היו נערכות להגנה על האיזור.

מצודת Buffavento
מצודת Buffavento

גיאולוגיה

פסגת הרכס דומה ל-5 אצבעות ומכאן שמו, כאשר הפסגה הגבוהה ביותר ברכס מתנשאת לגובה 1000 מטר מעל פני הים ונקראת Selvili Tepe. היא עשויה בעיקר מאבן גיר וכוללת גם סלעי דולומיט ושיש המתוארכים לתקופה המזוזואיקון.

על אף גובהו היחסית נמוך של הרכס, הוא מהווה מחסום גאוגרפי יעיל בין מישור מסוריה לקו החוף הצפוני – מה שמאפשר ליהנות משתי תופעות:

  • הגנה מהרוחות, כך שהן אינן מייבשות את האדמה החקלאית הפורייה של המישור.
  • הזנת מי התהום בהרים הודות לאבן הגיר הנקבובית שמהווה פילטר למים, כך שהרכס הוא המקור כמעט לכל המים בעיירות ובכפרים בצפון קפריסין.

לאורך הרכס יש 3 מעברים עיקריים שדרכם מנותבת התנועה ולכל מי שעובר ברכס קשה להתעלם מהאלמנט הכי בולט בו: דגל הרפובליקה של צפון קפריסין שמשתרע על שטח באורך 250 מטר וברוחב 425 מטר במורדות אחד ההרים. העובדה שהדגל מואר מאפשרת לראות אותו גם בלילה וקשה לפספס אותו.

airalo ad

טבע ברכס

אבל הרכס הוא לא רק גאוגרפיה אלא גם גן עדן לבוטניקאים. במקום יש צמחייה מגוונת (חלק אנדמית) שכוללת עצי אורן, אלון, תאנה, אגוז, ברוש וכן עצים נשירים. בנוסף, יש כאן לא מעט בעלי חיים, חיות בר ועופות דורסים.

רכס קירניה - הרי חמשת האצבעות
אחד מהרי רכס קירניה – הרי חמשת האצבעות

האגדות הקפריסאיות על הרי 5 האצבעות

על הרכס המיוחד נוצרו עם השנים כמה סיפורי עמים שעברו מדור לדור. אל תשכחו לספר אותם ללילדים, כן?

שני גברים התחרו על ליבה של נערה שהתגוררה באחד מכפרי הרכס. הם החליטו לערוך דו קרב בביצות כדי להחליט מי מהם יתחתן איתה. כמובן ששניהם הושלכו לביצה וטבעו למוות, אך אגרופו של אחד מהם עדיין מבצבצת עד עצם היום הזה. תנו לילדים לחפש אותה בעמקים שמסביב להר…

האגדה השנייה גורסת כי כפרי עני התאהב במלכה וביקש את ידה. היא הסכימה בתנאי שישאב עבורה מים מהמעיין שליד כנסיית Apostolos Andreas שבחצי האי קרפאז, מה שנחשב למסע מסוכן באותם הימים. באופן מפתיע הוא הצליח במשימתו, אך המלכה חזרה בה וסירבה להינשא לו. בהתקף זעם הוא שפך את המים על האדמה, תפס קומץ מהבוץ שנותר והשליך אותו על המלכה. היא הצליחה להתחמק, כך שהבוץ נחת על רכס הרי קירניה ונותר שם עד היום, כאשר 5 אצבעותיו של הכפרי המאוהב עדיין מסומנות על הבוץ…

האגדה השלישית דווקא טוענת שהגיבור הביזנטי Digenis Akritas ניסה להציל את האי קפריסין מפני פולשים סרצנים. הוא זינק לים מאנטוליה ונאחז ברכס כדי לצאת מהים, כך שהרי חמשת האצבעות הם טביעת היד החזקה שלו.