אגלנציה – Aglantzia: תרבות מודרנית והיסטוריה עתיקת יומין על הגבול

אגלנציה היא פרבר של ניקוסיה ועיירה עצמאית למחצה מאז 1986. היא משתרעת על פני 31 קילומטרים רבועים מתוכם 14 קמ"ר הן אדמות חקלאיות שנכבשו על ידי הצבא הטורקי בשנת 1974. מתוך 17 הקמ"ר שנותרו, 9 הם פארקי יערות לאומיים ושטחים ירוקים רבים. הגדול ביותר הוא "הריאה הירוקה" של ניקוסיה, אחריו פארק איוס יורגיוס, הפארק העירוני אגלנציה ולא פחות מעוד 45 פארקים קטנים ומרחבים ירוקים.

אגלנציה היא העיירה הגבוהה ביותר באיזור מכיוון שהיא בנויה על גבעות. אגלנציה נבנתה בתקופת ימי הביניים, לפני השלטון העות'מאני, בעיקר לצורכי הגנה במיקום שהציע גם משאבי טבע ואקלים בריא.

אגלנציה

ההיסטוריה של אגלנציה

ההיסטוריה של אגלנציה מתוארכת עד 3888 לפני הספירה. קברים המתוארכים לתקופת הברונזה נמצאו על גבעת Arona (הר האריה). הגבעה ממוקמת במיקום אסטרטגי כך שסביר שההתיישבות הקדומה שהיתה בה היתה מחנה צבאי או עמדת הגנה על האיזור.

האתר הארכיאולוגי Kafizin (ארונאס הקטנה)

מסביב לגבעה הייתה התיישבות עתיקה. יצירות אמנות וכתובות ארכיאולוגיות נמצאו ב-Kafizin (ארונאס הקטנה), אתר היסטורי עם מערה המוקדשת לפולחן הנימפות. היצירות והכתובות הללו מצביעות על כך שהאתר היה מקום פולחן בתקופה ההלניסטית, במיוחד בין השנים 225-218 לפני הספירה בתקופת שלטונם של תלמי השלישי ותלמי הרביעי.

באתר נמצאו גם מגוון כלי חרס ייחודיים הכוללים קערות שונות, כלים כפולי ידיות, נושאי כוסות, בקבוקי האכלה, נרות, צנצנות, כלי בישול, מחבתות, כיורים, קנקנים, סירים, כדים, אמפורות, צנצנות גדולות ומכשירי אריגה.

airalo ad

Lefkomiatis

בתקופת שלטונו של ג'יימס השני, מלך אנגליה (1468–1473). טירת לה קאווה שנבנתה על גבעת ארונה בסביבות 1385 שימשה כמצפה על הדרך המובילה מלרנקה לניקוסיה. הטירה הזו הופצצה על ידי הוונציאנים במהלך העשור השלישי של המאה ה-16. עד שנת 1870 רוב המבנה עדיין היה קיים כולל האולם המקומר ושני מגדלים. עם זאת, רוב הטירה נהרסה באותה שנה כדי לבנות את כנסיית Phaneromeni. בשנת 1888 האיזור נחפר על ידי ארכיאולוגים אנגלים והטירה הוכרזה כאתר לשימור בשנת 1915. כיום שרידים מהמגדל הגדול והמגדל השני נותרו יחד עם בור המים.

לאחר כיבוש קפריסין על ידי העות'מאנים הוקם במקום יישוב לקראת סוף המאה ה-18 ותושביו עסקו בעיקר בחקלאות וחציבה. לקראת סוף המאה ה-18 נבנו באגלנציה כנסיית איוס יאוריוס וכנסיית איוס יוריוס באתאלאסה.

במהלך הפלישה הטורקית בשנת 1974 הופצצה אגלנציה על ידי הטורקים והצבא הטורקי עדיין שולט בכמחצית משטחה של אגלנציה.

מה יש לעשות באגלנציה?

הפארק הלאומי יער אתלאסה – Athalassa Forest

פארק היער הלאומי אתלסה משתרע על שטח של 840 דונם והוא ריאה ירוקה עם המון ירוק ועצים, שיחים ועשבי תיבול מקומיים. אתלסה הוכרז כפארק לאומי בשנת 1990 והוא גובל בניקוסיה, באגלנציה, בסטרובולוס ובבגרי.

טירת לה קאווה – La Cava Castle

טירת לה קאווה נבנתה בימי הביניים באמצע הפסגה השטוחה של גבעת ארונאס והיא שימשה בעיקר לשמירה על הדרך מלרנקה לניקוסיה.

הטירה נהרסה במהלך פלישה מצרית במהלך 1426 ושופצה מאוחר יותר. הוונציאנים ניסו להרוס אותה בשנת 1570 כדי שהפולשים העות'מאנים לא יכלו להשתמש בה בעת שניסו לתקוף את ניקוסיה. לאחר שיפוץ מאסיבי השתמשו העות'מאנים באחד המגדלים כמחסן לאבק שריפה.

הטירה נהרסה סופית כאשר הארכיבישוף המקומי בשנת 1870 נתן הוראה להשתמש בסלעים של המבצר לבניית כנסיית פאנרומני בשנת 1870. מאז ועד היום נותרו ממנה רק שרידים וטירת לה קאווה היא המבנה היחיד מימי הביניים ששרידיו נותרו באגלנציה.

כנסיית אאיוס יאורגיוס – Ayios Yeorgios church

בין הכנסיות הרבות שבאגלנציה נמצאת כנסיית אאיוס יאורגיוס. הכנסייה שייכת לזרם היווני אורתודוקסי והיא נמצאת במרכז העיר.

המרכז התרבותי סקאלי – Skali

כמעט בכל עיר גדולה יש מקום יפהפה בו מתקיימים באופן קבוע אירועי תרבות. לרוב מדובר בבניין עתיק, במקדש או בתיאטרון מודרני. באגלנציה מרכז התרבות "סקאלי" משלב מספר תכונות מעניינות באתר אחד.

ראשית, זהו המרכז התרבותי הראשון הקפריסאי שנבנה מחוץ לבירה. שנית, האדריכלות המודרנית שבאה לידי ביטוי במתחם הזה משתלבת בצורה מושלמת עם העתיקות והנוף הטבעי. שלישית, מדובר באמפי תיאטרון ייחודי עם מערכת אקוסטית יחודית, מה שהופך את המקום לאחד המקומות הפופולריים ביותר להופעות.

גולת הכותרת המרכזית של מרכז התרבות סקאלי היא לא אולם הקונצרטים המפואר שלו, אלא המערות היפות שנמצאות במתחם. המערות משמשות כשטחי תצוגה וביניהם יש אגמים זעירים, מפלים נמוכים ונחלים. כל זה מייצר אווירה ייחודית של שילוב והרמוניה בין הטבע לאמנות.

בשנת 1992, כאשר האדריכלים יצרו את הסקאלי, הם ניסו לשמור על תוואי הקרקע ועל האתרים שמסביב: מרכז העיר העתיקה, הכנסיות ובית הקברות העתיק. הם הצליחו להפוך את מרכז הבילוי הענק הזה לאחת האטרקציות המרכזיות לא רק באגלנציה אלא גם בקפריסין כולה. במקום יש גם כמה טברנות ומסעדות כך שאפשר להעביר בו ערב שלם בכיף.

פסטיבל אגלנציה לג'אז – AglanJazz

פסטיבל הג'אז של אגלנציה

הפסטיבל הוקם על ידי עיריית אגלנציה בשנת 2007 על מנת להציג נגני ג'אז קפריסאיים ואירופאים. זהו פסטיבל שנתי, שנערך יומיים (בדרך כלל בתחילת יולי) במרכז התרבות סקאלי ושמו הוא AglanJazz. בפסטיבל מתארחות לרוב 6 להקות מדי שנה ממדינות שונות.

לאורך השנים הפסטיבל הצליח להכיר את עולם הג'אז לקפריסאים שעד היום נהנים מהופעות חיות של מוזיקאים מוכשרים מרחבי העולם, ללא תשלום.

אגלאנג'אז הפך בהדרגה לפסטיבל קיץ גדול שמושך אליו אלפי מבקרים מדי שנה. 

אתר הפסטיבל

יער אלסוס – Alsos Forest

יער אלסוס תחום בצפון מערב בכניסה לאוניברסיטת קפריסין, ומשקיף על בניין הנשיאות האירופאי של קפריסין ועל בית הספר התיכון הציבורי אגלנציה, הממוקם מדרום מזרח. הפארק הוא אחד השטחים האקולוגיים הגדולים ביותר של ניקוסיה. יש בו מגרש משחקים גדול לילדים, קפיטריה, שבילים ביער להולכי רגל, ומגרשי כדורסל וכדורגל. רק לא לשכוח להביא איתכם כדורים למשחק, כן?

הפארק פותח בתחילת המאה ה-20. רוב השטח היה בעבר שטח ביצות גדול עם גופי מים רדודים ובמשך שנות שלטון האנגלים באי ניטעו כאן עצי אקליפטוס רבים שהובאו מאוסטרליה על מנת לייבש את הביצות.