הפארק הלאומי יער אתאלאסה – Athalassa National Forest Park

פארק היער הלאומי אתאלאסה ממוקם בקצה הדרום-מזרחי של העיר ניקוסיה והוא הוכרז בין הפארקים הלאומיים של קפריסין בשנת 1990. הפארק הוא נווה מדבר של צמחייה המשתרע על שטח ענק בן 840 דונם ובו עצים, שיחים ומערכת שבילי טיול מסועפת. רשת השבילים המשתרעת על פני 20 קילומטרים – הופכת את הפארק למקום פופולרי לרכיבה על אופניים, הליכה וטיול בטבע.

עצי אקליפטוס בפארק הלאומי יער אתאלאסה - Athalassa National Forest Park
עצי אקליפטוס בפארק הלאומי יער אתאלאסה – Athalassa National Forest Park

הגנים הבוטניים שבפארק פתוחים מדי יום ללא תשלום. בשטח הפארק משולבים גם מרכז מבקרים המספק מידע על המאפיינים הסביבתיים של הפארק. מודל של הפארק מראה את המאפיינים הטבעיים הבסיסיים שלו, הצמחייה והמתקנים ואילו הדיורמות נותנות תצוגה תלת מימדית של הצמחייה באזור, הציפורים, היונקים והזוחלים.

בנוסף לתפקודו העיקרי כריאה ירוקה, הפארק משמש כר נרחב לפעילויות בילוי בחיק הטבע, פעילות גופנית, חינוך והכשרה לימודית.

חוץ מטיולים, ריצה או רכיבה על אופניים יש גם אגם בפארק, מה שהופך את אתאלאסה ליעד ידידותי מאוד למשפחות עם ילדים.

מדוע הקפריסאים כל כך אוהבים את יער תלאסה?

זהו האזור הירוק הגדול ביותר בבירת קפריסין והתושבים המקומיים אוהבים לצאת לשם לטיול על אופניים או פשוט להירגע ולצפות בכל חיות הבר שמוצאות שם מקלט. ישנם גם מתקני פיקניק, שהמקומיים אוהבים להשתמש בהם בסופי שבוע.

airalo ad

למה גם לכם כדאי לבקר פה?

כאמור, יש מתקני פיקניק בפארק, כמו גם מגרש ספורט ושבילי אופניים, מה שהופך את הפארק למקום ממש נחמד לפוש בחיק הטבע. בנוסף, יש בפארק נקודת תצפית על ציפורים, בה ניתן ללמוד יותר על הציפורים המקננות או המבקרות באי.

נקודת תצפית על האגם
נקודת תצפית על האגם

וקחו טיפ קטן: הגיעו ליער מוקדם בבוקר. זו חוויה ייחודית!

מרכז המבקרים של השמורה

מרכז המבקרים של פארק היער הלאומי אתאלאסה ממוקם בקצה הצפון-מזרחי של פארק Agios Georgios, בפינת שדרות Kyreneia ו-Athalassa, באגלנציה. מבני המרכז הם מבני ממשלה ישנים ששוחזרו על ידי משרד היערות בשיתוף עוד רשויות קפריסאיות.

מטרתו הכללית של מרכז המבקרים היא להציג את המאפיינים הסביבתיים של פארק אתלאסה ולספק מידע על ערכי הפארק ואפשרויות הבילוי בו. אפשר לקבל בו גם מידע על הסביבה הכללית באזור הרחב יותר של מישורי החוף הקפריסאי כמו אגם המלח של לרנקה והפארק הלאומי כף גרקו.

קורמורנים בפארק
קורמורנים בפארק

המרכז מורכב ממספר חללים קטנים הכוללים חדר עם מודל של הפארק, מעבדה, משרד, ארבעה חדרים עם דיורמות, תיאטרון, קולנוע ותערוכות גיאולוגיה, חי וצומח.

אולם התיאטרון / קולנוע

בחדר זה מוצג סרט בן 20 דקות, העוסק בסביבה הכללית של פארק אתלאסה, מישור מסוריה, אגמי המלח של לרנקה והפארק הלאומי כף גרקו.

משרד / חנות

כאן תוכלו לקבל מידע כולל עלונים שונים. ניתן לרכוש ספרים ומזכרות הקשורים לפארק בחנות.

שביל הליכה ביער תלאסה

במעבדה של מרכז המבקרים יש מיקרוסקופים בהם תוכלו לחקור את עולמם המיקרוסקופי של דגימות צמחים ובעלי חיים נבחרים.

פארק Agios Georgios

מרכז המבקרים נמצא במרחק הליכה מפארק אגיוס גאורגיוס.

מסלול האופניים

מסלול הרכיבה בפארק הלאומי אתאלאסה די קל ומתאים לכל סוגי האופניים והרוכבים. השביל סלול כולו והוא נמשך לאורך 16 ק"מ. תושבי ניקוסיה רבים הולכים לשם להתאמן או סתם בשביל הכיף.

מידע חשוב נוסף