בין ניקוסיה העתיקה לחדשה: כיכר אלפטריה החדשה (Eleftheria) היא מקום מרהיב שלא כדאי לפספס

בין החלק הישן של הבירה הקפריסאית לזה החדש, הקימה האדריכלית זאהה חדיד מתחם מרהיב בעלות של כ-45 מיליון דולר, השואף ליצור מראה חדש לשבר הפוליטי בין הצד היווני והטורקי של העיר.

אחת האטרקציות המיוחדות והיפות ביותר שתוכלו למצוא בעיר הבירה של קפריסין, ניקוסיה, היא "אלפטריה" (Eleftheria).

זהו פרויקט יוצא דופן במרכזה של העיר, הכולל 9,000 מטרים רבועים בהם תמצאו כיכר ופארק בעיצוב מיוחד של האדריכלית זאהה חדיד, שהלכה לעולמה לפני כשש שנים. את הפארק מימן בעיקרו האיחוד האירופי, בעלות של כ-45 מיליון דולר.

המתחם המרהיב הגיע לאוויר העולם לאחר שמשרדה של חדיד זכה בתחרות בין אדריכלים, שהתחרו על הזכות להקים בניקוסיה פארק אשר יקשר בין ניקוסיה החדשה לעתיקה, במטרה להבליט את הקסם של העיר ולאחד אותה.

כיכר אלפטריה החדשה (Eleftheria)
כיכר אלפטריה החדשה (Eleftheria)

כאשר תגיעו לפארק, תצעדו לצד החומות של העיר העתיקה שנבנו עוד במאה ה-16, בתקופה הוונציאנית של העיר, ותבחינו בחפיר עמוק המכיל מים מנהר פדיאוס. החומות מגדירות למעשה את הגבול בין החלק העתיק ביותר של ניקוסיה, ויוצרות את ההפרדה בין העיר העתיקה אל מול האזורים החדשים יותר הנמצאים מחוץ לחומות.

airalo ad

מתחת לכיכר המגשרת בין חלקי העיר, נמצא פארק בעיצוב מיוחד בהתאם לסגנון המאפיין את חדיד. מדובר על חמישה דונמים להולכי רגל, מרוצפים גרניט ומעוצבים בצורות מתפתלות דרמטיות. הגשר העצום שמעל לכיכר מרהיב ביופיו והוא מיועד להולכי רגל בלבד, כאשר הרחבה שמתחתיה היא הגדולה ביותר שיש לניקוסיה להציע.

מהגשר תוכלו לצפות באלמנטים המפוסלים המיוחדים בעיצובה של חדיד, היוצרים למקום מראה המשלב בין חדש לישן, בדיוק כמו ניקוסיה עצמה. בעיריית הבירה הקפריסאית מתכננים להמשיך ולשדרג את האזור, כאשר מגרשי החניה צפויים לפנות את מקומם בהמשך לשטחי פארק נוספים אשר יצרו ריאה ירוקה בלב העיר.

בעיצוב הייחודי של המתחם, בחרה חדיד, בדומה לאדריכלים נוספים בשנים האחרונות, ארכיטקטורה אשר אינה יועדה לשימוש אזרחי, לפרויקט יוצא דופן ומעורר השתאות.

חדיד, מצידה, שאפה כי הכיכר תהווה את הצעד הראשון בדרך לתכנית עירונית גדולה שתוביל לאיחוד המיוחל של הבירה הקפריסאית, אשר נמצאת בין שני הצדדים של קפריסין – היווני והטורקי, שתי קהילות אשר מופרדות כבר כחמישים שנים. התכנון היה להמחיש את ההפרדה בין שתי הקהילות וליצור שיקוף למצב הפוליטי המורכב על האי.

מה יש עוד לעשות באיזור?

אם תרצו להמשיך את הטיול לאחר הביקור באלפטריה, תוכלו להגיע אל רחוב לדרה (Ledra) הסמוך, הכולל מדרחוב שוקק עם בתי קפה, מסעדות וחנויות יוקרה. המדרחוב לרוב הומה באנשים ומהווה מקום מצוין לעצור, לשתות פראפה טוב (אייס הקפה הקפריסאי), למלא את הבטן ולעשות קצת קניות.