שכונת קאטו פאפוס וכל מה שיש לעשות בה – Kato Paphos

שכונת קאטו פאפוס (פאפוס תחתית, להבדיל מאנו פאפוס – פאפוס עילית) היא איזור התיירות והנופש של פאפוס והיא סמוכה לנמל ולמבצר. יש בה דוכנים, חנויות מזכרות, בתי מלון, מסעדות וטברנות דגים נהדרות.

חזית מלון אנבל על החוף בקאטו פאפוס
חזית מלון אנבל על החוף בקאטו פאפוס

ברחוב Agiou Antoniou מתרכזים חיי הלילה של פאפוס. תמצאו שם ברים ומועדונים לצד מסעדות ובתי קפה. החוף הסמוך לקאטו פאפוס נקרא חוף אליקס (alykes) ויש בו פעילויות ספורט ימי, שמשיות וכסאות חוף להשכרה. לא הרחק ממנו נמצאת כנסיית Agia Kyriaki Chrysopolitissa העתיקה שמתוארכת למאה ה-16 ובסמוך לה נמצאים שרידים של בית מרחץ עותמני טורקי.

הטיילת, הנמל והמבצר של פאפוס

טיילת החוף מובילה אל נמל קטן עם מבצר מימי הביניים, עדות להיסטוריה של קפריסין. כיום אפשר להיכנס אל המבצר ולהעפיל אל גגו, משם נשקף הים והאיזור. בנוסף, מתקיים בו מדי קיץ פסטיבל אופרה.

הפארק הארכיאולוגי בקאטו פאפוס

40 העמודים

לא הרחק נמצא הפארק הארכיאולוגי עם פסיפסי הרצפה העדינים של הווילות הרומיות שניצבו כאן בעבר. הפסיפסים הלו נחשבים לשמורים ביותר שנמצאו במזרח הים התיכון.

הפארק הארכיאולוגי של קאטו פאפוס (פאפוס) הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בקפריסין ונכלל ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו מאז 1980.

airalo ad

ניקולס, המלך האחרון של פליפאפוס העביר את העיר מהמיקום הקודם למקומה הנוכחי ליד הנמל בסוף המאה הרביעית לפני הספירה. בין המאה השנייה לפני הספירה למאה הרביעית לספירה, פאפוס הייתה עיר הבירה של קפריסין.

הפארק הארכיאולוגי הוקם על חורבות אותה העיר ויש בו אתרים ומונומנטים מהמאה ה-4 לפני הספירה ועד ימי הביניים כשרובם נותרו מהתקופה הרומית.

רצפות הפסיפס המורכבות של ארבע וילות רומיות (בתי המשפחות דיוניסוס, תזאוס, איון ואורפיאוס) מרשימות ביותר ומתארות סצנות שונות מהמיתולוגיה היוונית.

אחת מרצפות הפסיפס באתר הארכיאולוגי של פאפוס
אחת מרצפות הפסיפס באתר הארכיאולוגי של פאפוס

המתחם כולל גם אנדרטאות חשובות אחרות, כמו אשלפיאיון, אודאון, אגורה, טירת סרנטה קולונס (ארבעים העמודים), חורבות לימניוטיסה של בזיליקת נוצרים קדומים ואיך לא, קברי המלכים.

ראש עמוד סנט פול

בהמשך הפארק נמצא עמוד סנט פול, עליו נצלבו אנשים שונים בעת העתיקה.

כנסיית אגיה סולומוני והקטקומבה

במעלה השביל מקדימה נמצאת כנסיית אגיה סולומוני (Agia Solomoni) והקטקומבה שמאמינים כי היא שימשה אז כבית הכנסת של פאפוס הרומאית. דלתות המבנה, סורגי החלונות והעץ העצום מחוץ לאתר מכוסים במטפחות שקושרים אליהם המבקרים כסגולה להצלחה.

כנסיית אגיה סולומוני (Agia Solomoni) והקטקומבה
כנסיית אגיה סולומוני (Agia Solomoni) והקטקומבה

במרחק קצר נמצאים קברי המלכים המרשימים מתחת לקרקע, מגולפים בסלע ומעוטרים בעמודים ובפיתוחים.