הכפר ירוסקיפו – בירת רחת הלוקום של קפריסין | Yeroskipou

ירוסקיפו (הוא נכתב גם כ-Geroskipou או Yeroskipou) הוא כפר גדול בקפריסין ממזרח לפאפוס ובו חיים כמה אלפי תושבים.

על פי המיתולוגיה היוונית היו לאפרודיטה, אלת היופי, גנים שם. השם Yeroskipou מגיע מהמילים היווניות ieros=קדוש ו-kipos=גן.

הכפר הקטן הזה הלך וגדל במהלך השנים האחרונות. הכיכר המרכזית של ירוסקיפו מהווה דוגמא לשילוב הרמוני בין מסורת להתפתחות. המאפיין העיקרי שלה הוא הכנסייה העתיקה Agia Paraskevi המתוארכת למאה התשיעית לספירה עם אייקונים ייחודיים שמשתלבים בהרמוניה עם החנויות המסורתיות והמשרדים המודרניים שבכפר.

יופיו של האזור וההיסטוריה העשירה הופכים את ירוסקיפו ליעד אטרקטיבי למטיילים. כל אדם שמבקר בכפר יכול ליהנות משקט של קהילה מסורתית קטנה יחד עם שירותים שעיירה גדולה מספקת, שכן הכפר ממוקם קרוב מאוד למרכז העיר ורק 7 ק"מ משדה התעופה הבינלאומי של פאפוס.

מידע חשוב

מה יש לעשות בירוסקיפו?

רחת לוקום בירוסקיפו

רחת לוקום
רחת לוקום

ירוסקיפו נודעת בשל החנויות הקטנות המייצרות את ממתקי רחת הלוקום הצבעוניים ואשר עדיין שומרות על דרך הייצור המסורתית כבר יותר מ-100 שנה. בחלק מהמקומות ניתן לראות את תהליך ההכנה של הממתקים הכה טעימים הללו.

קדרות

עבודות קדרות בירוסקיפו

כדאי גם לבקר באחת מחנויות הקדרות הרבות בהן ניתן לראות את המסורת של ירוסקיפו בתחום הזה ואת המקומיים עוסקים בעבודת הקדרות אל מול עיניכם.

המוזיאון לאמנות מסורתית של ירוסקיפו

מקום נוסף שכדאי לבקר בו הוא המוזיאון לאמנות מסורתית של ירוסקיפו המציג אמנות מסורתית מהמאה ה-18 עד המאה ה-20. המוזיאון פתוח כל יום ואפשר להתרשם בו מחפצי אמנות מהמאות הקודמות.

המוזיאון לאמנות עממית בירוסקיפו נמצא בבניין מסורתי מהמאה ה-18 שהיה שייך ל-Antreas Zimboulakis, איש אמיד ומשכיל שהיה שגריר אנגליה בפאפוס וספק של הצי הבריטי.

האחוזה הגדולה הזו היתה במקור מכלול של כמה בניינים גדולים יותר. היא שופצה ושוחזרה על ידי מחלקת העתיקות של קפריסין ופעלה כמוזיאון לאמנות עממית מאז 1978.

המוזיאון מכיל אוסף גדול של פריטים מסורתיים מכל קפריסין ובעיקר ממחוז פאפוס. חיי היומיום של פעם מוצגים בפריטים הללו וביניהם יש מוצגים חקלאיים, כלי עבודה מסורתיים ופריטים שונים מזמן הכיבוש הטורקי ועד אמצע המאה ה-20.

  • טלפון: 26306216
  • שעות הפתיחה: בעונת החורף (16/9-15/4): שני-ראשון 8.30-16.00. בעונת הקיץ (16/4-15/9): שני-ראשון 8.30-17.00
  • מחיר כניסה: כמה יורו ספורים
תקרה מצוירת בכנסיית ניקולס הקדוש בירוסקיפו
תקרה מצוירת בכנסיית ניקולס הקדוש בירוסקיפו

אתר העתיקות והקברים Efta Ai-Giorkies

אזור "אפטה איי-ג'ורקיס" (Seven Georges) הוא מכלול של מערות ותאי קבורה תת-קרקעיים מגולפים עתיקים על גבעה סלעית דרומית מערבית לירוסקיפו. אפשר ללכת בשדות ובשבילים בטיול שאורכו כמה שעות.

לונה פארק פאפוס

צמוד לכפר נמצא לונה פארק גדול עם מתקנים לילדים גדולים וגם לזאטוטים. קראו על הלונה פארק של פאפוס כאן בהרחבה.

חוף ירוסקיפו

חוף ירוסקיפו ממוקם בין קאטו פאפוס והכפר ירוסקיפו. הוא ידוע גם בשם חוף Atlantida או חוף Rikkos, והוא אחד החופים הפופולריים ביותר בפאפוס.

חוף ירוסקיפו משתרע על פני כ-400 מטרים. הוא מלא במיטות שיזוף, שמשיות ויש בו את כל מה שצריך כדי ליהנות מבטן-גב של צהריים: מזנונים, מלתחות ושירותים.

החוף הוא גם סלעי וגם חולי. יש לאורכו חלוקי נחל בהתחלה אבל ככל שמתקדמים פנימה הוא נהיה חולי. המים בחוף זה זכו בפרס הדגל הכחול על ניקיונם וחוץ מזה החוף בולט בזכות הנגישות שלו לאנשים עם מוגבלויות.

ישנם בחוף מצילים בתפקיד מאפריל עד אוקטובר. המקום נחשב לחוף אידיאלי לכל הגילאים מכיוון שהוא נגיש בקלות, מאורגן וכולל את כל המתקנים הדרושים.

אירועי תרבות ופסטיבלים בכפר

אירועי תרבות רבים מתקיימים בירוסקיפו מדי שנה. בין אלה, יש את אירוע ה-Lerokipia מדי מאי שנמשך 10 ימים ושכולל מופעי תיאטרון, קונצרטים ופעילויות מסורתיות אחרות.

ב-27 בספטמבר מדי שנה, מציינים פה את יום התיירות העולמי.

הכפר ותושביו משתתפים כל שנה בפסטיבל אפרודיטה בפאפוס בספטמבר ואשר מושך אלפי חובבי אופרה מקפריסין ומחוצה לה.

מידע חשוב נוסף