הר טריפילוס Tripylos – קסם בירוק

בשטחו של יער פאפוס (Paphos Forest) מתנשא הר טריפילוס המרשים גדוש העצים. הר זה הוא הר הגבוה ביער פאפוס וגובהו בסביבות אלף ארבע מאות מטר. יער פאפוס נמצא על רכס הרי טרודוס (Troodos Mountains) המרהיבים, רכס זה הוא הרכס הגבוה והנרחב ביותר בקפריסין והוא פופולרי מאוד בקרב תיירים.

פסגת הר טריפילוס
פסגת הר טריפילוס

הנוף הנהדר הנשקף מראש ההר יוצא דופן וניתן לראות ממנו את היער משתרע מתחתיו ומנקודת התצפית ניתן להבחין בים הכחול וברצועות החוף שלו בכיוון צפון מערב. בין השאר תוכלו לזהות את העיירה פוליס (Polis), את שמורת אקאמאס ואת מפרץ גוזליורט או בשמו היווני מפרץ מורפו (Morphou). במיתולוגיה היוונית בשם טריפילוס היה קרוי אחד מבניו של מלך ארקאדיה ארקס, בנו של זאוס, ואשתו המלכה לאודמיה.

כדי להגיע אל הר טריפילוס יש לנסוע אל עמק הארזים הנמצא במדרונותיו של ההר. העמק נמצא במרחק של כשלוש שעות נסיעה מלרנקה וכשעה וחצי נסיעה מהערים פאפוס ולימסול. בעמק הארזים יש איזור פיקניק בו תוכלו לשבת ולאכול.

כדי להגיע לפסגת הר טריפילוס יש לטפס ברגל מעמק הארזים מרחק של יותר משני קילומטרים. כמו כן ישנו מסלול טבע באורך של שישה קילומטרים (המסלול אינו מעגלי ולכן יש לחזור באותה הדרך). אפשר לטייל בו בקיץ ובחורף. בקיץ הצבע הירוק היפה של העצים יבלוט יותר, ואילו בחורף ייתכן שיירד שלג…

צמחייה – ארז קפריסאי, אבל לא רק

לצד הארז הקפריסאי, גדלים על הר טריפילוס המוני עצי אורן מדהימים שמפיצים את הניחוח המיוחד שלהם. עצי האורן, כמו ארז הקפריסאי, משתייכים למשפחת האורניים שבסדרת עצים מחטניים. כמו כן גדלים באיזור עצי אלון מוזהב.

airalo ad
רכס הרי הטרודוס בקיץ
רכס הרי הטרודוס בקיץ

בעל החיים הלאומי וזה שהתגלה בהר לאחרונה

על ההר מתגורר המופלון הקפריסאי. המופלון הוא כבש פראי גדול ולו עשרה תתי-מינים וקרניים גדולות ומרהיבות. המופלון הקפריסאי הוא ביישן למדי וקשה לראותו. אבל מי יודע, אולי יתמזל מזלכם תוכלו לזהות בין העצים את תת המין הנדיר הזה של כבש הבר. המופלון הקפריסאי נבחר להיות בעל החיים הלאומי של קפריסין והוא מופיע על מטבעות של סנט אחד, שני סנט וחמישה סנט של האירו הקפריסאי.

כבש-המופלון

עוד בעל חיים מקומי שגדל בין עצי הר טריפילוס הוא עכבר קפריסין אשר מקום מחייתו העיקרי הוא באזור הרי טרודוס. מין זה של עכבר התגלה רק בשנת 2004 והוגדר רשמית בשנת 2006 על ידי ד"ר תומס קוצ'י מאוניברסיטת דרהאם. עכבר זה דומה אמנם לעכבר הבית, אך ראשו, אוזניו, שיניו ועיניו גדולים יותר מאלו של יתר העכברים האירופאים, ובדיקת DNA גילתה כי מדובר במין נפרד של עכבר. עד לגילויו הסברה היתה כי כל היונקים באירופה כבר זוהו, מה שהפך את הגילוי הזה ליוצא דופן ומרגש במיוחד.

בנוסף ניתן למצוא בין עצי ההר פריטים של שועלים אדומים (שנקראים גם בשם "שועל מצוי"). אמנם בתרבות מיוחסות לשועלים תכונות של ערמומיות וחוכמה אבל במציאות השועל האדמדם לא חכם במיוחד בהשוואה לשאר בעלי החיים הטורפים שנמצאים בטבע.

מנזר קיקוס

חצר מנזר קיקוס
חצר מנזר קיקוס

לא רחוק מהר טריפילוס, במרחק של 22 דקות נסיעה, שוכן מנזר קיקוס, לו היסטוריה עשירה ומעניינת. המנזר נוסד במהלך המאה האחת עשרה,  אבל נשרף כמה פעמים והמבנה שנמצא היום אינו המבנה המקורי. נשיא קפריסין הראשון, הארכיבישוף מקאריוס השלישי, בילה בצעירותו מספר שנים במנזר קיקוס והוא אף נקבר שלושה קילומטרים מערבית למנזר.

מנזר קיקוס נחשב למנזר העשיר והמפורסם ביותר בקפריסין. המנזר מוקדש למרים הבתולה אם ישו. במנזר נמצא אייקונין העשוי מזהב וכסף שעל פי המסורת צוייר על ידי השליח לוקאס בעצמו. האייקונין נמצא בגומחה הניצבת מול האיקונוסטזיס של הכנסייה. המקומיים האמינו ביכולתו של האייקונין לבצע ניסים. כך הם מייחסים את סילוק הארבה שפשט על היבולים בשנת 1760 לכוחו של האיקונין.

באיזור נמצאים כפרים קטנים  פסטורליים נוספים וביניהם הכפר קמפוס (Kampos) שאוכלוסייתו מונה כשלוש מאות נפשות והכפר טסקיסטרה (Tsakistra).