עמק הארזים בין פאפוס לטרודוס

עצי ארז ואורנים במורדות הר טריפילוס, עמק הארזים, הרי טרודוס, קפריסין
עצי ארז ואורנים במורדות הר טריפילוס, עמק הארזים, הרי טרודוס, קפריסין

עמק הארזים (Cedar Valley) נמצא על פרשת דרכים בין לפקוסיה (ניקוסיה), פאפוס ולימסול. עמק הארזים ההררי נמצא בתוך יער פאפוס ובו צומחים אלפי עצי ארז קפריסאי, קרובי המשפחה של ארזי הלבנון המפורסמים. בעמק צומחים גם עצי אורן קפריסאי. את העמק חוצה הכביש הכפרי המחבר את הכפר Panagia עם מנזר קיקוס שבהרי הטרודוס. צמוד לעמק במרחק הליכה נמצא Stavros tis Psokas, ישוב הררי נוסף בו נמצא המופלון הנדיר והביישן, מין של כבשי בר שנמצאים אך ורק בקפריסין. בעמק יש גם שרידים משלושה גשרי הרים ונציאנים עתיקים.

לחקור את עמק הארזים: הצצה פנימה

אם אתם חושבים על הרי הטרודוס הרי שהדבר הראשון שכנראה יעלה לכם בראש הם עצי האורן המדהימים מפיצי הניחוח שמכסים את הפסגות המחוספסות של האיזור. סעו פנימה אל תוך יער פאפוס הקריר ותוך זמן קצר תוכלו להבחין בעצי האורן הללו שמפנים את מקומם לאלפי ארזים קפריסאים מרהיבים וירוקים. ברוכים הבאים לעמק הארזים המשגע!

המטיילים נכנסים אל העמק הנהדר הזה בכביש שיוצא ממנזר קיקוס שבהרי הטרודוס או מהכפר Panagia שבאיזור פאפוס.

כמו שניתן להסיק משמו של עמק הארזים, הוא מהווה בית גידול עיקרי לאלפי עצי ארז קפריסאי. עצי הארז המרשימים גדלים ברחבי העולם בעיקר בהרים ובמקומות גבוהים. הארז הקפריסאי הוא קרוב רחוק של ארז הלבנון המפורסם, שבין השאר גם מוזכר בתנ"ך. גובהו של הארז הקפריסאי יכול להגיע לעשרות מטרים, ואף לגובה של למעלה משלושים וחמישה מטרים.

לארז זה יש ענפים עבים וחזקים, גזע ישר ועלים נוקשים. כיוון שעץ הארז הקפריסאי הוא עץ עמיד מאוד, הוא שימש בעבר לייצור רהיטים, ספינות, גילופי עץ ושימושים נוספים. השימוש הרחב בו, יחד עם בירוא היערות והשריפות, הביא לירידה משמעותית במספר הארזים בקפריסין, עד שהשלטון הבריטי ששלט באותה תקופה באי אסר על כריתת עצים מיער פאפוס.

airalo ad

שמו המדעי של הארז הקפריסאי הוא Cedrus brevifolia כשהמילה Cedrus פירושה "ארז" והמילה brevifolia פירושה "עלים קטנים", בשל גודלם הקטן של עלי הארז הקפריסאי ביחס למינים אחרים של ארז. המקומיים מכנים את ארז הקפריסין גם בשם "אורן מרים הקדושה". זאת בעקבות אגדה מקומית עתיקה, על פיה מרים ביקרה במנזר קיקוס, ועצי האורן כרעו לכבודה. היא בתמורה בירכה אותם והם הפכו לארזים חסונים.

ארז קפריסאי מכוסה שלג
ארז קפריסאי מכוסה שלג

כשתגיעו לעמק אתם תיהנו משקט ושלווה. שבו על ספסל עץ באתר הפיקניק שבחורשה או צאו לטיול באחד משבילי היער מאיזור החניה של עמק הארזים לפסגת הר טריפילוס (Tripilos) המרשים (היכונו לטיפוס של מעל 2 ק"מ). בראש ההר יש נקודת תצפית פנורמית יפה על יער פאפוס ועל קו החוף, לכיוון פוליס (Polis), אקמאס (Akamas) ואל מפרץ מורפו (Morphou).

תצפית על מפרץ מורפו Morphou
תצפית על מפרץ מורפו Morphou

מסלול הליכה שביל הטבע בעמק הארזים

בעמק הארזים יש שביל טבע לא מעגלי באורך 6 ק"מ (חוזרים באותה הדרך) אותו אפשר ללכת או לרכב על אופניים אם אתם בכושר. השביל המסומן הוא חלק ממסלול הטיול E4, אשר עובר את כל הדרך למנזר קיקוס, דרך עמק Roudia, אך עלינו להזהיר אתכם, זהו טרק ארוך מאוד. מטריפילוס, השביל מוביל גם לשביל Horteri, שיוביל אתכם לתחנת היער Stavros tis Psokas.

המסלול יפה כל השנה. בקיץ ובחורף. בקיץ הוא יכול להיות ירוק יותר בגלל הצמחייה השופעת ובחורף חלק מהסלול עשוי להיות מכוסה בשלג או מכוסה בערפל ולכן בדקו את תחזית מזג האוויר לפני שתתחילו ללכת.

כשאתה מסתובבים בעמק הארזים שימו לב לסביבה. יש כאן שפע של צמחים אנדמיים ואלון מוזהב (העץ הלאומי של קפריסין). אזור טריפילוס נחשב גם לאחד מבתי הגידול החשובים ביותר של המופלון הקפריסאי (כבש בר שנמצא רק בקפריסין). מכיוון והמופלון היא חיה ביישנית, לעיתים נדירות מצליחים לראות אותה מסתובבת בעמק.

הארז הקפריסאי

הארז הקפריסאי הוא עץ ירוק-עד מחטני שמגיע לגובה של עד 35 מטרים. יש לו ענפים עבים וחזקים בניגוד גמור לגזע הישר והעלים הנוקשים שלו. כיוון שהארז הזה הוא עץ עמיד מאוד הוא שימש בעבר לייצור רהיטים, ספינות, גילופי עץ ועוד. השימוש הרחב בו יחד בירוא היערות הביא לירידה במספר הארזים באי עד שהשלטוהעלים הנוקשים שלוון הבריטי בקפריסין אסר על כריתת עצים מיער פאפוס.

מה עוד יש לעשות באיזור עמק הארזים?

מעמק הארזים אפשר לנסוע למנזר קיקוס ולמנזר סטברוס טיס פסוקאס (Stavros tis Psokas) המשגע שלידו יש אתר פיקניק נחמד. גם הגשרים הוונציאנים מימי הביניים צלפוס, Elia ו-Roudias לא רחוקים מדי והם יחזירו אתכם אחורה בזמן עם רקע של נוף שנראה כנלקח מהאגדות.

שאלות ותשובות

איך מגיעים לעמק הארזים?

מלרנקה הדרך נמשכת כשלוש שעות וכוללת העפלה אל הרי הטרודוס. מפאפוס הנסיעה לוקחת שעה וחצי ומלימסול כשעתיים. אין תחבורה ציבורית סדירה למקום והדרך הכי טובה להגיע לפה היא באמצעות רכב שכור.

למי מתאים טיול בעמק הארזים?

לחובבי טבע בעיקר. גם מי שאוהב מורשת ומסורת קפריסאית יהנה פה כי בדרך נמצאים מנזר קיקוס הידוע ומנזר Stavros tis Psokas היפה.

מה עוד יש לעשות באיזור עמק הארזים?

מסלול הליכה או אופניים עד לפסגת הר טריפילוס. לבקר במנזר קיקוס או במנזר סטברוס טיס פסוקאס (Stavros tis Psokas). ובאיזור נמצאים גם 3 גשרים וונציאנים מימי הביניים.

איפה אפשר לישון בסמוך לעמק הארזים?

לפני ואחרי עמק הארזים יש כמה מקומות לינה. חלקם מלונות וחלקם דירות.