גשר צלפוס הונציאני | Gefiri tou Tzelefou

גשר צלפוס (ביוונית: γεφύρι του Τζιελεφού) הוא גשר ונציאני עתיק מקסים שנמצא בתוך יער פאפוס. הגשר עצמו יפהפה אבל גם האיזור עצמו והמון מגיעים אליו כדי להצטלם או לעשות פיקניק.

גשר צלפוס
גשר צלפוס

הגשר ממוקם רק 6 קילומטרים מהכפר איוס ניקולאוס (Agios Nikolaos) וניתן להגיע אליו בנסיעה מפאפוס, הרי הטרודוס או לימסול. לאורך כל 3 המסלולים יש נופים ציוריים מרהיבים שכולם ייהנו מהם.

גשר צלפוס הוא גשר האבן הגדול והגדול ביותר מימי הביניים שנבנה אי פעם בקפריסין והוא נבנה מעל נהר Diarizos. בעת העתיקה, הגשר נקרא "Vokaria".

קצות הקשת בנויים מחלוקי נחל. הן במצב מצוין וגם פסגת הגשר שהיא הנקודה הרגישה ביותר. בצד הדרומי של הגשר ניתן למצוא צלב קטן על אבן אך הוא בקושי נראה לעין. בשני הפתחים של הגשר ישנן רחבות המתנה עם ספסלים לפיקניק שממחישות עד כמה הגשר היה עמוס בימי הביניים. זה לא מפתיע שכן ידוע שהגשר היווה נקודה מרכזית בה הייתה מקושרת פאפוס למחוזות אחרים בקפריסין.

הגשר שירת את תושבי האזור, וקישר בין כפרי החוף המערבי (Milikouri, Vretsia, Agios Ioannis) לכפרי החוף המזרחי (Agios Nikolaos, Kaminaria ו-Treis Elies).

airalo ad

המאפיין החשוב ביותר של גשר צלפוס הוא הגובה הרב שלו. כאשר הנהר היה זורם לידו בעוצמה בחורף הפגיעה של המים בגשר השמיעה רעש חזק שנשמע בכפרים מסביב. או אז תושבי הכפר הסמוך היו ממקמים סל קש בנהר כדי ללכוד את הצלופחים שנסחפו על ידי המים.

הגשר נחשב לאחד המקומות הקסומים ביותר בכל האי. הוא נבנה באזור עם צמחייה עשירה בתוך יער פאפוס העבות ואם אתם חובבי אינסטגרם וטיקטוק – יש לכם המון מה לצלם פה.