מערת המאובנים של ההיפופוטמים באיה נאפה – Paleontological Cave of Hippopotamus

היפופוטמים
היפופוטמים

בדרך כלל כשאנו חושבים על חופשה באיה נאפה, אנו חושבים בעיקר על תרבות המועדונים ומסיבות החוף המאפיינות את עיירת החוף הפופולרית. ואכן, אין ספק כי מדובר באחת מערי המסיבות התוססות באגן הים התיכון. עם זאת, לאיה נאפה יש עוד הרבה מה להציע. אם היסטוריה ותרבות מהוות חלק משמעותי מחוויית הטיולים שלך, שווה לדעת שגם בתחום הזה יש לא מעט מה לראות באזור. לצד שלל מוזיאונים, גלריות ועתיקות, התגלה בשנים האחרונות אתר ייחודי שמציע מסע בזמן אל תגלית מפתיעה בעברה העתיק של קפריסין.

היפופוטמים ננסיים? יש כזה דבר

בתחילת שנות ה-2000, התגלו באחת משלל המערות המעטרות את רצועת החוף שבין איה נאפה לפרוטראס מאובנים של עצמות פילים אבל גם של היפופוטמים יוצאי דופן. ארכיאולוגים שהגיעו למקום וחקרו את המתחם גילו זן חדש של היפופוטמים שגובהם לא עלה על הרבה יותר מ-70 ס"מ בלבד והם נכחדו לפני אלפי שנים.

מדובר ככל הנראה בתת-מין של ההיפופוטם המודרני שהגיע אל קפריסין מחופי טורקיה בשחייה. לצד מאובני ההיפופוטמים התגלו במקום עדויות לחברה אנושית מאותה התקופה, מה שסיפק ראיות לכך שהתיישבות אנושית באזורים אלו של העולם היא עתיקה משחשבו ונראה כי בני האדם חיו לצד ההיפופוטמים הננסיים.

היפופוטם ננסי לעומת רגיל. קרדיט Alexis Vlachos
היפופוטם ננסי לעומת רגיל. קרדיט Alexis Vlachos

כיצד ניתן להגיע למערה?

מערות הים של איה נאפה נחשבות לאחת האטרקציות המהנות והיפהפיות באזור. אם תכננת לשלב את המוקד התיירותי הייחודי הזה במהלך הטיול שלך, ניתן יהיה להגיע גם אל המערה הממוקמת במרחק מספר דקות הליכה מפארק הפסלים ונגישה במסלול קצר ועם נוף יפהפה. אם כבר הגענו אל מערת המאובנים, נוכל לעבור בין שלל המערות הנוספות הנמצאות באזור.

עם זאת, כדי לצפות בממצאי המאובנים וללמוד על התופעה הייחודית, יש לבקר במוזיאון הימי Thalassa שבעיר. המוזיאון מציע שלל ממצאים ארכיאולוגיים מרהיבים ומפתיעים ולאלו מאיתנו שהיסטוריה זורמת להם בעורקים, מדובר בחוויה.

הגעה ושעות פעילות

  • אל המערה נוכל להגיע דרך פארק הפסלים הנגיש לציבור בכל שעות היממה וללא עלות. יש לבדוק מראש האם הכניסה אליו חסומה.
  • המוזיאון הימי Thalassa הממוקם במרכז העיר פתוח בימים ג'-ש' בין השעות 09:00-13:00, ביום ב' עד השעה 17:00 וביום א' בין השעות 15:00-19:00.