הכפר קסילופגו ומה שיש לעשות בו ובסביבתו

קסילופגו (Xylofagou) הוא אחד מכפרי איזור הקוקינוכוריה לצד אורמידייה, Liopetri ו-Avgorou. גרים בו כמה אלפי תושבים למעלה מ-200 שנים והוא בין הכפרים הגדולים יותר בקפריסין.

מגדל תצפית בקסילופגו

תושבי הכפר הוותיקים היו רועי צאן והתיישבו כאן בעיקר כדי לא לסבול מהתקפות הטורקים. האזור היה מקום מרעה רחב ידיים לצד יער ואזור סלעי ולכן לא ניתן לראות את הכפר מהים. כך תושבי הכפר ניצלו מפיראטים שפשטו על כפרי וערי החוף. בנוסף, היו כאן בארות עם מים ראויים לשתייה ששימשו הן את הצאן והבקר והן את התושבים.

מגדל ריג'נה מימי הביניים

לכיוון צפון מזרח הכפר במרחק של כ-50 מטר נמצא מגדל ריג'נה (Pyrgos tis Rigenas) מימי הביניים. כמו שזה נראה, המגדל נבנה להגנה על האיזור בזמן שלטונם של הפרנקים או הוונציאנים. ליד המגדל הייתה באר רחבה ממנה קיבלו תושבי הכפר מים ולאחר מכן השקו את השדות. חלק מהבאר קיים עד היום.

איש מהתושבים כיום לא יודע כיצד קיבל המגדל את שמו, מה שאומר שהתושבים הראשונים מצאו את האזור נטוש לחלוטין. במפה שפורסמה בשנת 1573 על ידי אברהם אורטליוס הכפר מסומן באותו מיקום כמו היום, אך תחת השם Filofuo.

בשל העובדה שכפרים רבים מסומנים בשמות בלויים במפות של אותה תקופה, מניחים ש-Filofuo הוא קסילופאגו של היום.

airalo ad

פסל תפוח האדמה הגדול

תפוח האדמה הגדול הוא פסל פיברגלאס בקסילופאגו והוא מתנשא לגובה כמעט 5 מטרים. הפסל ממוקם במרכז קסילופאגו, לזכר ההיסטוריה של גידול תפוחי האדמה בכפר והסביבה.

הפסל נבנה בדומה לזן תפוחי האדמה Spunta, הגדל בכפר ומפורסם בצורתו הארוכה באופן חריג. היוצר שלו קיבל השראה מהדג הגדול בבלפסט , ורצה להנציח את ההיסטוריה של תפוחי האדמה של קסילופאגו בצורה דומה. 

תפוח האדמה הגדול בכפר קסילופגו
תפוח האדמה הגדול בכפר קסילופגו
הדג בגדול בבלפסט
הדג בגדול בבלפסט

בכל חודש דצמבר, הפסל מקושט כך שהוא דומה לעץ חג המולד. כוכב מוצב בחלקו העליון ואורות צבעוניים מקיפים אותו ואת בסיסו.

Powered by GetYourGuide