קוקינוכוריה – כפרי האדמה האדומה | Kokkinochoria

קוקינוכוריה היא למעשה קבוצת כפרים ציוריים שקיבלו את שמם מהצבע האדום של האדמה העשירה שסביבם. האיכרים הקפריסאיים מגדלים באדמת קוקינוכוריה הפוריה תפוחי אדמה, ארטישוק, הדרים וירקות אחרים. בעוד שרוב התושבים כאמור עוסקים בחקלאות היתר מתפרנסים מתעשיית התיירות בעיירה פרוטאראס, פרלימני ואיה נאפה במהלך חודשי הקיץ.

סירת דייג קפריסאית במעגן פוטאמוס
סירת דייג קפריסאית במעגן פוטאמוס

הכפרים שמרכיבים את איזור קוקינוכוריה

באיזור האדמה האדומה נמצאים הכפרים והעיירות הללו: פוטאמוס, אבגורו, Ormidia, דסאקי, Achnas, Xylofagou, Frenaros, Sotiras, פרלימני, Vrysoulles, Liopetri, Deryneia, איה נאפה, פרוטראס.

אבגורו

בכפר אבגורו (Avgorou) נמצא הפארק הבוטני CyHerbia.

דסאקי

בתחום הכפר נמצא מסלול המירוצים Achna.

פוטאמוס

אתם מוזמנים לבקר במעגן פוטאמוס (Potamos) ולראות את הדייגים מסדרים את רשתותיהם לקראת לילה של דייג. אתם יכולים לחקור את האוצרות שמוחזקים בכפרים כמו אלו שבמוזיאון האמנות העממית Dherynia ו-Avgorou, או כנסיות האבן הביזנטיות המקסימות שפזורות ברחבי האזור.

airalo ad

סוטירה

בסוטירה (Sotira) בכנסיית אגיוס מאמאס יש ציורי קיר המתוארכים למאה ה-16 ובכנסיית סוטירוס יש ציורי קיר יפהפיים מהמאה ה-13. כנסייה מעניינת נוספת היא הכנסייה הצלבנית Panagia Chortakiotissa מהמאה ה-16. קפלה ישנה במרכז הכפר הפכה למוזיאון כנסייתי קטן ובה תערוכת חפצים כנסייתיים מעניינים.

פרנארוס

בכפר פרנארוס (Frenaros) יש כמה כנסיות ביזנטיות קטנות, שתיים מהן, Archangel Michael ו-Agios Andronikos מתוארכות למאה ה -12.

ליופטרי

בכפר ליופטרי (Liopetri) יש כנסייה מהמאה ה-16 המוקדשת למריה הבתולה וכן כנסייה נוספת מהמאה ה-15 בשם Agios Andronikos עם כיפה מתומנת. בתוכה עד היום נשארו שרידי ציורי קיר שעדיין ניתן להבחין בהם באפסיס.

צמוד לכפר נמצא נהר ליופטרי ובשפך שלו יש נמל דייגים קטן ויפה מאוד עם סירות דייגים שעוגנות בו. זהו מעגן דייגים, פיורד טבעי קטן, נתיב צר מהים שנכנס אל החוף. המעגן הזה פעיל עוד מימי הביניים. בסוף המאה ה-18 הוא שימש גם כנמל לייצוא מוצרים חקלאיים וסלעי גיר מהמצבה הסמוכה למדינות כמו סוריה, מצרים ולבנון.

רשתות דייגים בכפר ליופטרי Liopetri
רשתות דייגים בכפר ליופטרי Liopetri

הנהר מוצף מדי יום במאות דייגים ומקומיים רבים שבאים לשם לקמפינג או לבילוי בשתי הטברנות שבמקום.

זילופאגו

הכנסייה החד כיפתית Agios Georgios בכפר זילופאגו (Xilofagou) מתוארכת לסוף המאה ה-15.

פרלימני

בפראלימני (Paralimni) יש כנסייה מקומרת ומעניינת המוקדשת לבתולה מריה ובה מוזיאון כנסייתי קטן. בנוסף, יש שם חופי רחצה וכן מועדוני צלילה רבים ובתי נופש על שפת הים.

דריניה

בעיירה דריניה (Dherynia) יש מספר כנסיות. הן בתוך העיירה והן מסביבה. ביניהן נמצאת הקפלה מהמאה ה-15 של אגיה מרינה (Agia Marina), של מריה הבתולה (Panagia) וכנסיית אגיוס ג'ורג'יוס (Agios Georgios), כנסייה ביזנטית קטנה עם כיפה.

וריסולס

אחת הכנסיות הציוריות ביותר באזור נמצאת ליד הכפר וריסולס (Vrysoules), זו של אגיוס ג'ורג'יוס פיגאדיון (Agios Giorgios Pygadion).

בכל הכפרים שבאיזור האדמות האדומות יש טברנות מסורתיות נפלאות עם אוכל טעים ושפע של כנסיות אבן ביזנטיות וקפלות הפזורות ברחבי האזור.