איזור הבילויים Piale Pashia ואיזור נמל הדייגים הישן Psarolimano בלרנקה

איזור Piale Pashia ומבט על נמל הדייגים הישן Psarolimano בלרנקה

לרנקה היא עיר על החוף הדרומי של קפריסין והיא העיר השלישית בגודלה בקפריסין, אחרי ניקוסיה ולימסול, בהתאמה. בעיר אוכלוסיה המונה כמעל ל-150 אלף תושבים והיא ידועה בחוף הים והטיילת שלה המעוטרים בעצי דקל. לרנקה שוכנת בסמוך לשדה התעופה הגדול במדינה, שדה התעופה הבינלאומי של לרנקה ויש בה גם נמל ימי ומרינה.

אחד הרחובות המפורסמים בעיר הוא רחוב פיאלה פשיה, הממוקם באזור נמל הדייגים הישן של לרנקה העונה לשם פסארולימאנו. זהו האזור הטורקי-קפריסאי הישן.

ההיסטוריה של איזור רחוב פיאלה פשיה – Piale Pashia

הרחוב קרוי על שמו של פיאלי פשה, עם שינוי קל בגרסתו היוונית (בטורקית: Piyale Paşa), שחי בין השנים 1515–1578 והיה אדמירל מוערך בעל הישגים גדולים תחת השלטון העות'מאני בין השנים 1553-1567 ואף כיהן כשר באימפריה העות'מנית משנת 1568 ועד מותו בשנת 1578.

פיאלה פשיה היה הגנרל שהנהיג את הכוחות העות'מנים בכיבוש העיר לרנקה בשנת 1570 מהווניציאנים. בתקופה העות'מאנית הרחוב היה הכביש והגבול שעל חוף הים של לרנקה ורק במאה ה -19 הורחבה העיר לכיוון שדרת אתונה (פויניקודס), הטיילת של היום.

איזור פיאלה פשיה המודרני

כיום הרחוב משמש כאחד הרחובות התוססים של העיר לרנקה וידוע כמסלול הליכה מהמם ביופיו שעובר דרך נמל הדיג פסארולימאנו.

כביש החוף של פיאלה פשיה מתחיל מהטירה המפורסמת של העיר, מימי הביניים (מבצר לרנקה), שמוסיפה רבות לטיילת פויניקודס, שהיא שביל חוף מקסים החובק את הים מצד אחד ומוקף על ידי טברנות, גלידריות מסעדות וחנויות מזכרות.

מצד שני, משובץ הרחוב בתים ישנים הבנויים באופן מסורתי המושפע מאדריכלות איטלקית, טורקית ויוונית.

שביל הים מהטיילת ועד לנמל הדייגים

שביל הים שברחוב שודרג ושופץ לחלוטין בשנת 2014 בהשקעה כספית רבה. השביל ברחוב מורכב משני שבילי הליכה; אחד במפלס הכביש, מחולק בלוחות זכוכית שמתחברים באופן מרשים לנוף הים, ושביל תחתון שני עם תחושה של "הליכה על המים". לאורך השביל ישנם גם ספסלי חלוקי נחל מעץ ואבן המפוזרים במקומות תצפית לאורך הרחוב.

המסלול ברחוב עובר תחילה את קטע הכביש המרופד בטברנות מסורתיות, המציעות מנות דגים ושאר מאכלי ים, לצד בשרים וחולף על פני שכונות קפריסאיות עתיקות.

טברנה לרנקאית טיפוסית
טברנה לרנקאית טיפוסית

מהרחוב מסתעפים רחובות צדדיים רבים המזמינים את המבקרים בהם לגלות ארכיטקטורה מסורתית יותר, כמו גם סדנאות בהן האומנים המקומיים עושים את מלאכתם ומזמינים מבקרים לצפות בהם בעבודה.

בהמשך הרחוב נמצא נמל הדייגים הייחודי 'פסארולימאנו', בו ממוקמות כמה מסעדות דגים מסורתיות, המציעות לסועדים נופים יפים של חוף וסירות העוגנות בנמל פסארולימאנו ובנמל לרנקה.

אזור פסארולימאנו

פסארולימאנו הוא גם שמה של המרינה או נמל הדיג הדרומי של לרנקה ומקור השם מיוונית הוא נמל דגים או נמל דייג.
הנמל ממוקם דרומית למרינה של לרנקה וצפונית לחוף מקנזי.

הנמל קיים עוד מלפני תקופת השילטון העות'מני ובאופן מסורתי שימש את דייגי לרנקה כנקודת יציאה וחזרה ממסעות דיג לאורך חופי לרנקה והים התיכון. דייג באזור תמיד היה ענף חשוב באזור ובעיר לרנקה בפרט. תושבי לרנקה ותושבי האי קפריסין תלויים בייבוא מוצרים ומזון דרך הנמלים שלהם.

נמל פסארולימאנו היה ועדיין הינו ידוע ברחבי העיר בחשיבותו לתזונה היום יומית של העיר והאזור כולו. כאשר הדיג בנמל זה בפרט מגיע למאות טון של דגים, צדפות ושאר מאכלי ים, בשנה.

נמל הדייגים פסארולימנו כיום

בתחום האזור מסעדות, המרינה, משרדים ממשלתיים, חנויות, חוף קסטלה המדורג בתו תקן דגל כחול, רחובות ומסלולי הליכה.

מבחינה קולינרית, אזור פסארולימאנו ידוע במסעדות מאכלי הים, מהטובות בלרנקה וקפריסין, שרבות מהן מתהדרות בכוכבי מישלן.

באזור הנמל שוכן גם "בית מכסה" לדגים וחיות ים שונות. המכסה משמש בית חולים ונקודת טיפול והחזרה למים של מינים הנמצאים בסכנה, כמו גם צבי ים שבשנים האחרונות הפכו לנדירים בחופי הים התיכון. בנוסף בקצה האזור נמצא המגדלור של נמל הדיג אשר מכוון את הדייגים והנופשים לחופי האזור.

כאמור, האזור כולו עבר שיפוץ נוסף בשנת 2014 הכלל את החזית של מסעדות וחנויות רבות. במרינה השוכנת בלב האזור עוגנות סירות המשמשות מקומיים ותיירים לדייג ויציאה לסיורי שייט.

נמל הדייגים של פסארולימאנו נחשב בידי תיירים ומקומיים לאזור יפהפה ומומלץ כאחד המקומות החשובים ביותר בעיר.

פסארולימנו בלילה

אזור נמל הדייגים נחשב לאיזור שוקק בלילה ומסביר פנים למשפחות, צעירים ומבוגרים שרוצים לשבת בסמוך למים וליהנות ממגוון רחב של מסעדות, ברים ובדרני רחוב.

עם רדת החשיכה מגיעים לאזור אנשים מכל לרנקה ליהנות מהאווירה והמוזיקה שמתגנבים מהטברנות אל הרחוב ובחזרה. הטברנה המפורסמת באזור נקראת על שמו וזוכה לשבחים באתרי תיירות מכל העולם. בטברנת פסארולימנו תוכלו להנות גם מערבי מוזיקה, שירה בציבור וטעימות של יינות וגבינות מקומיים, לצד כל הטוב שנמל הדייג יודע להציע. מדגים לובסטרים ושאר מאכלי ים.