מוזיאון מבלבי טקה וטקס הדרווישים המסתובבים בשער קיריניה – Mevlevi Tekke

מוזיאון מבלבי טקה (Mevlevi Tekke) שנמצא בשער קיריניה ברובע איברהים פאשה Ibrahimpasa נחשב לאחד המבנים ההיסטוריים והדתיים החשובים ביותר בקפריסין התורכית. לבניין צורה מלבנית ו-6 כיפות, כך שהוא דוגמה לטקה גדולה שמבוססת על טקות קטנות יותר שנבנו ב-1593 וב-1607.

תצוגת דרווישים מחוללים בתוך הטקה
תצוגת דרווישים מחוללים בתוך ה-Semahane שבטקה

טקה זו הייתה מקום המפגש המרכזי בקפריסין של חסידי מסדר Mevlevi – הכת הסופית של האיסלם בהנהגתו הרוחנית של ג'לאל א דין רומי שידועה הודות לדרווישים המסתובבים.

הטקה הפסיקה לפעול ב-1954 והמסדר הסופי בקפריסין חדל להתקיים ב-1956, כך שהטקה נותרה סגורה מאז. מ-1963 המקום שימש כמוזיאון האתנוגרפי של קפריסין התורכית ומ-2002 כמוזיאון Mevlevi Tekke. כל שנה ב-17 בדצמבר נערך כאן מופע של הדרווישים המסתובבים.

במקום ניתן לראות מספר אלמנטים אדריכליים מקוריים, למשל: מצבות עותומאניות מהמאה ה-18 ואילך שנאספו מרחבי קפריסין, Semahane (אודיטוריום שבו נערכו ריקודי הדרווישים) ואת מרפסת העץ שבה ישבו הנגנים המלווים.

מה כדאי לדעת לפני שמבקרים במוזיאון מבלבי היום

במוזיאון מוצגות תערוכות על חיי הדרוויש, כלי נגינה, תלבושות, ציורים, כתבי יד, תצלומים וחפצים אחרים ששימשו במקום.

airalo ad

כאשר הוא הוקם לראשונה, כלל הקומפלקס מספר בניינים ושטחים נרחבים. מטבחו סיפק אוכל לעניי העיר ומגורים קבועים הועמדו לרשות הדרווישים וגם חדרי אירוח למבקרים. החצר הפנימית הייתה אזור מדיטציה, מוקפת בבוסתן עם עצי שקד, רימון ותאנה. מאגר מים ובאר קדומה המתוארכים לתקופה הוונציאנית סיפקו מים למזרקה ששימשה לטהרה.

כיום נכנסים למתחם דרך פתח מקושת, שמעליו כתובת עות'מאנית שמודיעה למבקרים שהם הגיעו למבלבי. מיד אחרי הכניסה יש חצר רחבה ובה מוצגות מצבות עות'מאניות שנאספו ממקומות שונים בקפריסין, מהמאה ה-18 ואילך.

חצר הטקה
חצר הטקה

הסמאהנה – רחבת הריקודים של הדרווישים המחוללים

מימין, אחד הבניינים ששרדו מאז ושעדיין פתוחים למבקרים הוא הסמאהנה (Semahane), האודיטוריום ששימש לטקסי הדרווישים המחוללים, גומחת המיהראפור (Mihrapor) בקיר מציינת את כיוון מכה.

לאורך הקיר הצפוני יש גלריית עץ עליה הופיעו הנגנים המלווים. קורות תקרת העץ של הסמאהנה מונחות על שני עמודים מרובעים וסדרת קשתות מחלקים את החדר לשני חלקים. הראשון מכיל תערוכה ותצוגת כלי נגינה, תלבושות שלבשו הדרווישים כאשר רקדו, רפרודוקציות ואיורים אחרים. השני, בעצם מציג חדר קלאסי של דרוויש בו מוצגים כלי בישול, שולחן וחפצים אחרים ששימשו אותו.

הדגמה של חדר עתיק של דרוויש בטקה
תערוכה של חדר עתיק של דרוויש בטקה

הפתח הדרום מערבי של הסמאהנה ליד המיהרב מוביל לחדר שבו קבורים השייח'ים של Mevlevi. בסך הכל שישה עשר קברים לא מסומנים נחים מתחת לשישה כיפות מפוארות, דרומה לאורך רחוב קיריניה. תצלומים של כמה מהשייחים, כתבי יד ופריטים שונים אחרים מוצגים על הקירות ואילו הקברים עצמם מכוסים בפרוכות רקומות צבעוניות.

באופן מסורתי, כחלק מהמורשת הקפריסאית הטורקית, מתקיים כאן טקס הדרווישים המסתובבים בסביבות ה-17 בדצמבר בכל שנה כך שאם אתם מתכננים את טיולכם לקפריסין הצפונית בתקופה הזו, אל תפספסו את המופע.