הכפר קאלופאנאיוטיס בהרי הטרודוס | Kalopanayiotis

הכפר Kalopanagiotis ממוקם בהרי הטרודוס, בעמק מרתאסה (Marathasa). קאלופאנאיוטיס לא היה קיים לפני המאה ה-11 אבל כיום זהו אחד מאתרי הנופש ההרריים היפים בקפריסין. לטייל בכפר, מלבד ההנאה שבלגלות את השבילים היפים, האוויר הצח של הטרודוס ייקח אתכם למסע בזמן ברחובות הצרים אך המלכותיים של הכפר עם הבתים המסורתיים שכאן. המעיינות התרמיים והנוף הפנורמי של העמק הם הסימן המסחרי של הכפר קאלופאנאיוטיס.

הגשר העתיק מעל הנהר ליד Kalopanayiotis
הגשר העתיק מעל הנהר ליד Kalopanayiotis

שמו של הכפר הגיע מהתושב הראשון של הכפר, Panagiotis, שבנה את ביתו ליד מנזר Saint Ioannis Lambadistis. פאנאיוטיס היה אדם משכמו ומעלה ובגלל זה הכפר נקרא קאלו-פאנאיוטיס. קאלו פירושו "טוב" ביוונית.

מה יש לעשות בכפר?

בקאלופאנאיוטיס תמצאו מראות מעניינים כמו הגשר הוונציאני מהמאה ה-16 הבנוי מאבן מסורתית, שהיה עד לאחרונה כביש הגישה היחיד מהכפר למנזר.

אתר מדהים נוסף הוא המבנה העתיק של טחנת המים Kykkos שנחשבת ל"אנדרטת מורשת תרבותית".

לבסוף, אפשר לבקר במעיינות התרמיים של הכפר, שנמצאים ליד גדות הנהר Setrachos ליד הגשר הוונציאני.

הכנסיות שיש בכפר

בכפר יש כמה כנסיות וגם את מנזר Saint Ioannis Lambadistis שחולש על הגדה המזרחית של נהר סטראכוס מול השכונה העתיקה של הכפר. בשנת 1985, אונסק"ו כלל את המנזר ברשימת המונומנטים של המורשת התרבותית של העולם יחד עם 8 קפלות נוספות, כולן באזור הטרודוס.

בכפר יש גם שלוש כנסיות ביזנטיות מהמאה ה-9 וה-15, עם ציורי קיר שמורים במצב טוב מאוד. הכנסיות והקפלות שתוכלו לבקר בהן הן:

  • Agia Marina
  • Panagia Theotokou
  • Panagia Theoskepasti
  • Agios Andronikos
  • Agia Athanasia
  • Agios Kyriakos
  • Archangelos Michael
  • Agios Sergios
  • Agios Georgios
מנזר ב-Kalopanayiotis
מנזר ב-Kalopanayiotis

המוזיאון הביזנטי

המוזיאון הביזנטי נוסד בשנת 1991, בבניין בית הספר של הכפר, מרכז התרבות Saint Ioannis Lambadistis. במוזיאון מוצגים חפצים עתיקים בעלי ערך שלא יסולא בפז. ביניהם הארכיטרב הגדול, שצולם בהגיוגרף קונסטנטינופוליטני – סמלה של מריה הבתולה והבשורה היחידה שהודפסה בגנואה, איטליה ב-1550.

בית המטרופוליט של קיריניאס לברנטיו

בית המטרופוליט של קיריניאס נמצא כמה מטרים מהנהר הגדול המחבר את מנזר אגיוס יואניס למבדיסטיס, עם האיזור העתיק של הכפר מול המנזר. זהו מבנה מיוחד, לא רק בשל העובדה שהוא קשור להיסטוריה של הכפר, אלא גם בשל האלמנטים המיוחדים שהוא מציג מהצד הארכיטקטוני. שורות של קשתות רצופות בנויות עם לבנים היוצרות שלושה חדרים במרתף נחשבות לסגנון בנייה נדיר בכל קפריסין.

המבנה היה בעבר סניף דואר ומלון אך בסופו של דבר הוכרז כמקום לשימור על ידי מחלקת העתיקות של קפריסין בשנת 1987, יחד עם בתים אחרים עם ארכיטקטורה מסורתית בכפר קלופנאיוטיס. כיום שוכן בו מוזיאון לברנטיוס ומרכז התרבות והכנסים של הכפר.

בתוך המבנה יש איזור תרבות ואמנות שמיועד לתערוכות ופעילויות, משרד, ספרייה קטנה, משרד קבלה וחדר קטן לקידום מוצרים מקומיים בשם Myrianthousis Enthymia. מהמרפסות של הבניין נשקף נוף יפה לעבר המנזר וצפון עמק מרתאסה.