מסגד האלה סולטאן טקה ליד אגמי המלח של לרנקה – Hala Sultan Tekke

מסגד האלה סולטן טקה
מסגד האלה סולטן טקה

מסגד היסטורי זה נמצא 3 ק"מ מערבית ללרנקה בדרך לכפר קיטי, על שפת אגם המלח הגדול. לאורך האגם יש שביל להולכי רגל ובצידו גנים יפים שמוביל מהכביש אל הכניסה למסגד.

לאחר שהצבאות הערביים כבשו את לרנקה בשנת 648 לספירה, אום חראם (אום הרם), שלפי האיסלאם היא אחותו של אמו האומנת של הנביא מוחמד נהרגה כשנפלה מהפרד שלה ונקברה במקום. השלטון המוסלמי החליט להקים שם מסגד לזכרה והוא הפך לאחד האתרים החשובים ביותר בעולם המוסלמי.

הכניסה למסגד האלה סולטאן טקה
הכניסה למסגד האלה סולטאן טקה

המסגד שופץ לראשונה בשנת 1816, ולאחרונה בשנת 2002 על ידי משרד UNOPS של האו"ם. בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום התגלה כי האתר יושב עוד בתקופה הניאוליתית. כמה ארכיאולוגים מאמינים שהקבר הוא קבר מונוליטי מהתקופה הפרהיסטורית. עבודות השימור, שמטרתן לשמר את המסגד, מנוהלות על ידי מחלקת העתיקות של קפריסין באופן רצוף מאז 1967.

כאמור, היום המסגד נחשב לאתר חשוב מאוד לאיסלאם בקפריסין אבל לא רק. הוא נחשב לאחד ממקומות התפילה הקדושים החשובים ביותר למוסלמים בעולם מיד אחרי מכה, מדינה שבסעודיה ואל אקצה.

פנים מסגד Hala Sultan tekke ליד אגמי המלח של לנרקה
פנים מסגד Hala Sultan tekke ליד אגמי המלח של לרנקה

מידע חשוב למבקרים במסגד

שאלות ותשובות

איך מגיעים למסגד האלה סולטאן טקה?

המסגד נמצא 3 ק"מ ממערב ללרנקה בדרך לכפר קיטי, על שפת אגם המלח הגדול. כל קפריסאי שתעצרו יוכל לכוון אתכם אל המקום בקלות. אל המקום גם מגיע אוטובוס Hop On Hop Off מלרנקה.

airalo ad
מה יש לעשות במסגד האלה סולטאן טקה?

מלבד העובדה שהמסגד נמצא על אגמי המלח של לרנקה, מקיפים אותו גנים יפים וגם קבר מרשים. אפשר לבלות בו כמה שעות ולהירגע מהמולת העיר הסמוכה.

כמה עולה הכניסה למתחם המסגד?

הכניסה למסגד נכון למועד כתיבת שורות אלו היא ללא תשלום.

מה עוד יש לעשות באיזור?

מהמסגד אפשר להמשיך לכפר קיטי ולראות הרבה עתיקות מימי הביניים, טברנות ומלונות מקסימים.