מנזר ימי הביניים באיה נאפה – Ayia Napa Monastery

המנזר המקסים מימי הביניים של איה נאפה ניצב באמצע העיירה. הוא נבנה בצורה של טירה מימי הביניים כ-1500 שנים לפני הספירה.

מנזר ימי הביניים באיה נאפה - Ayia Napa Monastery
מנזר ימי הביניים באיה נאפה – Ayia Napa Monastery

מנזר איה נאפה בנוי בחלקו מתחת לאדמה והוא מוקף בחומה גבוהה. הוא מוקדש ל"גבירת היערות" ושמו מגיע מהמילה היוונית העתיקה "עמק מיוער" (Napa) כתוצאה מהטופוגרפיה בעבר של האזור.

המנזר שוחזר בשנת 1950 ובשנת 1978 הפך למרכז כנסים דתי נוצרי המשרת כנסיות בקפריסין ובמזרח התיכון. לאחר הקמתו מחדש של הארגון Holy Metropolis Constantia Ammochostos בשנת 2007, המנזר היה תחת הנהלתו.

כנסייה חדשה שהוקדשה לבתולה מריה הוקמה בשנת 1994, דרומית מערבית למנזר.

מאמינים כי עץ השקמה הקדום שנמצא מול השער הדרומי הוא בן מעל 600 שנה.

airalo ad

מה יש לראות במנזר העתיק של איה נאפה?

חצר המנזר מלבנית ויש בה מבנים שונים, גלריה מקורה גדולה ומזרקה מתומנת עתיקה המעוטרת בזרי פרחים מגולפים וענפים. משמאל לכניסה יש חנות מזכרות. זוהי גם חנות כנסייתית בה ניתן לקנות חפצי קודש נוצריים. 

המזרקה העתיקה
המזרקה העתיקה

מול הכניסה יש דוכן מעניין עם מפת המנזר ומידע מפורט על תאריכי בניית הבניינים בשטח: קטעי חומה קטנים וישנים ליד השער מהתקופה הביזנטית התיכונה (עד 1191), בניינים שנבנו במהלך מסעות הצלב (1191-1470), חומות המבצר, מגדל השער והכנסייה נבנו בתקופה הוונציאנית (1489-1571) והמזרקה המרכזית הגדולה, הטחנה והגלריה המקושתת הרחבה המרוצפת באבן חלוקית נבנו בתקופה העות'מאנית (1571-1878).

בכנסיית המנזר 3 אולמות. הקדומה ביותר היא המערה (טוענים שהיא נחצבה בתקופה הביזנטית). כניסה נפרדת מובילה אליה. 

בסמוך למערה יש באר שידועה במים טהורים במיוחד שנחשבים אפילו לקדושים. בהמשך, יש אולם שאפשר לקרוא לו ונציאני. הגישה אליו דרך הכניסה הראשית של הכנסייה. לבסוף, יש את אולם מסעות הצלב שנקרא על שם התקופה שבה הוא נבנה. ניתן להיכנס אליו דרך מעבר מהאולם הוונציאני.

המערה
המערה

חידוש ושיקום המנזר

המנזר עבר עבודות שיקום רחבות היקף די בשנים 2009-2012. למעשה, הן עדיין נמשכות חלקית לצד מחקרים שנערכים כאן כל העת ובגלל זה חלק מהתאים והמבנים לשעבר עדיין סגורים לקהל הרחב. 

עם זאת, אם תסתכלו מסביב ויתמזל מזלכם, תוכלו לראות שיש עדיין חפצים שלא התגלו ולא נחקרו מאחורי חלק מהדלתות.

הדרכות קוליות (אנגלית)

מידע חשוב נוסף

  • מיקום
  • טלפון: 357-23722584
  • שעות הפתיחה: חורף: 09:00 – 15:00 קיץ: 09:00 – 21:00
  • הכניסה חינם