ניתוק תושבות

ככל שהשנים חולפות, כך הופך העולם שסביבנו לקטן יותר. שיתופי הפעולה הגלובליים הנרחבים בין ארגונים ועסקים, הטכנולוגיות הדיגיטליות ומהפכת הלואו קוסט, הפכו את צמד המילים "חוץ לארץ", למונח קרוב כמו החצר האחורית שלנו. בכל שנה, בוחרים אלפי אזרחים ישראלים לקחת הצעות עבודה בחברות מעבר לים, להרחיב את העסק הפרטי למדינה זרה או לנצל שלל הזדמנויות אחרות הכוללות רילוקיישן. לעתים קרובות, אנשים אלו מעולם לא התמודדו מול רשויות המס. כשיעשו את הצעד ויתחילו לתכנן את עזיבתם, הם עשויים לגלות שיהיה עליהם תחילה להסדיר את כלל ענייניהם מול הביטוח הלאומי ומס הכנסה, או שיהיה עליהם לשאת בחבות מס גם לישראל לאחר שיעזבו. כאן, נסביר מהו ניתוק תושבות מישראל במידה ואתם מתכננים רילוקיישן לקפריסין ומדוע זהו הצעד הראשון שעליך לעשות לקראת עזיבה ארוכת טווח.

מהו בעצם ניתוק תושבות

בשנת 2016, הוחל תיקון 223 לפקודת מס הכנסה. על פי התיקון, כל תושב ישראלי המעתיק את מקום מגוריו למדינה זרה, מחויב להגיש דוח למס הכנסה. כדי להימנע מחיוב זה, יהיה על התושב להצהיר כי אין להכיר בו עוד כתושב ישראל. כדי לעשות זאת, יש למלא דוח ניתוק תושבות, או טופס 1348. טופס זה מהווה הצהרה משפטית המנמקת מדוע למעשה הנישום כבר אינו תושב ישראל ואין להחיל עליו מיסוי עוד. טופס 1348 מכיל שלל שאלות הבוחנות את זיקתו של הנישום למדינה ומגדירות מהו מרכז חייו הרשמי.

מתי יהיה זכאי הנישום לניתוק תושבות?

הקריטריונים נקבעים על פי חזקת ימי השהייה בישראל, המכונה גם "מבחן הימים". ככל שאדם שהה פחות מ-183 ימים בישראל בשנת המס וככל שסך שהייתו בישראל בשנת המס הנוכחית ובשנתיים שקדמו אינם מצטברים ל-425 יום, לא תיחשב ישראל כמרכז חייו של הנישום. יש לוודא כי הנישום יוכל למסור את כלל המסמכים שיעידו על כך שלא שהה בישראל מעל החזקה המוגדרת בחוק ולמסור את כלל הדוחות במועדם. אם אין באפשרותך לעמוד עוד במבחן הימים, יהיה עליך להגיש דוח מס הכנסה. הימנעות מהגשה תיחשב כהעלמת מס ומהווה עבירה פלילית. ניתוק תושבות יאפשר לך לקבע את מעמדך ועם חזרתך מקפריסין לישראל, ניתן יהיה לזכות במעמד "תושב חוזר", ככל שעמדת בכל הקריטריונים.

הייעוץ הנכון יכול לעשות את כל ההבדל

תהליך ניתוק התושבות עשוי להיות מורכב וסבוך. יש לבצעו הן מול רשויות המס והן מול המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, ישנם מקרים רבים בהם אנו עשויים לגלות שמוטב לנו לא לבצע את הצעד ולהמשיך לשלם מיסים למדינת ישראל, על מנת לא להפסיד הטבות אחרות. כדי להבטיח שנמצה את המיטב מכל האפשרויות שלנו, חשוב לקבל ייעוץ מקיף ומעמיק מאנשי מקצוע המתמחים בתחום.

Cyprus.co.il מעמידה לרשותך שירותי ייעוץ מקצועיים עם משרד רואי חשבון בעל ניסיון רב שנים בתחום הרילוקיישן. נשמח לסייע לך לקבל החלטות מושכלות ולקבל את כל המידע הנדרש כדי לתכנן רילוקיישן על קרקע יציבה. למידע נוסף ולמענה על כל שאלה, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים כעת ואנו נחזור אליך בהקדם.

airalo ad

*כל האמור בעמוד זה אינו מהוה תחליף ליעוץ מקצועי – זקוקים לאיש מקצוע? הקליקו כאן